Nákupní rádce: Jak si bez obtíží vybrat síťové úložiště (NAS)?

0

Na zkratku NAS jste již pravděpodobně narazili nesčetněkrát. Ta v českém překladu označuje síťové úložiště (Network-attached storage) a v našem případě se bude výhradně jednat o malé krabičky, do kterých schováte maximálně 4 pevné disky. Síťová úložiště samozřejmě mohou mít mnohem větší rozměry a kapacity, které by žádný domácí uživatel zřejmě nevyužil, těm se ale věnovat nebudeme.

Bez Samby ani ránu

Naprostý základ NASu je sdílení uložených dat pro uživatele na lokální síti – to je ve Windows řešeno pomocí protokolu Samba (SMB). Z Windows se postupem času tento protokol přenesl i do dalších operačních systémů a v současné době se prakticky nesetkáte se systémem, který by si se Sambou neporadil. Se Sambou si také rozumí chytré mobilní telefony a tak není problém si data uložená na domácím NASu prohlížet na displeji telefonu. Protokol SMB je tedy naprostou nutností – proto jej umí snad každý NAS, který na pultech obchodů dnes najdete.

Dalším protokolem, který by měl vybíraný NAS ovládat je FTP. I s tím se setkáváte velice často a i v tomto případě je možné jej použít prakticky na všech myslitelných platformách. Na NASu je spuštěn FTP server, ke kterému se připojíte se vzdáleného zařízení pomocí softwarového klienta. Ten může být nainstalován na PC, Macu, tabletu s Androidem a klidně i v chytrém HD přehrávači. Výhodou je snadné zprovoznění fungování i ve vnější síti – při přístupu z internetu mimo lokální síť. Prakticky stačí jen správné nastavení routeru.

Většinou disponují NASy také protokoly AFP a NFS. Ty využívají jablečné systémy OS X a unixové systémy. Pokud si za NAS připlatíte, možná narazíte i na iSCSI, který umožňuje používání vzdáleného síťového disku stejným způsobem jako interní pevný disk namontovaný v počítači.

Server na cokoliv

NAS dnes už rozhodně nemusí plnit pouze úlohu síťového úložiště, pro které byl původně navržen. Protože je většina NASů pouze zmenšeným počítačem se všemi potřebnými komponentami, často je možné na ně instalovat servery různých síťových služeb. Často narazíte na možnost hostovat na NASu klasické webové stránky. Do systému si pouze nainstalujete PHP server, který bude fungovat stejně, jako když si hostingové služby zaplatíte od běžných poskytovatelů. Ušetříte tím za hostingové služby, stačit vám bude pouze zaregistrování domény (pokud nechcete web provozovat pod svoji IP adresou), kterou přesměrujete na svůj domácí NAS.

 

Od toho se odvíjí i další služby, které jsou v NASech nabízeny. Výrobci často přibalují řešení třetích stran, která vám umožňují rozjet si domácí diskuzní fórum, fotogalerii nebo návštěvní knihu. U těchto služeb je však problémem především nízký výkon NASu, který stěží bude stačit na obsloužení několika desítek návštěvníků a také domácí konektivita. I když je ve velkých městech standardem připojení v řádech několika desítek megabitů oběma směry, i to je na hostování složitějšího webu málo. Proto jsou tyto služby spíše zábavou pro technické nadšence.

To stejné platí o časté možnosti provozu vlastního mailového serveru – sice nebudete muset platit za tyto služby dalším poskytovatelům, bohužel vám ale nikdo nebude poskytovat technickou podporu a ani garantovat stoprocentní spolehlivost.

Je libo RAID?

Pokud jste narazili na ExtraPC.cz na recenzi multimediálního přehrávače, pravděpodobně v ní byla zmíněna možnost přehrávání multimediálního obsahu ze síťových zařízení. Tím může být váš domácí počítač, stejně tak ale i NAS. Většina přehrávačů i nových televizí umí obsah přehrávat pomocí zmíněného protokolu SMB, pohodlnější služby však nabízí DLNA. To je pro streamování tohoto typu souborů přizpůsobeno a nevyžaduje nijak složitou konfiguraci připojovaných zařízení, což se o SMB často říct nedá. Problémem v našich končinách však mohou být některé vlastnosti a omezení, které například neumožňují přehrávání filmu s externími titulky.

Protože se jedná v první řadě o síťové úložiště, nejdůležitější komponentou NASu je pevný disk. Ten může být samozřejmě jen jeden, ale klidně také čtyři. Pokud si na NAS chcete ukládat pouze multimédia za účelem přehrávání na televizi či v posteli na notebooku, pravděpodobně si vystačíte s dvěma pevnými disky s kapacitou několika terabajtů. Protože se nejedná o životně důležitý obsah, ani není nutný vyšší výkon, nemusíte řešit RAID.

Opačná situace nastává v případě, že chcete na síť pověsit i některá důležitá data, třeba pracovní. Zde se již vyplatí uvažovat o konfiguraci RAIDu 5, který zajistí duplikování dat a jejich ochranu při výpadku poloviny diskového pole. Při požadavcích na vysoké kapacity vám budou k dispozici NASy se čtyřmi sloty pro disk a možnosti uložit třeba i 8 TB dat.

Pokud nechcete NAS používat jako PHP server nebo server pro hostování mailu, prakticky nemusíte řešit další komponenty, jako jsou procesor nebo operační paměť. Ty jsou u domácích NASů zvoleny tak, aby běžné používání zvládly i s ohledem na spotřebu elektřiny.

Úvod, jak vybírat NAS úložiště

Výběr šesti NAS

QNAP TS-212

Tento model by měl stačit většině domácích uživatelů – nabídne pozici pro dva interní disky, které mohou být konfigurovány do RAIDU 0, nebo 1. Dosahuje velmi slušných rychlostí a také potěší přehlednou a podrobnou webovou administrací. Ani ventilátor vás nebude rušit nepříjemnými zvuky. Překvapí také zdařilou konstrukcí typického vzhledu Qnapu.

Parametry
počet disků 2
procesor 1,2 GHz Marvell
paměť 256 MB (DDR2)
konektory 3× USB 2.0

Graf ceny produktu QNAP TS-212 UMNP00452 poskytuje server Heureka.cz

Asus NAS-M25

M25 nabízí vynikající poměr cena/výkon. Kromě toho, že nijak nezaostává v síťové komunikaci, od výrobce také získáte kvalitní zálohovací software, který ochrání vaše data. Rozhraní je určeno spíše začínajícím uživatelům a v konfiguraci vám pomohou přehlední průvodci. Vše je navíc plně lokalizované do češtiny.

Parametry
počet disků 2
procesor 1,2 GHz Marvell
paměť 512 MB (DDR2)
konektory 3× USB 2.0

Graf ceny produktu ASUS NAS-M25 poskytuje server Heureka.cz

NetgearReadyNAS Duo v2

Netgear dodává k druhé verzi povedený doplněk pro sdílení fotografií a také nástroj, který umožní vzdálený přístup bez složité konfigurace routeru, která vás nemine u drtivé většiny NASů. Pokud počítáte každý spotřebovaný watt, pak vás ReadyNAS zaujme i příkonem, který se po většinu aktivního chodu nepřehoupne přes 22 W.

Parametry
počet disků 2
procesor neuvedeno
paměť 256 MB (SO-DIMM DDR2)
konektory 2× USB 3.0, USB 2.0

Graf ceny produktu Netgear RND2210 ReadyNas Duo 2TB poskytuje server Heureka.cz

D-Link DNS-345 ShareCenterQuattro

Krabička, která jako jedna z mála zaujme i povedeným vzhledem v sobě skrývá kromě podpory gigabitové sítě a možnosti čtyř pevných disků i doplňky pro souborový server, jednoduché vytvoření fotogalerie a také software pro sdílení dat přes internet. Kromě toho podporuje RAIDU 0, 1, 5, 10. Hodí se tedy i jako zálohovací jednotka.

Parametry
počet disků 4
procesor neuvedeno
paměť neuvedeno
konektory USB 2.0

Graf ceny produktu D-Link DNS-345 poskytuje server Heureka.cz

Synology DS411slim

Synology zaujme především vysokými přenosovými rychlostmi, které jsou možné díky gigabitové síti. Dále vynikne nízkou spotřebou, která se při uspání disků dokáže pohybovat kolem 10 W. Webové rozhraní je co možná nejvíce přizpůsobeno začátečníkům a pokročilý uživatelé tak ocení možnost konfigurace pomocí systémové konzole.

Parametry
počet disků 4 (2,5″)
procesor 1,6 GHz
paměť 256 MB DDR3
konektory 2× USB 2.0, eSATA

Graf ceny produktu Synology DS411slim poskytuje server Heureka.cz

Synology DS212

Novější počin Synology je tvořen kovovým tělem, které ani u dražších NASů není pravidlem. Disky, typicky v RAID 1 je možné měnit za chodu (Hot Swap). Pod předním krytem se kromě USB konektoru pro připojení flashky trochu nezvykle nachází i slot pro paměťovou kartu typu SD. Díky tomu je možné rychle kopírovat třeba fotografie z dovolené.

Parametry
počet disků 2
procesor 1,6 GHz
paměť 256 MB DDR3
konektory 2× USB 2.0, USB 2.0, slot na SD

Graf ceny produktu Synology DS212 poskytuje server Heureka.cz

Nákupní rádce: Jak si bez obtíží vybrat síťové úložiště (NAS)?

Ohodnoťte tento článek!