Nadella potvrdil, že byl proti akvizici Nokie. Nevěřil, že je potřeba třetí mobilní ekosystém

Pouhé dohánění konkurence není cestou k úspěchu.

7
Lumia 930
Lumia 930 (Ilustrační foto)

Dnes vychází očekávaná Nadellova kniha Hit Refresh, která nám jistě prozradí mnohé o jeho pohledech na svět a odhalí pozadí transformace Microsoftu, která pod jeho vedením začala. Připomínám, že na vedoucí pozici byl dosazen v zimě 2014. Můžeme očekávat, že se budou postupně vyjasňovat některé události.

To se týká i akvizice Nokie, k níž došlo v roce 2013. Tento krok byl mnohými vnímán jako strach z toho, aby Nokia nevyměnila Windows Phone za Android, případně že bude mít Microsoft nad mobily větší kontrolu, takže mu to umožní lépe zrealizovat vlastní představy o moderním smartphonu. V předstihu před vydáním krátkou verzi příslušné pasáže z Nadellovy knihy ocitoval Paul Thurrott.

Nadella vlastní výtěžek z knihy daruje programu Microsoft Philanthropies.

Microsoft k akvizici skutečně vedla naděje, že po propojení týmů vyvíjeních hardware a software dojde k akceleraci růstu a posílení mobilní platformy. Jenže víme, že Nadella byl ve své době proti akvizici mobilní divize finského výrobce. Nadella pak v knize potvrdil, že hlasoval proti akvizici. Proč?

Neviděl důvod, proč by svět měl potřebovat třetí mobilní ekosystém, leda by Microsoft změnil pravidla hry. Na to ale bylo pozdě, Microsoft se jen snažil dohnat konkurenci. Opět potvrzuje, že pokud má být firma přítomna na trhu s mobily, pak musí nabízet něco výrazně odlišného než konkurence.

Tento způsob smýšlení jsme už poznali. Před dvěma roky Microsoft odepsal Nokii, propustil desítky tisíc lidí a od té doby slýcháme letmé zmínky o takzvaném Surface Phonu. Pokud na trh dorazí, bude to takový smartphone nesmartphone. Volání by podporovat měl, ale také by se měl výrazně lišit od dnešních chytrých mobilů. Což není jen domněnka, Nadella to sám před pár měsíci řekl.

Ohodnoťte tento článek!

7 KOMENTÁŘE

  • To sis v souvislosti s MS a Nutellou dovolil dost, jsi asi zapoměl na čí území tady vstupuješ 😀
   „Opět potvrzuje, že pokud má být firma přítomna na trhu s mobily, pak musí nabízet něco výrazně odlišného než konkurence“ …. tak něco výrazně odlišného předvedli – desktopový systém na telefonu – to ještě nikdy nikoho nenapadlo … a přítomni na trhu stejně nejsou …. kde asi udělal odborář z Indie chybu? …

   • No slo o to, ze bych i souhlasil s tim nejit do Nokie, ale meli jit hlavne do systemu! Vubec bych dneska nemel problem dat 1000Kc za Windows 10 Mobile, kdyby to MS upravil pro muj SGS5, aspon bych se zbavil lagdroidu.
    Takze nikoli, ze nebylo misto pro dalsi ekosystem, ale MS nemel kupovat Nokii, ale vyvinout perfetni OS a nabizet ho jako alternativu pro popularni mobily. Verim, ze by meli uspech. Nutna podminka jsou samozrejme aplikace, coz ale neni problem, Jolla se Sailfishem taky ma vyvinute neco jako neofiko Dalvik Java a aplikace tam jdou. MS umi virtualizaci Virtula PC nebo treba XP mode, neverim, ze by nezvladl tohle, kdyby tam byla podpora prezidenta spolecnosti, coz neni, protoze je to … Ind. :-/

  • Vzpominam na dobu, kdy kamarad mel nejake HPcko snad s WM6?, tukal do toho perem. Nadseni v ocich, dali se tam upravovat veci, atd. Co je dneska Mrkvosoft za inovator….nic..zprznene Vidle10, zprznene Officy, cela snaha se presouva do cloudu. Proc..protoze Nadela vysel z cloudu. Typicky korporat..inovace zadne, dojna krava na prachy