Na Ukrajině to vře i v kyberprostoru. NÚKIB varuje před kyberútoky proti Česku

43
Ukrajina a kyberútoku ilustrační obrázek
Ukrajina a kyberútoku (ilustrační obrázek)
-
Zdroj: Depositphotos

NÚKIB (Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost) upozorňuje na zvýšené riziko kyberšpionážních či ransomwarových útoků proti České republice. Kvůli napětí mezi Ruskem a Ukrajinou jsou prý možné kybernetické útoky i na české cíle.

Ohroženy mají být zejména strategické státní instituce, média a kritická informační infrastruktura. Aktivity mohou mít podobu kyberšpionážních operací ze strany cizí moci, destruktivních útoků směřovaných vůči narušení důvěrnosti a dostupnosti dat (ransomware či datový wiper).

NÚKIB jmenovitě nezmiňuje jako zdroj Rusko, ale vyjmenovává místa geopolitického napětí právě na jeho hranicích. Kromě Ukrajiny jde také také pobaltské státy a Polsko. Mají zde probíhat nejenom operace státem zaštítěných skupin s kyberšpionážními či destruktivními motivacemi, ale i kyberkriminálních skupin nasazujících primárně ransomware.

Strategické státní instituce mají být ohroženy zejména kyberšpionáží, média naopak mohou čelit DDoS útoku (což se v posledních dnech děje například Seznamu) či defacementu (změnou obsahu). Kritická infrastruktura (např. energetika či zdravotnictví) je pak zranitelná útoky vůči průmyslovým řídicím systémům.

zdroj: NÚKIB

Na Ukrajině to vře i v kyberprostoru. NÚKIB varuje před kyberútoky proti Česku
Ohodnoťte tento článek!
3.5 (70%) 12 hlasů

43 KOMENTÁŘE

 1. Na Ukrajině je snad víc nácků v poměru k počtu obyvatel, než v Litvě, do EU se nikdy nedostanou,. protože proti budou Poláci, Maďaři … tahle země je a bude jeden velký permanentní bordel … od nepaměti … do NATO se taky nemohou dostat, protože nesplňují podmínky a nikdy splňovat nebudou, protože to tak vyhovuje nejen Rusům, ale i Američanům … USA rozeserou Evropu tak, jak se to nepodařilo Napoleonovi, ani Hitlerovi …

  • A víš, že něco podobného o nás před léty šířili Rakušáci? 😉

   Z mého pohledu je integrace Ukrajiny do EU i NATO docela zajímavá příležitost. I když je dnes rozežraná korupcí a 100 lety bolševismu, tak stále má co nabídnout – špičkové raketové motory, Antonova a koneckonců i zemědělské kapacity.

    • V současnosti Ruská federace připravuje otevřený konflikt s cílem územních zisků na úkor svého slabšího souseda Ukrajiny. Budeme toto chování obhajovat argumentem „Ale on to Pepíček dělá taky“? (byť je navíc celkem diskutabilní, že Pepíček dělá to samé)

      • Důkazů o přípravách na „preventivní útok“ je celá řada. Stačí sledovat jak západní, tak ale i východní média. Jestli to Putin opravdu spustí, se zatím neví, významná vojenská síla (více než 100 000 ruských vojáků) na hranicích Ukrajiny je ale připravena.

      • „Lžete, na hranicích žádní ruští vojáci nejsou, a to číslo také nesouhlasí!“

      • Jestli tady někdo šíří nepodložené informace, tak ty.
       Když totiž něco chodí jako kachna, kejhá jako kachna a dokonce i vypadá jako kachna, tak to jednoduše kachna bude.

       Pokud sis myslel, že povolat statisícovou armádu k hranicím s Ukrajinou je jen taková nevinná kratochvíle, tak si uvědom, kolik taková sranda stojí. A Rusko není zrovna bohatá země.

       Projevil ses jako hlupák.

      • Pokud bych měl brát, že rusko má na svém uzemí vojenské jednotky jako na potenciální riziko záboru, tak pak jak si mám vysvětlit těch 800 základen USA po celém světě? Mám to brát tak, že ty základny ukazují, že už jsou tyto státy obsazené USA ? Čím je lepší oprátka od USA, od oprátky od Ruska ?

      • Bělorusko, Gruzie, Ukrajina, Podněstří, to je ruské území? Asi ne, co? Rozdíl je tak trošku v tom, že kromě Afghanistánu (kde ty základny sice byly, ale nebyly myšleny navždy) jsou ostatní základny buď na území USA, nebo na území jeho spojenců, a ti s tím nemají zásadnější problém. Naopak americkou přítomnost vítají a považují ji za garanci vlastní svobody. Proč myslíš, že se Ukrajina snaží nacpat do NATO?

       A jestli si myslíš, že Rusko si „jen tak“ aktivizuje armádu a přesune k hranicím s Ukrajinou, kde už schramstli velká území, tak jsi buď naiva, nebo lhář.

      • tynyte, Rusáka tu neobhajuji, ale když byl Havliš celý uslintaný z USA, lezl jim do řitě a pak si tu velký Johny postavil základnu, tak jsem byl také pěkně naštvaný. Ne, já vážně nejsem usraný z americké arogance a neskutečného ega. Johny není o nic lepší než Ivan.

      • RemMes: Máš špatné informace, Johny (tedy USA) žádnou základnu v České republice nemají. Nemáš proč být naštvaný 🙂

      • CrYoPt0N: Když Rusko koncentruje u hranic s Ukrajinou svou armádu jako reakci na riziko záboru svého území, jak říkáš. Určitě dokážeš uvést nějaké území, které bylo Ruské federaci zabráno v celé její post-SSSR historii. Alespoň jedno… 🙂

       Z opačného pohledu jde celkem jednoduše vyjmenovat několik záborů, které provedla Ruská federace sousedním státům.

      • máš nějaký důkaz o koncentraci ruských vojsk u hranic s ukrajinou, nebo jen ty které ti dali američani ? Když ti USA řekne, že na druhé strane měsíce je Hitlerova základna, budeš jim věřit ?

      • Crha: Stačí ti citace z Russia Today?
       „…Russia has stationed a significant concentration of military forces near its border with Ukraine.“
       https://www.rt.com/russia/547943-west-proposed-security-guarantees/
       „Moscow accused of placing over 100,000 troops on the border with Ukraine.“
       „…Kremlin spokesman Dmitry Peskov stating that Moscow has the right to move its troops inside its own territory…“
       https://www.rt.com/russia/548066-moscow-washington-security-talks/

      • OK 🙂 Jako… člověk nemusí mít rád USA a nemusí souhlasit s tím, co se tam teď děje, ale někdy to na mě působí, že tím někteří lidé obhajují „ruskou chamraď“ 🙂

    • Chování velkých národů je opravdu podobné, leč nesrovnatelné. Američané, ať jsou jací jsou, tak si nejvíce cení svobody, tudíž jejich jednání je pro ostatní státy přijatelnější než to ruské, které neumělo nikdy nic jiného, než poroučet a hrát si na hrubou sílu.

  • Ukrajina jako země je ve špatném stavu, který se táhne už od dávných dob, kdy tam Stalin vyvolal umělý hladomor. Proto také za 2. světové války Ukrajinci vítali Němce jako osvoboditele (a odtud pramení vznik Banderovců, na které se dnešní ruští trollové tak rádi odvolávají). Ukrajina se sice v 90. letech osamostatnila, ale do nedávna byla stále vazalským státem Ruské federace (jako je dodnes třeba Bělorusko). Po Euromajdanu na Ukrajinu zaútočilo Rusko a v zemi, která je od té doby ve válečném stavu, se nedají čekat ekonomické zázraky. Samozřejmě Ukrajina byla postižena uzeními ztrátami ve prospěch Ruska. A když z tohoto stavu začne někdo obviňovat USA, mohu si jedině ťukat na čelo.

    • Nesnaž se tu vybírat z historie jen střípky, které se ti hodí. Poslední a všemi stranami odsouhlasená dohoda o územní celistvosti Ukrajiny byla přijata v roce 1994. Kdybychom se chtěli vrtat v historii, najdeme mnoho důvodů proč to má být tak, či onak. Nejdůležitější je, jak zní POSLEDNÍ dohoda. A ta zní, že Ukrajinské hranice s Ruskem budou zachovány takové, jak je známe. Takové jaké máme v atlasech a podle kterých se učí zeměpis na základní škole tzn. včetně Krymu a tzn. DLR a LLR, které plochou nyní tvoří pouze menšinu z Doněcké a Luhanské oblasti.

      • Mám několik přátel z Ukrajiny (a i rusů žijících v ČR) a ti mluví o několikaleté válce Ruska s Ukrajinou. Nikdo nepopírá zapojení Ruské federace jako iniciátora konfliktu. Dokonce ani ruští představitelé nepopírají zapojení příslušníků armády při obsazování Krymu a dohledu nad „spravedlivým“ referendem. K invazi v minulosti už došlo a nyní to vypadá, že Putin chce rozpohybovat strnulou zákopovou válku. Snad ho mezinárodní tlak donutí k přehodnocení dobyvačné politiky.

      • Ty jsi u toho referenda byl? Proč jsme neměli my referendum o rozdělení česko slovenska ? Proč my jsme neměli referendum o přijetí lisabonské smlouvy? Už ses dneska díval na ČT aby jsi věděl co si máš myslet ?

      • Máš spoustu otázek a snažíš se stočit diskuzi jinam, do ztracena. Jedinou relevantní otázku na referendum na Krymu ti zodpovím. Nebyl jsem tam a ani jsem tam být nemohl, stejně jako zahraniční pozorovatelé. Byli tam naopak zelení mužíčci v neoznačených uniformách, které později Putin osobně vyznamenával. Pak i výsledek 96,8% pro připojení k Rusku u člověka vyvolá řadu pochybností.