Nákupní šílenství ve Windows Store. Naučte se pracovat s Windows 8.1

0

Digitální obchod s aplikacemi Microsoft vypálil a ve Windows 8.1 ho vystavěl od základu znovu. Pokud jste byli zvyklí na původní podobu, budete se se změnou muset smířit. Těžké to vlastně nebude, protože se bavíme o výrazném zlepšení. Na vyšší komfort a lákavější vzhled se zvyká rychle, že?

Po vstupu začnete naplno oceňovat, že Microsoft starý design zahodil. Úvodní obrazovku nevyplňují obrovské obrázky kategorií. Místo nich vám obchod rovnou nabídne aplikace ke stažení, seřazené do kategorií jako Nové a populární či Nejlepší zdarma. Než se pustíte hlouběji do prozkoumávání, upoutá vás přehled aplikací.

Microsoft se poučil a místo pouhopouhého nadpisu každou položku doplňuje hvězdičkovým hodnocením, včetně informace o tom, kolik lidí ji hodnotilo, krátkým popisem a větším obrázkem. Nabídka je personalizovaná, takže u každé položky můžete klepnout na Nemám zájem a algoritmus vám příště poskytne výsledky, které se vám více zavděčí. Po vzoru dalších aplikací i obchod usnadňuje vyhledávání tak, že vám předhodí viditelné pole pro hledání.

Velké ikony, popisky a hodnocení vás budou lákat na konkrétní aplikace již od vstupu
Velké ikony, popisky a hodnocení vás budou lákat na konkrétní aplikace již od vstupu

Více informací prodává

Vůbec byste nepoznali detail aplikace. Na obrazovku se vešla spousta údajů, ačkoli se budete muset také hodně posouvat. Upozorňuji, že ačkoli kovaní počítačoví uživatelé budou zvyklí zejména na vertikální posun, vstup do éry tabletů a dotekového ovládání s sebou nese rovněž posouvání v horizontálním směru.

V úvodní části se zobrazují informace o tom, zda máte k použití aplikace oprávnění. Buď ji můžete rovnou nainstalovat klepnutím na Instalovat, nebo za ni zaplatit klepnutím na Koupit. Někdy můžete placené kousky nejprve Vyzkoušet. Pokud se chcete autorovi za dobrou či špatnou práci odvděčit, napište krátkou recenzi a přidejte hvězdičkové hodnocení.

Hodnocení hvězdou není podmíněno textovým doprovodem, takže pokud se vám nechce, nic psát, nemusíte. Systém hodnocení doznal i jiných významných úprav. V detailu aplikace je ohodnocení věnována velká část. Budete dopodrobna zkoumat, kolik hvězdiček uživatelé nadělili. V dalším oddílu se pak zobrazují přímo psané krátké uživatelské recenze.

Detailní hodnocení bylo přesunuto do popředí
Detailní hodnocení bylo přesunuto do popředí

Synchronizace aplikací

Jednotlivé sekce Windows Store se proměnily ve strohý textový výpis, dostupný v kontextové nabídce. Musíte proto ve volném prostoru klepnout pravým tlačítkem myši. Podobně se touto nabídkou dostanete do přehledu vámi zakoupených položek. Jen klepněte na Vaše aplikace. (Domovská stránka vás případně přepne zpět na hlavní obrazovku.)

Seznam nelze pročistit. Můžete ale rychle nainstalovat aplikace, které jste zakoupili dříve. Stačí pravým tlačítkem myši označit požadované položky a potvrdit klepnutím na Instalovat. Po přeinstalaci počítače nebudete muset bloumat, co jste v něm za aplikace měli před ní.

 

V tom by vám ale měla pomoct synchronizace aplikací ve Windows 8.1. Když se přihlásíte na druhém zařízení, nainstalují se automaticky aplikace z toho prvního. Pokud funkci z jakéhokoli důvodu nevypnete. To uděláte, když vyvoláte Šém | Nastavení | Změnit nastavení počítače | SkyDrive | Nastavení synchronizace. Na stránce najděte oddíl Nastavení aplikací a předvolbu Seznam uživatelem nainstalovaných aplikací přepněte na Vypnuto.

Upřesňujeme nastavení

Microsoft v říjnu změnil limity Windows Store pro instalaci aplikací z pěti na 81 zařízení. Jak asi budete souhlasit, to už vlastně není limit. Tolik zařízení pod jedním účtem Microsoft asi běžně někdo provozovat nebude. Kdybyste ale měli rádi kontrolu nad připojenými počítači a tablety, ve volném prostoru vyvolejte kontextovou nabídku a zvolte Váš účet.

Stránka obsahuje oddíl Vaše počítače. Starší a nepoužívaná zařízení můžete odebrat. Zakoupené aplikace na nich nebude možné dále provozovat. Může se stát, že vyhrajete či jinak obdržíte dárkový poukaz, který vám např. zdarma poskytne běžně placenou aplikaci. Software za kód získáte právě v nabídce Váš účet.

Do políčka pod nadpisem Uplatnit kód vepište, co do něj patří, a klepněte na Uplatnit. Podobně jako ve Windows 8, také ve Windows 8.1 můžete změnit účet Microsoft, pomocí kterého budete nakupovat. Ten i s platebními údaji vyměníte v nabídce Váš účet.

Windows Store standardně hledá aplikace v tzv. preferovaném jazyce. V české verzi Windows proto hledá česky hovořící aplikace. Když budete v obchodě hledat kupříkladu Twitter, nenajde nic. Žádný z klientů totiž neobsahuje český překlad. Stejný problém se řešil ve Windows 8. Vyvolejte Šém | Nastavení | Předvolby a vypněte předvolbu Usnadnit nalezení aplikací v preferovaných jazycích.

Kategoriemi se budete navigovat prostřednictvím kontextové nabídky
Kategoriemi se budete navigovat prostřednictvím kontextové nabídky

Ohodnoťte tento článek!