NKÚ: Stát nedal na vysokorychlostní internet za pět let ani korunu

7
Internet
Vysokorychlostní internet
-
Zdroj: siprotec

Ministerstvo průmyslu a obchodu mělo v letech 2015 až 2019 možnost vyplatit až 13,8 miliard korun na dotacích na výstavbu vysokorychlostního internetu z fondů EU. Jenže na jedné straně připravilo špatně podmínky a na druhé si podnikatelé zvládli postavit infrastrukturu sami.

Národní kontrolní úřad konstatoval, že MPO mělo špatně nastavené podmínky. V plánu ministerstva, jež vede Karel Havlíček (za ANO), bylo zvýšit pokrytí domácností na 77 %. Místní poskytovatelé ale i bez dotací zvládli pokrýt více už před dvěma lety.

První výzvu ministerstvo vypsalo v roce 2017 (až dva roky po schválení dotačního programu), protože Česko nemělo do roku 2016 připraveno Národní plán rozvoje sítí nové generace. O dotace po tomto zpoždění ani nebyl zájem. Přihlásili se pouze tři zájemci. Těm MPO na doporučení Evropské komise dotace nemohlo přidělit.

NKÚ: „Ministerstvo totiž nerespektovalo podmínku, že podpora má směřovat jen do oblastí, kde pokrytí není a ani jej podnikatelé neplánují v následujících třech letech vybudovat. MPO mělo při přípravě výzvy neaktuální data, a tak nevyřadilo některé oblasti ČR, které už pokrytí vysokorychlostním internetem měly.“

Ministerstvo doposud nevyplatilo ani jednu dotaci a polovinu peněz přesunulo jinam

Druhou výzvu pro žádosti o dotaci vyhlásilo MPO až v únoru 2019, téměř po dvou letech od první. Nabízelo jednu miliardu korun. Přihlásilo se 40 zájemců a většinu žádostí podala jedna společnost (pravděpodobně Cetin, ale to zpráva neuvádí). V době kontroly NKÚ probíhalo hodnocení těchto žádostí a MPO nevydalo žádné rozhodnutí o poskytnutí podpory.

Žádné dotace na vysokorychlostní internet MPO ani po pěti letech dosud nevyplatilo. Téměř polovinu z 13,8 miliardy korun vyčleněné na tento program přesunulo MPO po dohodě s Evropskou komisí na Integrovaný regionální operační program a na operační program Životní prostředí.

zdroj: NKÚ

NKÚ: Stát nedal na vysokorychlostní internet za pět let ani korunu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 7 hlas/ů

7 KOMENTÁŘE

  • Pokrytí wifi není dobré ani náhodou. Znám velké množství obcí 100+ stálých obyvatel kde žádný wifi poskytovatel není a použitelný internet přišel až s výstavbou rDSLAMů nebo stále nepřišel a maximum je v lepším případě 250 kbps ADSL. Jako třešnička na dortu v takových obcích obvykle není ani mobilní signál. Do takových míst jsou dotace rozhodně potřeba, ke slušnému internetu by měl mít přístup každý i na vesnici. Jak můžou existovat obce 100+ obyvatel bez mobilního signálu je mi taky záhadou když si z domu nezavoláte ani záchranku. Tady by měly zasáhnout regulace.

   • Regulace čeho? Co se týče mobilního signálu je tady jedinečná příležitost jak zatlačit na operátory a to aukce frekvencí na 5G.
    Co se týče internetu v oblastech, kam se ekonomicky nevyplatí zavádění – k tomu byl stvořen právě program dotacích na výstavbu vysokorychlostního internetu z fondů EU. Bohužel táhne se to už snad deset let a pořád naši politici nedokázali sepsat rozumné podmínky a tak raději skoro polovinu peněz prošustrovali na jiné programy.

   • Tady jsou IMHO dvě úrovně, které je třeba rozlišovat.
    1. aktuální pokrytí: jsou oblasti, kde je dnes jen wifi, nebo jen dráty Cetinu – to je pravda. Leckde dokonce velká trojka tlačí místo DSL tzv. pevné LTE (což je nejtragičtější typ připojení, které prakticky nikomu, koho znám a kdo jej zkusil, dlouhodobě nefunguje)

    2. Snaha a ochota pokrytí vylepšit, rozšířit, nebo dotáhnout: a zde je kámen úrazu. Zatím co wifináři jsou ochotní budovat nové spoje a pokrytí, u Cetinu je prakticky vše fikce, vyjma budování předsunutých dslamů – a i tato činnost je z mého pohledu absurdně pomalá. K tomu je třeba si přičíst neexistenci rozumně naceněných symetrických typů připojení (250Mbit down/pouhých 20 Mbit up nepovažuju za kvalitní a rychlé připojení).

    • S tim pevnym LTE jsem se setkal zatim malo, ale zda se, ze je tam nejaka trapna priorita, ktera je priserne nizko, takze staci, aby se kolem proslo par lidi s telefonem a daty a razem je pevna LTE skoro bez internetu, protoze je vse vyhrazeno pro telefony, co kdyby nahodou dostali chut projet svuj FUP behem dvou vterin. Nevim jaka je situace jinde, ale prijde mi, ze na to, ze jsou to nadnarodni spolecnosti pusobici prakticky po celym svete, tak ta lokalni bunka vzdycky naslapuje podle svych predstav a nasi operatori naslapuji extreme opatrne, a to i potom co zkusili dat vsem neomezena data a ustali to bez problemu. Cekal bych, ze pevne LTE dostane lepsi prioritu a nejakou lepsi zarucenou rychlost nez 64/64kbit.

     • Ono to na začátku bylo OK, poskytovatel si počítal, kolik může na jednu BTSku navěsit těchto pevných LTE krabic (a dokonce slibovali vyhrazené pásmo o poměrně použitelné rychlosti). Jenže pak asi někdo zavelel „prodávejte hlava nehlava“ protože potřeboval splnit targety (aneb markeťáci opět zvítězili nad architekty) a bylo vymalováno.
      A ono se to taky vleče s tím, že data v posledních cca 2 letech masivně zlevňují, takže běžní mobilisti se už nebojí je používat. Jenže to se vracíme zpět ku zjištění, že sdílené pásmo je nahouby.