Nadělte si pod stromeček pořádné bedny (nejen na koledy)

0

Základní konfigurací reproduktorů je sestava 2.0, kterou najdete u většina počítačů. Jedná se o klasické stereo bedýnky, ovšem i z nich je možné vykouzlit velice slušný zvuk, pokud nechcete zbytečně šetřit. Milovníkům basů nelze než doporučit sestavu typu 2.1, která přináší i subwoofer – specializovanou krabici pro lepší produkci nízkých frekvencí. Nemusíte se ani bát, že vám zabere místo na stole, měli byste jej, narozdíl od normálních reproduktorů, postavit na podlahu, abyste dosáhli ideální kvality.

Vánoční tipy - reprosety

Pokud máte místa dostatek a chcete trochu investovat, jsou tu pro vás sestavy 5.1, tedy pět reproduktorů (satelitů) a jeden subwoofer. Satelity vás obklopí a pokud pak hrajete hru nebo sledujete DVD s podporou této konfigurace (většina her i filmů tuto specifikaci již dlouho podporuje), budete si připadat jako v kině. Pro fajnšmejkry jsou zde i sestavy 6.1 a 7.1, které ale využijete jen pokud používáte počítač jako domácí kino. Než takovouto sestavu koupíte, zjistěte si, jestli vaše zvuková karta multikanálový výstup podporuje, a také si rozmyslete, jestli se vám sestava vejde domů a jestli máte kudy vést kabeláž. Obecně toto řešení spíše nedpopručujeme. Na hudbu pak bohatě stačí 2.0 (nebo 2.1) sestavy, zvukové stopy se stejně mixují ve stereo formátu – speciálně pro potřeby našeho párového sluchového zařízení.

Na hudbu jsou nejlepší kvalitní bedny konfigurace 2.0

Výkon je u reproduktorů ošemetná věc. Především levnější modely často mají v parametrech uvedena ohromná čísla ve stovkách wattů – jedná se ale v naprosté většině o výkon PMPO, což je zhruba něco jako špičkovýá výkon, ale v provedení asijských masových výrobců vám o reproduktoru neřekne téměř nic. Hledejte proto vždy hodnotu RMS a nebojte se zdánlivě malých čísel. Pětadvacet wattů v normálním pokoji vám bude pravděpodobně stačit, padesát je pro domácí použití více než dost.

Kvalita zvuku stojí a padá se zpracováním bedýnek. Použitý materiál se liší, nejčastěji se u levnějších sestav setkáme s klasickými plastovými krabičkami, ale kdo chce kvalitu, měl by se poohlédnout po dřevěných reproduktorech (typicky z MDF desek). Ty jsou těžší, ovšem i díky tomu nabízejí hutnější zvuk – lehký plast se při vysoké hlasitosti rozdrnčí, dřevo nabídne ty správné akustické vlastnosti. Je ale pravda, že jsme se v poslední době díky moderním materiálů dočkali i kvalitního „plastového“ zvuku, například v podání firem Logitecu a Creative.

Levnější soustavy obvykle disponují pouze analogovým vstupem, buď stereo, u 5.1 sestav pak šestikanálovým (6× malý jack). Často také na přední straně jednoho z reproduktorů najdete další vstup (line-in), kterým můžete připojit další zařízení, třeba MP3/MP4 přehrávač. U dražších soustav někdy najdete i digitální vstup, který se rozhodně vyplatí využít, pokud jej podporuje vaše zvuková karta – kvalita zvuku tím výrazně vzroste. Výjimečně je některé reprosoustavy možné připojit pomocí USB. Mobilní repráčky, populární zejména s nástupem smartphonů a tabletů, je často možné z USB také napájet nebo mají dokonce integrovanou baterii. 

Vánoční tipy - reprosety

Důležitým údajem je odstup signál/šum. Uvádí se v decibelech (dB) a značí maximální možný odstup signálu (tedy zvuku který chceme) od šumu (který nechceme). Šumu se nikdy není možné úplně zbavit, protože i kdyby výrobce perfektně odstínil celou soustavu od vnějších vlivů, vždycky bude šum vznikat i přímo uvnitř reproduktoru; proto se výrobci snaží alespoň o co nejvyšší odstup. Obecně platí, že čím vyšší hodnota, tím lépe.

Dálkové ovládání je běžnou součástí dražších reprosoustav. Může být buď drátové nebo bezdrátové, v případě drátového se nemusíte zabývat výměnami baterií a navíc na něm obvykle najdete i audio vstup, takže nemusíte při připojování externího zařízení manipulovat s bednami. Na ovladači obvykle najdete regulaci hlasitosti a ideálně také samostatné nastavení basů a výšek.¨Pokud toužíte po zaručeně dobrém audiofilním zážitku a nechcete se příliš zabývat výběrem, doporučujeme hledat soustavy s certifikátem THX. Sice si připlatíte, ale můžete si být jistí že při správném zapojení vaše uši trpět rozhodně nebudou.

Frekvenční rozsah reproduktorů udává minimální a maximální frekvenci, kterou je soustava schopná přehrát. Obvykle udávaná hodnota je 20Hz–20kHz je v podstatě rozsah lidským uchem slyšitelných frekvencí. Nemá tedy žádnou vypovídací hodnotu o kvalitě reprosoustavy. Paradoxně bývá u kvalitních reprodukotů udáván daleko menší rozsah, než u soustav za pár stovek. Zvuky nad 16kHz navíc slyší jen velmi málokterý dospělý člověk.

Podle čeho vybírat reprosety?

Redakční tipy na pořádný zvuk

Předem musíme upozornit (a snad tím odradit případné flamery), že se jedná o redakční výběr. Některé značky v něm proto dostávají větší prostor, jiné, které by si to třeba zasloužily, nedostávají žádný. Je to dáno tím, že doporučujeme produkty, se kterými jsme měli tu čest a koupili bychom je na Vánoce i svým blízkým či sobě. Nicméně v diskuzi samozřejmě uvítáme další tipy, které vycházejí zase z vašich zkušeností.

Genius SP-HF 1255A

Genius, to není žádné Hi-Fi. Jejich dřevěné bedny s cenou kolem tisícovky ale vždy představovaly příjemný standard. Platilo to o několika posledních generací a platí to i o té nejnovější. Zvuk je z těchto masivních potvůrek prostě tak nějak uvěřitelnější než ze stejně drahých plastových chrchláčků. Mezi mínusy určitě patří vyšší míra šumu. Co byste ale za ty peníze taky chtěli, že?

Konfigurace: 2.0
Výkon: 40 W
Cena: 905 Kč

Genius SP-HF1255A
Genius SP-HF1255A

Creative GigaWorks T40 Series II

Pokud máte málo místa, ale přesto toužíte po kvalitním zvuku, tento výrobek firmy Creative je přesně pro vás. Kompaktní 2.0 sestava o zdánlivě nízkém výkonu velice věrně i výrazně podá jakoukoliv hudbu a samostatná regulace basů a výšek vám umožní přizpůsobit si výstup podle svých představ. Jde o jeden z typických modelů, který vyvrací zažité pravidlo, že plastové bedýnky nemohou hrát lépe, než dřevěné. Nevýhodou je na svoji výkonovou a kvalitativní kategorii poměrně vysoká cena. Na druhou stranu se designově opravdu povedly.

Konfigurace: 2.0
Výkon: 32 W
Cena: 2804 Kč

Creative GigaWorks T40 Series II
Creative GigaWorks T40 Series II


Jamo C 603

Severské národy to s audiotechnikou umějí, důkazem budiž dánská firma Jamo. Její produkty patří k tome nejlepšímu, co můžete v běžných elektroobchodech pořídit. Poslední generaci jejich technologicky vyspělých beden zastupuje výkonný dvoupásmový pasivní reproset C 603, určený na polici nebo do regálu. Nabídne zcela mimořádnou kvalitu pro opravdové fajnšmejkry. Cena ale samozřejmě odpovídá kvalitě. Jelikož se jedná o reproboxy pasivní, budete potřebovat také zesilovač. Pokud jej nemáte, připravte si další investici začínající na 5-6000 Kč. Výsledný zvuk je ale v jiné kategorii, než v případě běžných reprosetů k počítači.

Konfigurace: 2.0
Výkon: 200 W
Cena: 8990 Kč

 Jamo C 603 Jamo C 603

Philips DS9800W Fidelio

No dobrá, jsou zbytečně předražené. Ano, je to evidentně designérský kousek, který se asi do každého obýváku hodit nebude. Co naplat, Philips není až tak vyhlášený v segmentu Hi-Fi beden. Samozřejmě, že pro správné machry, je připraven dok pro iPhone. A navíc nechybí nablýskané super-hyper-moderní funkce jako FullSound (věrné obnovení i těch nejjemnějších akustických detailů v komprimovaných skladbách) a SoundSphere (díky velmi přesné reprodukci jednotlivých tónů budete mít dojem, jako byste koncertní vystoupení měli možnost poslouchat na živo, protože zvuk je díky tomu neuvěřitelně čistý a zřetelný). To v těch závorkách byl samozřejmě text distributora. Jenže! Přes všechen ten marketingový balast – my je slyšeli na veletrhu a ony prostě hrají jak o život.

Konfigurace: 2.0
Výkon: 100 W
Cena: 20 799 Kč

Vánoční tipy - reprosety
Philips DS9800W Fidelio

Genius SW-HF 5.1 6000

Oblíbenou volbou je určitě i dřevěná soustava Genius v konfiguraci 5.1. V této verzi nabídne celkový výkon 200 W, dálkový ovladač a vestavěný displej na subwooferu. Reprodukce zvuku je vzhledem k ceně na velmi dobré úrovni. Opět – je to Genius a to vždy znamená dobrý poměr cena/kvalita. Tento asijský výrobce nám již dlouho dokazuje, že je v kategorii „za pár šlupek“ prostě králem. V poslední době mu ale v této kategorii začal zatápět Logitech. Pokud chcete levný zvuk pro domácí kino, určitě se podívejte také po modelu Logitech X-530 (od 1500 Kč).

Konfigurace: 2.0
Výkon: 200 W
Cena: 3104 Kč

Genius SW-HF 5.1 6000
Genius SW-HF 5.1 6000

Logitech Z906

Tak tady není co řešit. Pro počítačové nadšence, stříleče a strategisty s nafukovacím rozpočtem je to jasná volba. Basy vám budou dunět až sousedům popraská omítka, přesto u tklivého soundtracku z Pána prstenů zamáčknete nejednu slzu (kvůli tomu, jak bude přednes čistý). Prémiová sestava Logitech nabídne velmi kvalitní zvuk, extrémě vysoký kombinovaný výkon a velké množství vstupů a výstupů (včetně optického i koaxiálního digitálu). Samozřejmostí je propracovaný design a skvělé mechanické zpracování.

Konfigurace: 5.1
Výkon: 500 W
Cena: 5999 Kč

Vánoční tipy - reprosety
Logitech Z906

Logitech Mini Boombox

Způsob jakým se díváme na reproboxy náhle změnil příchod této malinké krabičky. Kapesní bedýnka s enormním výkonem a neuvěřitlenými basy nás uchvátila a stala se každodenní součástí našeho života. Vydrží hrát až deset hodin z integrované baterie, k telefonu, tabletu či notebooku ji můžete snadno připojit přes Bluetooth (podporuje A2DP a HFP 1.5) nebo klasickým jack-jack kabelem. U náročnějších žánrů samozřejmě narazíte na limity, stále jde ale o zvuk, o kterém si mohly importované východoněmecké transistory dvojnásobných rozměrů kdysi jen nechat zdát (o designu ani nemluvě). I Logitechu ale v tomto odvětví postupně roste konkurece (z fabriky asi unikly plány jejich geniálního malého měniče), zvukově pak v některých případech konkurenti původní Boombox minimálně dohání. Logitech ale brzy snad i na český trh vnikne s novou řadou bezdrátových bedýnek zvanou UE. Těšíme se. 

Konfigurace: kapesní reprobox
Výkon: výrobce neudává
Cena: 2030 Kč

Logitech Mini Boombox Logitech Mini Boombox Logitech Mini Boombox


Bowers & Wilkins Zeppelin Air

Pokud nevíte co s penězi a potřebujete luxusní budíček/repráček do ložnice, rozhodně si kupte tuto snobskou dokovací stanici pro iPody a iPhony. Ta totiž nejen krásně vypadá, ale také naprosto neuvěřitelně hraje. U Bowers & Wilkins totiž nejsou z těch, kteří by své jméno propůjčili asijskému výrobci, který s vidinou velkého zisku nabouchá levné kraabice a pak je vydává za Hi-Fi. Tenhle miniaturní cepelín dělá svému jménu skutečně čest. Pokud je to na vás trochu moc peněz, ale byste chtěli vlastnit audio s posvátný nápisem BW, kupte si odlehčenou  verzi „mini“ za desítku.

 

Konfigurace: dokovací stanice (2× 25mm výškový, 2× 90mm středotónový a 1× 125mm basový měnič)
Výkon:150 W
Cena: 14 990 Kč

Bowers & Wilkins Zeppelin Air
Bowers & Wilkins Zeppelin Air

 

Další kategorie Vánočních tipů

Pokud jste si náhodou ten pravý dárek nevybrali v této kategorii, můžete zkusit štěstí v těch následujích.V každé kategorii najdete námi poctivě odzkoušené zástupce, většinou i s odkazy na jejich recenze. A pokud byste si ani tak nevybrali, najdete v každém článku spolehlivého průvodce, který vám s výběrem toho pravého dárku zaručeně pomůže.

HTPC Reproduktory Fotoaparáty a kamery
     
All-In-One počítače
 Hardware  Software
     
 Myši a klávesnice  LCD televize Mobilní telefony
     
Notebooky Čtečky knih Příslušenství k notebookům
 Tablety  Tiskárny Monitory

 

.


Ohodnoťte tento článek!