Co nabídne Android O? Chytřejší práci s textem, možná gesta na obrazovce

Některé funkce již najdete v iOS. Směr je jasný, udělat stávající aplikace chytřejšími.

7
Android
Android

Zatím poslední sedmá řada Androidu má kódové označení Nougat. Verze 7.0 je dostupná od srpna 2016, v prosinci pak byla uvolněna verze 7.1. (Pixely jej ale měly dřív.) Když nepočítám opravné vydání, čekáme na další řadu. Dnes si můžeme začít sestavovat obrázek, jak bude vypadat. Připomínám, že se Google rozhodl vydávat nové verze častěji. Či spíše pravidelně.

Neznamená to nutně každé tři měsíce novou hlavní verzi, ve většině případů má jít o servisní vydání. Do servisních vydání bychom v podstatě mohli zařadit také zmíněný Android 7.1. Google kromě toho ale novou hlavní verzi přirozeně připravuje. Podle VentureBeat bude další řada operačního systému s kódovým označením Android O obsahovat nové funkce pro snazší používání. Cílem není ani tak přidávat úplně nové stavební bloky, jako spíše vylepšovat stávající aplikace, aby byly chytřejší.

Novinky v Androidu O

Oficiální odhalení nového Androidu proběhne skoro určitě na květnové konferenci Google I/O, kde získáme jistotu, zda se níže jmenované novinky dostanou do dalšího vydání. Zdroje VentureBeat každopádně tvrdí, že dostaneme Copy Less. Funkce by měla usnadnit kopírování textu v jedné aplikaci a vkládání do druhé. Bude možná spojena přímo s klávesnicí Gboard. Např. zkopírujete název obchodu a v chatu pak napíšete, že se nová játra „dají koupit v“ a ke vložení bude automaticky navržen název obchodu.

Je ovšem otázka, jestli bude taková funkce dostupná ve všech jazycích. Co dál? Google údajně vymyslel, jak pracovat s některými typy textu v chatovacích aplikacích. Vodítkem může být již naznačené zapojení umělé inteligence. Příklad uvádí, že kdyby se v textu nacházela např. adresa, byla by rozeznána a mohli byste ji otevřít rovnou v Google Maps nebo podobné aplikaci.

Opět není známo, zda bude funkce spojena s konkrétní aplikací od Googlu, nebo bude přímo v systému a přístupná také nástrojům pro chatování třetích stran. Dost možná nejzajímavěji zní možnost používat gesta na obrazovce k vyvolání aplikací nebo k určitým akcím. Kdybyste tak např. prstem napsali písmeno C, objevil by se seznam kontaktů. Právě tato funkce by ale mohla být odložena, nebo dokonce úplně zrušena, tvrdí VentureBeat.

Ohodnoťte tento článek!

7 KOMENTÁŘE

 1. Google by měl hlavně začít vyvíjet nějakou aktivitu, která bude směřovat k ochotě rychlejších upgradů od výrobců a delší podpoře modelů. Nějakým způsobem se třeba zasadit o minimalizaci různých nadstaveb, tím se zjednoduší a zrychlí vydávání, protože to bude jen čistej Android. Já prostě nechápu proč výrobcům trvá víc než půl roku než vydaj novej Android.

 2. já bych pro ně měl tip co zlepšit – stejně jako u MS by měli vyvíjet snahu o minimalizaci režie samotného OS aby maximum prostředků zbývalo pro aplikace. Ovšem když je špatný základ tak moc nenadělá ani kouzelník….

  • Linuxové jádro, nad tím Java, nad tím funkce Androidu, nad tím ještě nějaký launcher od výrobce, který ten Android dodělá do částečně použitého stavu, k tomu nevypnutelné služby, které člověk na nic nepotřebuje a jen překážejí – čtvrtina spotřeby energie je úplně zbytečná.

   • Tohle by tady měli někde uložit a vždycky když by došla řeč na Androidového vohnout a niemanda, tak by to měli vytáhnout 😀
    „nad tím ještě nějaký launcher od výrobce“ … tady by sis měl asi zjistit co je to launcher … výrobce s tím fakt nemá nic společného. Apropos, za to že notebook donesený z Alzy je plný balastu od výrobce taky může Microsoft, to už ne, že ne?
    „k tomu nevypnutelné služby, které člověk na nic nepotřebuje a jen překážejí “ … to že ty neumíš s něčím zacházet a něco nepotřebuješ neznamená, že takový mamlas je každý. Odstranit jde samozřejmě naprosto cokoli, když to znáš a umíš, to se tě ale evidentně netýká 😀