Náhled do budoucnosti: levné grafiky brzy zmizí

0

Fuadův názor, Sandy Bridge a Fusion

Fuad zatracuje „entry-level“ grafiky

Na serveru Fudzilla napsal jeho šéfredaktor svůj názor na situaci kolem roku 2012, co se levných diskrétních grafik týče. Někomu je to jasné, někomu ne, tak či tak jsou spekulace nejen Fuada Abazoviče zajímavé. Kontroverzní kecal se opírá o řadu analytiků, kteří se podle něj stejně jako on sám domnívají, že v roce 2012 už prakticky nebudou existovat grafiky jako jsou Radeony HD 5400 nebo možná ani HD 5600, to samé samozřejmě platí pro nižší řady Nvidie. Co je na tom pravdy a co si myslíme my?

první krok udělal Intel – 32nm jádro Clarkdale a větší 45nm HD Graphics ještě odděleně

Všem je jasný nástup čím dál silnějších integrovaných řešení. Grafické čipy se stěhují do procesorů a když dnes chcete koupit notebook nebo ne vyloženě herní počítač, nepotřebujete už žádnou grafickou kartu a setsakramentsky si rozmyslíte, zda koupit například GeForce G310M nebo si vystačit s Intel HD Graphics. A to je jen začátek konce těchto grafik. Jak to bude vypadat zanedlouho v budoucnu u jednotlivých výrobců?

Intel

IGP stavěné 45nm výrobou svázané s 32nm procesory Clarkdale a Arrandale už dnes dohnalo integrované Radeony. Integrované grafické jádro v 32nm monolitickém čipu procesorů Intel Sandy Bridge už rovná krok s Radeony HD 5400, a jsou-li spekulace o budoucí nižší třídě od AMD pravdivé, vedle brzy nastupujících Core i3, i5 a i7-2xxx už nebudou mít smysl ani tyto grafiky.

tick-tock se týká i grafik, a tak od GMA 950 nebo X3100 uběhlo opravdu hodně vody

Co přijde v nové 22nm generaci Ivy Bridge, bude nejspíše ještě silnější (pokud Intel zrychlí IGP, jde zpravidla hodně zhruba o 100 % výkonu navíc). To už je skoro útok na dnešní Radeony HD 5600.

Intel se ale vždy soustředil na levné a úsporné IGP, a i když jejich výkon přerůstá přes hlavu integrovaným čipům od AMD i Nvidie, dá se čekat, že s APU rodiny Fusion AMD spraví výkonovou stránku ve svůj prospěch a Nvidia se taky vynasnaží nezůstat vzadu. Je ovšem známým faktem, že i na grafikách v procesorech Intel se dají hrát hry jako Modern Warfare 2.

AMD

U AMD je situace pro levné dedikované grafiky ještě horší, Fusion je v APU od AMD brán opravdu vážně. V levném a úsporném Ontariu bude sice jen grafické jádro s 80 SP, ve 32nm čtyřjádrech Llano bude ale integrováno GPU s 480 SP. Ať už jde o 4D nebo 5D superskalární jednotky, dnešní Radeony HD 5400 a 5600, GeForce G300 nebo GT 300, případně i levnější Fermi čipy by ztrácely v kombinaci s chystaným čtyřjádrem od AMD jakýkoli význam.

jedním z mála důvodů pro koupi levné karty může být možnost zapojení více monitorů (Sapphire Radeon HD 5450 s podporou Eyefinity-3)

Vedle Llana neuspějí ani Radeony HD 6300 a těžký život budou mít i vyšší řady. Dá se čekat, že AMD bude levné diskrétní grafiky prodávat zejména jako konkurenci Intelu, který má šanci dohnat a nabídnout vyšší početní i grafický výkon jako výhodu své grafické karty vedle procesoru Sandy Bridge/Ivy Bridge.

Situace mezi Intelem a AMD tak nejspíše zůstane podobná, jen se podíl levných samostatných grafik pořádně ztenčí a naopak se mezi lid rozšíří IGP od Intelu či Fusion IGP od AMD. Nízké řady Radeonů uvidíte hlavně u Intelu, u AMD nebudou mít smysl.

Nvidia: žádný procesor a plno klacků pod nohama, shrnutí

Nvidia

Ač situace výše nijak razantně nepoškodí oba procesorové rivaly, Nvidia bude společnost, která bude zřejmě trpět. Vedle silného 32nm GPU v Llanu s dobrými latencemi a komunikací s CPU i pamětmi totiž Nvidia nemá a asi nebude mít co nabídnout. Nějaký slabý úsporný Ion pro párování s Ontariem také nepřipadá v úvahu, když Ontario má v sobě vlastní, relativně silné IGP.

Nvidia Ion: zapadne do propadliště dějin?

Nvidia tak bude moci řádně výhodně fungovat jen pod Intelem. Podle nedávných zvěstí Nvidia chystá čipset pro Sandy Bridge, do kterého osadí vlastní IGP. Nízké spotřebě 32nm Intel HD Graphics 2 asi nebude chtít konkurovat, dá se tedy čekat, že v PCH nebo ve vlastním čipu nabídne něco silnějšího než bude IGP v Sandy Bridge. To už ale bude chtít určitě o dost více než jen dnešních 16 CUDA jader.

Je také nasnadě, že si Intel nebude chtít nechat ujít zisky z vlastních čipsetů a pokusí se Nvidii házet nějaké klacky pod nohy, seč to půjde. Mnozí z vás si určitě vzpomenete na obstrukce u čipové sady X58 Express a podpory/nepodpory SLI. U P55 nebo H5x šel Intel ještě dál a integrovanou GeForce na deskách pro Core i5 prostě nenajdete.

GeForce GT 240: 3D za tři, spotřeba a video za jedna“ – vedle HD Graphics 2 jsou ale právě hry jediným důvodem ke koupi karty za 1800 Kč

Co se levných diskrétních GeForce týče, ty jsou podle stejného principu pohřbené pod AMD a budou dávat smysl jen pod Intelem, kde je Nvidia může prodávat s podobným heslem jako AMD – „CUDA a hry pro všechny“. Opět to ale dost eliminuje slabší grafiky.

Levné Radeony a GeForce se skutečně začnou ztrácet

Ve výsledku je tedy pravděpodobné a očekávatelné, že podíl nižších řad GeForce a Radeonů se smrskne na zlomek dnešního objemu. Intel na tom nejspíše jen získá, AMD situaci vyrovná vyššími cenami procesorů Fusion, které by mohly právě díky silné vestavěné grafice být populární. Stejně to udělal Intel u svých dvoujádrových 32nm procesorů, sice s nepříliš velkým úspěchem, ale doba se mění a co bylo nepopulární včera, může být zítra samozřejmost a dost možná i vítaný krok.

AMD Fusion: Llano. V jednom 32nm čipu najdete čtyři jádra procesoru i 480 SP grafiky, jde o hlavní důvod odchodu levných DGP v 2011.

Nvidia ale dopadne zřejmě nejhůř. Stejně jako AMD ji postihne podstatné zúžení penězovodu z levných GeForce, ale vzhledem ke zkušenostem s čipsety Nvidia z posledních let se dá očekávat, že tohle nebude to pravé ořechové na navrácení příjmů na správnou hladinu. U OEM sestav Nvidia hodně ztratí, v levných noteboocích jakbysmet.

Na závěr bych rád upozornil, že se jedná o moje a z menší části Fuadovy spekulace a nakonec může být vše jinak, navzdory tomu, jak věci vypadají dnes a jak logika věcí naznačuje. A co si myslíte vy?

Inspirace: Fudzilla

Ohodnoťte tento článek!