Nadupané sestavy dle nVidie a AMD

0

HAL 3000 aAlien XT eSuba

Článek vznikl pro časopis Extra PC a je určen méně pokročilým uživatelům. V novém Extra PC 10/07 najdete recenze několika dalších PC sestav a mnoho tipů k vyladění a skládání počítače.

Počítač, který potěší největší fanoušky AMD (a pohlcené ATI), se zuřivě zakousnul do všech aplikačních i systémových testů. Přesto si myslím, že komponenty s čipy AMD tentokrát nevytvořili úplně nejšťastnější kombinaci. Výrobce celé sestavy (100Mega) naopak ukázal, že umí pracovat velice dobře. Tak by se dal charakterizovat nový atraktivní počítač HAL3000 s přízviskem eSuba.

HAL 3000 aAlien XT eSuba. Klepněte pro zvětšení

Hned zpočátku musím pochválit volbu skříně a zdroje. Stříbrnočerný Cooler Master Centurion 534 má decentní a líbivý vzhled, dostatečně tlusté a nekroutící se plechy, obsahuje dva 12cm ventilátory pro tiché chlazení a také patří mezi skříně s dobře vyřešeným vnitřním uspořádáním. Zdroj Chieftec 650 W s tichým 12cm ventilátorem patří mezi kvalitní, o jeho zdraví jsme přesto u sestavy se dvěma grafikami, z nichž každá má špičkový odběr až 215 W, a procesorem, který si také bez uzardění řekne až o 130 W, měli docela starost.

Všechno raději dvakrát

Dvanácticentimetrové větráčky ve skříni nejsou úplně tiché, ale montéři to elegantně vyřešili zapojením na manuální regulátor otáček přístupný ze zadní strany skříně. Přední výstupy bychom uvítali raději nahoře, univerzální čtečka v 3,5“ pozici už patří ke standardu. Ke standardu už však rozhodně nepatří dvě optické mechaniky (jedna DVD vypalovačka a druhá, tišší, DVD-ROM) a dva disky v poli RAID 0, které způsobí, že se 2× 250 GB navenek tváří jako jeden 500GB disk a navíc jsou všechny diskové operace výrazně rychlejší.

Uspořádání uvnitř eSuby je vizitkou profesionála. Klepněte pro zvětšení

4 GB paměti (dva 2GB moduly Geil DDR2-800) nejsou ve Windows Vista x32 plně využity. Klepněte pro zvětšení

Systémové větráky jsou připojeny na regulátor otáček. Klepněte pro zvětšení

Základní deska od MSI sází na nejvýkonnější čipovou sadu AMD 580X, známou také jako ATI CrossFire Xpress 3200,. Díky této konfiguraci lze osadit dvě grafické karty ATi Radeon a zapojit je do režimu CrossFire. Ten umožňuje spolupráci obou grafik a zvýšení výsledného výkonu, nebo také připojení až čtyř monitorů, každého s rozlišením až 2 560 × 1 600 px.

Bohužel, grafické karty Radeon HD 2900 XT jsou sice tím nejvýkonnějším, co ATI má, jsou však také velmi energeticky náročné a po přechodu do 3D režimu a následné zátěži (hraní hry, 3DMark, …) se jejich větráky postupně roztočí a hlučnost začne být opravdu nepříjemnou. Kazí jinak tichou sestavu, protože i větrák Akasa Amber Series na procesorovém chladiči Evo 120 patří mezi tiché. Při práci ve Wordu, při surfování na internetu, kódování videa, prostě bez zátěže grafik zůstává eSuba potichu, před hraním her raději všechny pošlete do jiné místnosti.

650W zdroj Chieftec se čtyřmi 12V větvemi (po 18 A) si s extrémně náročnou sestavou poradil. Klepněte pro zvětšení

K dokonalosti něco chybí

I osazený procesor, Athlon 64 X2 6400+, tvoří špičku nabídky AMD. Velká rezerva pro zvýšení frekvence se v něm však neskrývá. Čtyři gigabajty operační paměti jsou úctyhodné a jejich nasazení rozhodně chválíme. Instalovaný 32b operační systém Windows Vista Home Premium sice nedokáže využít jejich celou kapacitu, při více spuštěných aplikacích a nových supernáročných hrách (například Lord of the Rings online) je určitě oceníte také.

S dvěma Radeony HD 2900 XT můžete připojit až čtyři LCD panely s rozlišením 2 560 × 1 600 px. Klepněte pro zvětšení

Výkon sestavy je dle očekávání velmi vysoký, přesto mírně rozpačitý. Zapojení CrossFire není v případě dvou Radeonů HD 2900 XT a Windows Vista příliš efektivní (nepřináší v průměru ani 50% nárůst výkonu, ovladače pořád nejsou vyladěny) a také procesor neposkytuje v mnoha hrách až takové výkony jako špička konkurence (nejrychlejší z řady Core 2 Duo).

Velkou kaňkou na výkonu je spotřeba a opravdu horký vzduch, který ze skříně vyfukují obě grafiky. V 3DMark06 jsme sestavě bez monitoru naměřili celkový odběr až 600 W! I v klidu, přímo v rozhraní Windows, si sestava bere 288 W. Rodiče hráčů asi účet za elektřinu nepotěší.

Na wattmetru se chvílemi ukazovalo i o 6–8 W více

HAL3000 aAlien XT eSuba procesor AMD Athlon 64 X2 6400+ Black Edition; základní deska MSI K9A Platinum; disk 2× 250 GB WD RAID 0; paměť 2× 2 GB GeiL DDR2-800; mechaniky LG DVD±RW DL a DVD-ROM; grafika 2× Sapphire Radeon HD 2900 XT 512 MB; konektory vepředu 2× USB, 1× FireWire, čtečka karet; konektory vzadu 4× USB, 3 × FireWire, 2× LAN, S/PDIF, 7.1 zvuk; operační systém: Windows Vista Home Premium; klávesnice a myš Genius Wireless Twintouch LuxeMate Pro; Wi-Fi karta OvisLink

BFG Nvidia demo PC

Pozornost vzbuzující počítač není žádnou sériovou sestavou. Jedná se o demonstrační počítač, který vytvořili společnosti BFG a Nvidia, aby ukázaly svou technologickou sílu.

Celý počítač sídlí v obrovité a dle návrhu BFG nalakované skříni SilverStone Temjin TJ07, jež snadno pohltí nejpodivnější kreace výrobců chladičů a grafických karet. Nezaskočí ji ani více pevných disků. Dostatečný příkon pro komponenty zajišťuje výkonný, ale hlučný zdroj BFG (1 kW).

Počítač poutající pozornost, přesně takový je a také má být BFG Nvidia demo PC. Klepněte pro zvětšení

Přestože grafické karty nejsou hlučné ani v zátěži a procesor si vystačí s pasivem Scythe Ninja, větráky osazené na dvou stranách skříně společně s rychlým Raptorem (pevný disk) a zdrojem dělají opravdu velký hluk. Komponenty se však nezahřívaly, větráky by bylo možné zregulovat a hladina hluku už by byla limitována jen zmíněným diskem a zdrojem.

V prostorné skříni se vše snadno uspořádá. Dokázali bychom ale postavit stejně výkonné PC za stejné peníze s mnohem nižší hlučností. Klepněte pro zvětšení

SLI režim grafik podává v nových hrách lepší výkony než konkurenční zapojení CrossFire, ale spotřeba není o mnoho lepší: 510 W v zátěži a velmi nepříjemných 369 W ve 2D režimu. Na spotřebě se samozřejmě podílí s i přetaktovaný čtyřjádrový procesor. Toho na druhou stranu nezaskočí ani nejnáročnější aplikace.

SLI dvou GeForce 8800 GTX není tak energeticky náročné jako CrossFire dvou Radeonů HD 2900 XT, přesto nás maximální odběr sestavy Nvidie rovněž nepotěšil

BFG Nvidia demo PC procesor Intel Core 2 Quad Q6600 na 3,0 GHz; základní deska BFG nForce 680i SLI; pevný disk WD Raptor 150 GB a WD Caviar RE 500 GB; paměť 2× 1 GB Corsair Dominator DDR2-1142; mechanika Optiarc DVD±RW; grafika 2× BFG GeForce 8800 GTX OC (SLI); skříň SilverStone Temjin TJ07; zdroj BFG 1000W

BFG v noci

Testy, zhodnocení

Účelem článku není přímé porovnání těchto dvou sestav, dobře víme, že cenový rozdíl je obrovský. Přesto se jedná o to nejsilnější, co pro hráče obě společnosti (nebo všechny tři, započítáme-li kvůli procesoru Intel) mohou nabídnout a mnoho z vás jistě zajímá, jak si vede sestava se 4 GB paměti, disky v RAID 0, nejvýkonnějším desktopovým Athlonem a dvěma Radeony HD 2900 XT v CrossFire proti čtyřjádrovému Core 2 Duo, Raptorovi, 2 GB vysoce taktovaných DDR2 a GeForce 8800 GTX OC v SLI.

HAL 3000 aAlien XT eSuba

PC sestava
47 590 Kč
www.halnet.cz

Plusy a mínusy
+ skříň a chlazení
+ tichý chod ve 2D
+ provedení
– spotřeba
– hlučnost v 3D
– neefektivita CrossFire

BFG Nvidia demo PC

PC sestava
dle ceny komponent, pouze demonstrační sestava
www.bfgtech.com

Plusy a mínusy
+ ultimátní výkon
+ upravená a prostorná skříň
+ možnosti dalšího zvýšení výkonu
– cena
– velmi vysoká hlučnost
– rozměry

Pokud se vám celé srovnání zdá z pozice fandy grafických karet nefér, tak vězte, že zítra či ve středu na ExtraHardware.cz najdete komplexnější srovnání CrossFire vs. SLI s podobně silnými procesory a hlavně s novými ovladači ATI Catalyst 7.10

Ohodnoťte tento článek!