Najděte a uzamkněte ztracený tablet či telefon na dálku [Android]

0

Současné operační systémy často obsahují aspoň základní mechanismy, které vám pomohou se se ztrátou telefonu či tabletu vypořádat. Takové funkce mají své nesporné výhody.

Příprava tabletu

Pakliže o zařízení přijdete, nebo prostě jen nevíte, kde se momentálně nachází, dojdete k nejbližšímu počítači a prostřednictvím webového rozhraní jej lokalizujete, prozvoníte, uzamknete nebo dokonce kompletně vymažete – podle toho, co si situace žádá. Aby to fungovalo, musíte nejdříve správně nastavit své zařízení.

Otevřete proto Nastavení Google. Najdete jej mezi všemi aplikacemi. Klepněte na Správce zařízení Android a povolte předvolby Vzdáleně určit polohu tohoto zařízeníPovolit vzdálené uzamčení a vymazání. Je asi jasné, že je nezbytně nutné, abyste byli přihlášeni ke svému účtu Google.

Na každý pád jej opatřete silným heslem, protože kdyby se k vašemu účtu dostal někdo nepovolaný, mohl by vám zařízení dálkově třeba kompletně vymazat. Při aktivaci druhé zmíněné předvolby vyskočí dialog, který potvrďte klepnutím na Aktivovat.

Svá práva už znáteSvá práva už znáte

Ovládání z webu

Teď přijde na řadu druhá část. Své zařízení můžete ovládat z webu. Když bude potřeba, zadejte v prohlížeči adresu www.android.com/devicemanager. Po přihlášení si budete moct začít hrát na detektivy. Automaticky by měla proběhnout lokalizace zařízení. Ručně ji případně vyvoláte známým symbolem spojeným s polohou.

Vedle něj naleznete propisku, která vám umožní zařízení pro změnu přejmenovat. Pakliže bude poloha ukazovat na vaši aktuální adresu, klepněte v malém ovládacím panelu na Prozvonit. Váš tablet či telefon pak bude až pět minut zvonit tak hlasitě, jak to jeho malý reproduktor dovolí. Když jej najdete v hromadě polštářů, tak ho tlačítkem pro zapnutí jednoduše umlčíte.

Zadejte heslo a zprávu, která se objeví po odemknutí zařízení
Zadejte heslo a zprávu, která se objeví po odemknutí zařízení

Nechali jste zařízení na vám známé poloze (u kamaráda), ale nechcete, aby si s ním někdo hrál a např. prohlížel vaše fotografie? Pak zvolte Zámek. V dialogu následně vyplňte dvakrát heslo. To budete zadávat, až se k tabletu osobně dostavíte. Kdybyste případnému narušiteli chtěli nechat nějaký vzkaz, vyplňte i pole Zpráva o obnovení.

Na zámek

V režimu uzamčení obrazovka zařízení zčerná. Bude na ní případně svítit pouze váš vzkaz a informace o tom, že došlo k uzamčení pomocí systému Android Device Manager. Při pokusu o odemčení budete vyzváni k zadání hesla. Nelze doporučit, abyste k uzamčení použili stejné heslo, jímž se přihlašujete k účtu Google.

I takto může vypadat uzamknuté zařízení
I takto může vypadat uzamknuté zařízení

Poslední možnost jste už určitě odtušili. Pakliže ve webovém správci zařízení dvakrát klepnete na Vymazat, dojde k nenávratnému odstranění osobních dat ze zařízení. Skartace digitálního prostoru postihne i paměťovou kartu. Všechna nastavení budou obnovena do továrního stavu. K tomuto kroku se odhodlejte tehdy, neexistuje-li reálná šance na vrácení či nalezení zařízení.

Pak už jde jenom o to, aby si nikdo cizí nemohl hrát s uloženými fotkami, záložkami v prohlížeči, hesly nebo připojenými účty. Na e-mail pro kontrolu obdržíte zprávu o žádosti o vymazání přístroje. Postup ovšem nebude fungovat, pokud zloděj zařízení nepřipojí k internetu. I taková možnost existuje.

Je zařízení doma? Prozvoňte ho a uvidíteJe zařízení doma? Prozvoňte ho a uvidíte

Tip: Aplikace pro Android

Správa zařízení, kterou jsme si ukázali na webové aplikaci, existuje též jako aplikace pro Android. Ta se od webu liší minimálně a nabídne vám to stejné v bledě modrém. Hodí se zejména tehdy, když vlastníte a spravujete více zařízení s Androidem. Najdete ji v Google Play.

Najděte a uzamkněte ztracený tablet či telefon na dálku [Android]
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlas/ů