Na video jedině s Cell procesory

0

O revolučním procesoru Cell z konzole PlayStation 3 jste už nejspíše slyšeli. Co možná ale nevíte je, že Toshiba procesory postavené na bázi Cell přinesla i do desktopu. Loni vyvinula platformu SpursEngine, resp. kartu SpursEngine SE100 do PCIe ×1 slotu. Procesor je vyroben 65nm postupem s taktem 1,5 GHz, obsahuje čtyři SPE (Synergenic Processing Elements) jednotky a 128 MB XDR paměti. Toshiba plánovala nasazení SpursEngine do videoaplikací – čip má navíc integrovány MPEG-2 a MPEG-4 AVC (H.264) kodeky.

SpursEngine použili i jiní výrobci, ze známějších je to Leadtek nebo Canopus. Leadtek jsme vám představili u dříve, oproti původní kartě Toshiby mý zvýšený takt na 1,6 GHz a bohatou nadílku software. Canopus zašel ještě dál, kromě podobné karty Firecoder Blu nabízí ještě specialitu Firecoder Intra se dvěma procesory SpursEngine a PCIe ×4. Oba produkty jsou oproti Leadteku směřovány do profi sféry pro authoring Blu-ray apod. 

Leadtek WinFast PxVC1100: v Německou kartu koupíte za 166,60 euro. V ceně je i software Ulead VideoStudio 11 Plus, DVD Movie Factory 5 a WinDVD 8.

Dost ale úvodu. Jak už jsem nakousnul, SpursEngine má přenést výpočty při práci s videem z procesoru na kartu. Vlastní nástroje už představili tahouni oboru Canopus, Ulead a Corel, slibují zázračné nárusty výkonu a vylepšování kvality obrazu. Nyní se k nim přidává i Pegasys s nástrojem TMPGEnc 4.0 XPress. Ten už půl roku odhlečnuje procesoru díky optimalizaci pro CUDA.

Není jasné, jaký byl zdrojový soubor. Výsledky reprezentují čtyři měření. Test 1: výstup MPEG-2, on/off CUDA filtrů. Test 2: výstup MPEG-4 AVC, on/off CUDA filtrů. Test 3: výstup MPEG-2, on/off CUDA filtrů a aplikace pokročilého upscale obrazu SpursEnginem. Test 4: Test na notebooku Qosmio s Core 2 Duo P8400 a GeForce 9600 GT. Toshiba implementovala SpursEngine i do některých notebooků.

Zajímavostí je, že CUDA i SpursEngine mohou běžet současně. Samotné výsledky jsou ale dost zavádějící, testovalo se na stroji s Pentium D (2,8 GHz) a GeForce 9600M GT. Dokonalý test přinesli borci z japonského PCWatch, kteří proklepli kartu Leadteku a k ní použili výkonné čtyřjádro Intel Core 2 Extreme QX9770 a GeForce GTX 280. Zároveň zahrnuli i menší test na notebooku.

Samotný test naleznete zde (překlad z JP do EN), doporučuje alespoň v rychlosti shlédnout výsledky, zde není na jejich prezentaci moc místa. V kostce lze říci, že tam, kde se převádí pouze z formátu do formátu, je výkon podobný jako u procesoru, avšak se zanedbatelným zatížením CPU z důvodu hardwarových kodeků MPEG-2 a H.264. Pokud se zapojí i zvýšení rozlišení na HD, pak už Core 2 Extreme nemá šanci a SpursEngine jej drtí někdy i mnohonásobně a přitom se stále nízký zatížením. Srovnána je i výstupní kvalita obrazu, ta je v podstatě stejná.

Čerpat můžete i z AVS fora, kde je srovnána kvalita funkce Super Resolution (dle obrázků funguje výborně). Dalším důležitým údajem je naměřená spotřeba jednotlivých komponent v testu: CPU – 116 W, GeForce GTX280 – 219 W a SpursEngine jen 85 W.

Zajímavé řešení (v případě Leadteku i docela levné) ale asi zabije univerzalita dnešních GPU. Karty se SpursEnginem se nestihly pořádně ani pořádně rozšířit, přitom grafickou kartu s některým GPGPU rozhraním už dneska mají skoro všichni. Canopus má šanci Cell procesory rozšířit do profesionální sféry, domácí uživatelé sice mají už dost vhodných nástrojů, nákup specializované karty se ale nevyplatí, navíc není ani běžně k dostání :/.

Zdroj: Pegasys


Ohodnoťte tento článek!