Na trh se vrací pevné disky Maxtor. Místo nich naopak zmizí Samsungy

6

Hodně z vás to už možná nepamatuje, ale ještě před dobou velkých fúzí výrobců pevných disků, kdy do značné míry odešly značky SamsungHitachi (původně IBM), existovala kromě Seagate, WD a Toshiby (a tehdy třeba ještě Fujitsu) také značka Maxtor. A byla docela oblíbená, než se dostala někdy kolem poloviny minulé dekády do problémů. V roce 2006, kdy jej koupil Seagate, šlo o třetího největšího výrobce HDD (za což asi mohlo i předešlé pohlcení jiné „retro“ značky, firmy Quantum). Teď se zdá, že se s názvem Maxtor začneme vídat zase.

Zbytky Maxtoru jsou stále rozpuštěné v Seagate, ovšem ten údajně zase začne tuto značku používat a na trhu se opět začnou objevovat pevné disky označené „Maxtor“. Respektive už by některé měly být venku, Seagate je evidentně vypustil úplně potichu před nějakým časem. Na znovuobjevení se této značky upozornil minulý týden web AnandTech, podle kterého se zatím nové Maxtory prodávají „v některých regionech“. A mezi tyto regiony patříme i my; podle vyhledávačů zboží se dokonce v některých našich eshopech disky Maxtor objevily už před pár měsíci. Nejde tedy na našem území o nejčerstvější novinku, jaksi ale ušla pozornosti.

Externí disk Maxtor D3
Externí disk Maxtor D3, dříve Samung D3. Vyrábí Seagate

Seagate označení Maxtor používá zatím jen pro externí HDD, nikoliv pro interní modely. Jde například o typy Maxtor M3 a D3. Ty ovšem nejsou úplně nové, jejich provedení vám možná připomene dříve externí disky Samsung. A to není náhoda, přesně z těch totiž podle všeho vznikly. Pevné disky Samsung od výše zmíněné akvizice také vyrábí Seagate a doposud měl od korejského koncernu na tuto značku zapůjčená práva, proto ji některé řady HDD stále nesly – obvykle ty levnější. Až nyní s tím Seagate konečně hodlá skoncovat. Nižší řady ale stále nepřevede pod své hlavní jméno, ale vzkřísilo pro ně právě značku Maxtor. Zjednodušeně lze říci, že ta zaujme přesně to místo, které dosud mělo půjčené jméno Samung.

Externí HDD řady Maxtor M3
Externí HDD řady Maxtor M3. I to bylo ještě nedávno Samsungem

Disky Maxtor M3 a D3 (s rozhraním USB 3.0) jsou až na loga zdá se identické těm, které se dříve prodávaly (a v mnoha obchodech ještě prodávají) jako Samsung M3 a D3. Uvnitř řady M3 by měly být 2,5″ HDD Spinpoint až do kapacity 4 TB (tento model byl uveden loni), řada D3 je 3,5″ vyžadující napájecí adaptér, její maximální kapacita je zatím 5 TB. Pokud tedy na „novinky“ někde narazíte, nemusíte se bát a vězte, že je to pořád ten samý Seagate, jen přeznačený. Momentálně jinak pod jeho doménou běží weby pro obě „podznačky“: SamsungMaxtor.

 

 

Seagate už AnandTechu oživení Maxtoru i oficiálně potvrdil. Dle oficiálního vyjádření má tato značka skutečně mířit na levnější segmenty trhu. Značka Seagate má patřit na „mainstreamová“ HDD. Kromě toho se Seagate hodlá nadále hlásit ještě k značce LaCie, kterou také získal akvizicí – ta má zůstat pro dražší externí úložiště určená zejména pro různé profesionály pracující v multimédiích (třeba s počítači Apple).

Zboží označené logem Samsungu by ze sortimentu mělo v horizontu měsíců zmizet a patrně se jako náhrada za ně objeví ještě další „Maxtory“. Podle firmy by se příležitostně měly přidat ještě minimálně dvě řady. Každopádně bude jméno Maxtor používáno i nadále, nejde tedy o žádnou přechodnou záležitost.

Zdroj: AnandTech

Na trh se vrací pevné disky Maxtor. Místo nich naopak zmizí Samsungy

Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

  • Já Maxe nikdy moc nemusel. Ale je fakt, že když přežil první dva roky, tak už byl „nafurt“.

   Osobně jsem měl rád Quantumy, to byla taková zajímavě experimentující značka (viz BigFoot), rychlostně a kapacitně taky celkem zajímavá (řady Fireball a Scirocco).

   Dnes je to už jedno, na data stačí kapacita a spolehlivost.

   • Maxtora jsem měl naposled nějakýho 100MB. Quantuma Velkou Nohu jsem kdysi dal sběrateli HW, Fireball AS 20G mi ještě nedávno šlapal v linuxovým zgrbu na testování. Kdy jsem ho to sakra kupoval… tak 2001? Dobrý disky to byly…