Skupina ruských designérů, programátorů a kodérů vytvořila stránku s prostým názvem Internet Map. Není to mapa, jako má Google nebo Seznam. Nenajdete na ní žádná města, kontinenty ani moře. Jsou na ní bubliny a každá z nich představuje jeden web.

Internetová mapa Internetová mapa

Autoři vycházejí se statistik Alexa.com, což je jeden z nejznámějších monitorů návštěvnosti. Čím je web navštěvovanější, tím je jeho bublina relativně větší oproti ostatním. Její barva určuje, odkud pochází. A její umístění je závislé na tom, jak je ve statistikách blízko podobným webům. Stránky z jedné země proto drží u sebe.

Internetová mapa Internetová mapa

Nepřekvapí proto, že uprostřed mapy jsou obrovské bubliny s názvem Google a Facebook. Poblíž se nachází YouTube, Yahoo a Twitter. Všechny mají stejnou barvu, protože pocházejí z USA. Americkým bublinám se co do velikosti mohou rovnat jen ty čínské, označené žlutě.

Na mapě jsou vidět i další silné země, tedy přesněji – velké množství bublin stejných barev. Rusko je červené, Německo modré, Indie zelená, Japonsko fialové atp. Obklopená Německem, Japonskem a Španělskem je také Česká republika. Na ní stačí trochu „zazoomovat“, a hned se objeví Seznam, Google.cz, iDnes a další weby včetně Cnews.

 

Mapa internetu rozhodně není službou, kterou byste museli používat každý den. Hezky ale ukazuje, jak se dají vizualizovat otevřená data. Jejich analýzou najdeme vazby, které by bez oné grafické podoby nebyly postřehnutelné.

Ohodnoťte tento článek!