Nákupní rádce: Jak si bez obtíží vybrat vhodnou čtečku eknih?

0

Každému, kdo někdy alespoň letmo zavadil o pojem elektronická kniha se pravděpodobně jako první vybaví Kindle. Tato vynikající čtečka elektronických knih existuje hned v několika variantách. Ty nejdražší, s displejem o úhlopříčce necelých deseti palců, se s cenou pohybují kolem osmi tisíc. Poslední verze však znamenala doslova boom na poli elektronického čtení. Kindle seženete za dva a půl, za něž dostanete především zařízení s velmi kvalitním elektronickým papírem.

Konkurence na sebe samozřejmě nenechala dlouho čekat. Trh se začal plnit levnými čtečkami, které pocházely jak z dílen neznámých výrobců sídlících kdesi v Číně, tak z produkce renomovaných značek. Klíčovou vlastností je kvalita elektronického papíru, která představuje alfu a omegu těchto zařízení. Rozdíly můžeme pozorovat především v kontrastu, kde u levnějších kusů najdeme zažloutlý papír a našedlé písmo. Ještě než se pustíme do popisu zásadních vlastností, nebude na škodu zopakovat si princip, na jakém funguje elektronický inkoust. Displej čtečky se skládá ze dvou vrstev, které tvoří elektrody, jež mění svůj náboj. Mezi těmito vrstvami se nachází mikrokapsle inkoustu, které dokáží měnit svou orientaci podle náboje elektrod. Je-li potřeba zobrazit na daném bodě černou barvu, černý element v kapsli se nabije příslušným nábojem . Ten se poté „otočí“ směrem k horní průhledné elektrodě s opačným nábojem – zobrazí se tak černě vybarvený pixel.

Displej na prvním místě

Jak už bylo zmíněno výše, pozornost při výběru čtečky elektronických knih byste měli věnovat především kvalitě displeje. Naneštěstí však tento parametr ze specifikací nevyčtete. V těch většinou najdete úhlopříčku, rozlišení a počet odstínů šedi. Před samotnou koupí je tedy dobré si o konkrétní čtečce nastudovat co možná nejvíce recenzí a hodnocení, ve kterých najdete i subjektivní hodnocení displeje autora článku. Úhlopříčka displeje by měla být zvolena podle typu literatury, kterou hodláte pomocí čtečky konzumovat. Pro klasickou beletrii je pravděpodobně nejlepším kompromisem úhlopříčka 6″, která na trhu dominuje. Pokud však hodláte studovat i technické nákresy či skripta, poohlédnout se můžete po devítipalcové čtečce, která vám nabídne dostatek prostoru pro zobrazení jednodušší grafiky.

Často zmiňovaným pojmem jsou podporované formáty elektronických knih. Nejrozšířenějším formátem je EPUB a PDB (Palmdoc). Z dalších otevřených formátů elektronických publikací pak narazíte na MOBI. Čtečky však nezřídka umí zobrazit i běžné textové formáty jako jsou TXT, RTF nebo DOC(X), popřípadě i uloženou webovou stránku ve formátu HTML. Kapitolou samou pro sebe je možnost čtení knih chráněných pomocí ochrany DRM. Nejčastěji narazíte na Adobe DRM, kterým jsou chráněny soubory EPUB či PDF. Zvolíte-li některou verzi čtečky Kindle, budete se při nakupování přímo u výrobce setkávat s ochranou Amazon DRM. Pokud byste takto zakoupenou knihu chtěli přenést do jiné čtečky, budete mít smůlu, Amazon DRM přečte pouze Kindle.

Pokud si čtečku pořizujete třeba na prohlížení časopisů a magazínů uložených v souboru PDF, zajímat by vás měl použitý procesor. Soubory PDF jsou často velice složité dokumenty, ve kterých je použito několik vrstev grafiky. Otevření stostránkového magazínu v PDF si žádá poměrně vysoký výpočetní výkon, který většina čteček nenabízí. Nejčastěji se setkáte s výpočetní frekvencí kolem 400 MHz, která stačí na prohlížení jednoduchých PDF. Při otevření graficky náročnějšího dokumentu trvá listování takovýmto souborem velice dlouho. Některé čtečky také nabízejí integrovaný webový prohlížeč, který může posloužit k nákupu či stažení knih. Zabrouzdání na web s flashovými prvky pak znamená na méně výkonné čtečce velmi zpomalené reakce.

Nabíjení jednou za čtrnáct dní

Jednou z největších výhod čtení na čtečkách elektronických knih je velmi dlouhá výdrž zařízení na jedno nabití baterie. Díky principu fungování elektronického inkoustu se totiž energie spotřebovává pouze při obnovení displeje – nejčastěji tedy při přelistování na další stránku knihy. Výrobci nejčastěji uvádějí výdrž právě jako počet otočených stran. Kapacita akumulátoru se nejčastěji pohybuje kolem 1 500 mAh, což u čtečky s úhlopříčkou šesti palců znamená přes 10 000 otočených stránek. Výdrž samozřejmě notně zkrátí zapnutá Wi-Fi nebo přehrávání hudby, což je další z vedlejších funkcí některých čteček. O další spotřebu se také může postarat pouzdro ze zabudouvanou lampičkou. Pokud však nejste extrémně náruživými čtenáři, na jedno nabití vám čtečka bez problému vydrží 10-14 dní.

 

Posledním parametrem, který byste při výběru měli zohledňovat je interní paměť. Do té je ukládán veškerý obsah a nemusí to být jen elektronické knihy. Mnohé čtečky totiž disponují i možností doinstalovat různé aplikace jako jsou RSS, e-mailový klient nebo zápisník. A samozřejmě nesmí chybět jednoduché hry. To vše si z interní paměti může ukousnout poměrně značný kus. Pokud se rozhodnete pro čtečku, která disponuje několika gigabajtovou pamětí nahrajete do ní stovky knih a dokumentů PDF. Zlákat vás však mohou i levnější čtečky, které ve svém těle skrývají paměť nepřesahující 400 MB. Pro čtení knih v běžných formátech je to kapacita dostačující, pro soubory PDF, popřípadě hudbu a aplikace nikoliv.

Tipy:

Amazon Kindle 4

Král mezi čtečkami, kterého samozřejmě musíme zmínit. Nejnovější verze vyniká cenou a kvalitou elektronického inkoustu. Knihy je možné zakoupit na oficiálním obchodu Amazon nebo je importovat běžnou cestou přes USB. Kindle si neporadí s formáty PDB a EPUB, které je třeba zkonvertovat do nativního formátu MOBI. Pokud pořídíte verzi s 3G modulem, mobilní data vám budou fungovat téměř ve všech zemích světa zdarma.

Graf ceny produktu Amazon Kindle 4 WiFi poskytuje server Heureka.cz

Pocketbook Pro 902

Pokud se nehodláte spokojit s malým displejem Kindlu, jako vynikající volba se hodí Pocketbook Pro 902, který nabídne téměř desetipalcový displej. Kromě velikosti zobrazovací části překvapí vynikající podporou široké škály formátů, vestavěným 3G modulem a možností připojit Bluetooth zařízení. Dalšími nadstandardními funkcemi je převod textu do řeči s podporou naší mateřštiny a také integrovaný slovník.

Graf ceny produktu PocketBook PRO 902 poskytuje server Heureka.cz

Jinke Hanlin V60

I když není kvalita elektronického papíru tohoto modelu na takové úrovni, jako v případě Kindlu, předčí jej především v intuitivním ovládání. Menu je tvořeno přehlednými ikonami a k jeho ovládání použijete běžné směrové šipky. Čtečka nabízí i nadstandardní funkce jako e-mailový klient, RSS čtečku, přístup k elektronickému obchodu s knihami a samozřejmě webový prohlížeč. Jediným formátem, který Hanlin nezvládne je MOBI.

Graf ceny produktu Jinke Hanlin V60 poskytuje server Heureka.cz

Nákupní rádce: Jak si bez obtíží vybrat vhodnou čtečku eknih?

Ohodnoťte tento článek!