Nakupujte přímo z Číny!

0

“Nakupujte v levnějí přímo z Číny”

Obrovskou výhodou internetu je možnost snadno nakoupit nejen v ČR, ale i v zahraničí, především pak v Evropské unii a USA. Jak uvidíte později, některé věci se vyplatí objednat přímo z Číny, není to přitom nic složitého! Můžete tak vyzrát na skutečnost, že řada věcí je v ČR nesmyslně předražená, v porovnání se západní Evropou či USA až o desítky procent. Jde například o spotřební elektroniku, značkové oblečení a obuv, luxusní zboží, knihy a CD/DVD i parfémy. Navíc v ČR nejrůznější speciality ani nemusíte koupit a zahraničí je tak jediná cesta, kde se k nim můžete dostat.

Nákup v zahraničí má ale i své stinné stránky – obtížné reklamace, dražší dopravu (až na výjimky, kdy doprava vyjde stejně jako při nákupu v ČR), absenci češtiny, delší dodací lhůty (především z USA) a mimo EU také clo. Pozor také na různá regionální omezení – DVD z jiného kontinentu doma nemusíte přehrát, elektronika z USA bude mít jinou zástrčku a podobně. Obecně platí, že v zahraničí se vyplatí nakupovat věci, které se všemi náklady budou alespoň o čtvrtinu levnější nebo se jinde nedají sehnat.

Pokud rádi nakupujete přes internet, nesmí vám uniknout superlevný asijský obchod DealExtreme.com, kde seženete spoustu elektroniky i všehochuť zboží za směšné ceny. Doprava do ČR je přitom zcela zdarma!

Záruka a reklamace ze zahraničí

Největší riziko spočívá v záruce a případně reklamaci – nákup se řídí zákony dané země, takže záruka v USA je pouze 12 měsíců a i když bude zboží v záruce, mohou být náklady na dopravu k prodejci celkem vysoké. Jen za malý balík do půl kilogramu do USA dáte České poště 110 Kč. Další věcí je vrácení zboží bez udání důvodu – v ČR na to máte ze zákona 14 dní a Kasa.cz nabízí dokonce 30 dní, ale například na Slovensku máte nárok pouze na sedmidenní lhůtu.

Výhodou nákupu v rámci EU je, že za zboží nedoplácíte clo, DPH ani spotřební daň. Jinak by mělo platit, že za zásilky mimo EU s hodnotou vyšší než 150 EUR (3 677 Kč dle informací celní správy) by se měly proclít a zaplatit clo, DPH a případně i spotřební daň. Praxe ukazuje, že jsou celníci celkem benevolentní, a pokud není zásilka rozměrná či deklarovaná jako drahá, většinou ji ponechají bez povšimnutí. V opačném případě je zadržena na celnici a kupující musí doložit hodnotu zboží a doplatit vyměřené clo a DPH. Dohledat výši cla nebývá jednoduché (na webu Ec.europa.eu existuje systém TARIC), ale například na dovoz výpočetní techniky je ve většině případů clo nulové (třeba na notebooky).

Velcí prodejci typu Amazon.com nemají s doručováním do ČR problém, pokud nakupujete u někoho, kdo do ČR nezasílá, můžete využít služeb zprostředkovatelů nákupů, kteří zboží zakoupí za vás a přepošlou jej do ČR. Ceny se pohybují cca od 200 Kč plus poštovné (cca od 400 Kč dle hmotnosti a rychlosti) a kromě nákupů v obchodech je lze použít i k nákupům v aukcích, nebo pro předplatné amerických časopisů. Zabývá se tím například Shipito.cz, kde najdete podrobné informace, jak jejich služby využít.

 

Asie – ráj nákupů online

Nejvíce se ale dá vydělat na levných nákupech zboží přímo z Číny, které je velmi levné, vzhledem k nízkým cenám neplatíte žádné clo ani DPH (tedy jak bylo řečeno s cenou pod 150 EUR) a v některých e-shopech dokonce neplatíte dopravu. Několikrát jsme v redakci vyzkoušeli objednat zboží v řádu desetikorun, které skutečně přišlo neporušené a v pořádku leteckou poštou zdarma. Některé asijské e-shopy se svými službami proslavily, a pokud vládnete alespoň elementární znalostí angličtiny, nic vám nebrání sehnat zde levně elektroniku, počítačové příslušenství nebo třeba i nářadí. Většinou tyto obchody nabízí všehochuť zboží, které je bráno z přebytkových zásob čínských výrobních továren. Zboží je zcela nové a ceny jsou až neuvěřitelně nízké. Nejdůležitějším krokem je najít vyzkoušený/ověřený obchod.

“DealExtreme vede”

DealExtreme vede

Přestože se většina elektroniky vyrábí v kontinentální Číně, nejlepší zkušenosti pro nákupy z této oblasti jsme nasbírali s webovými obchody i samostatnými obchodníky sídlícími v Hong Kongu. K úspěšnému nákupu z této oblasti potřebujete jen dvě náležitosti: znalost osvědčeného prodejce a účet v systému PayPal (který jsme již podrobně popsali). V redakci z Hong-Kongu nakupujeme velmi často, a proto vám můžete doporučit námi osvědčené prodejce (pomineme v tomto případě všeobecně známý eBay). Největším a z našeho pohledu svým sortimentem nejzajímavějším prodejcem je hongkongský webový obchod DealExtreme.com. Na jeho stránkách denně přibývají desítky nových produktů, celkem v jeho nabídce najdete několik tisíc nejrůznějších vychytávek od těsnících kroužků přes modely vrtulníků, mobilní telefony až po notebooky. Nechybí zde ani hodinky, kabely všeho druhu (například napájecí kabel pro iPhone nebo nabíječka pro Nokii), držáky mobilních telefonů do auta a spoustu dalšího.

Všechny ceny na jeho stránkách jsou – ač je to neuvěřitelné – uváděny včetně ceny poštovného do České republiky. DealExtreme totiž posílá zboží letecky zdarma. I když si objednáte USB kablík pro iPhone za cenu pod dva dolary (zhruba 35 Kč), neplatíte poštovné. Ano, není zde problém koupit novou baterii do iPodu za třicet korun i s poštovným, viz naše ukázky zboží.

Dalším ze zajímavých obchodů, který před časem objevil kolega Honza Čarek, je Trade-tank.com. Nejedná se však o webový obchod v pravém slova smyslu, ale o webovou tržnici zastřešující drobné prodejce. A najdete zde nejen elektroniku, ale například i krejčovské dílny. Funguje to jednoduše: objednáte si elegantní oblek, e-mailem obdržíte návod ke změření svých tělesných proporcí, podle kterých poté čínský krejčí ušije váš nový oblek přímo na míru a zašle vám jej poštou za zlomek ceny u nás. No nezní to zajímavě? Pokud konkrétnímu e-shopu nevěříte, objednejte si nejprve velmi levné zboží za pár korun, abyste si obchod prověřili. Konkrétně DealExtreme ale můžeme s klidným svědomím doporučit. Patří mezi nejznámější a sami jsme jej mnohokrát vyzkoušeli.

Ukázky zboží

1. USB Bluetooth adaptér

– cena v přepočtu 40 korun včetně poštovného, běžná cena v českých obchodech 250 Kč

http://dealextreme.com/details.dx/sku.11866

2. Synchronizační USB kabel pro iPod/iPhone

– cena v přepočtu 22 korun včetně poštovného, běžná cena v českých obchodech 200 Kč

http://dealextreme.com/details.dx/sku.24296

3. Lulka s koženým váčkem

– cena v přepočtu 60 korun, běžná cena v českých obchodech 300–500 korun

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.4212

4. Mobilní telefon na 2x SIM se dvěma bateriemi, s Wi-Fi a televizním tunerem

– cena v přepočtu 2 300 Kč, v česku se srovnatelný mobil neprodává

http://dealextreme.com/details.dx/sku.31994

Prodražené rolexky

Určitě ale nenakupujte v neověřených obchodech, které neumožňují platbu přes PayPal. Přes systém PayPal totiž můžete platbu reklamovat a v případě problémů stornovat. Platbu kartou sice můžete stornovat také, jde to ale mnohem obtížněji a nemusíte mít štěstí. Nejtypičtějším důkazem podvodných obchodů jsou stovky e-shopů nabízejících kopie značkových hodinek.

Přesné kopie hodinek zvučných jmen inzerují obchody za ceny okolo 200 až 600 dolarů. V drtivé většině případů se ale jedná o podvodné e-shopy, kterým již naletělo spousta zákazníků. Existují dokonce stránky se seznamem podvodných e-shopů s hodinkami. Jeden takový najdete na adrese rolex-replica-scams.com, kde je uvedeno několik desítek podvodných e-shopů s rolexkami.

Článek vyšel v lednovém čísle magazínu Extra PC. Autory byli Vláďa Janeček a Roman Kučera.

Nakupujte přímo z Číny!

Ohodnoťte tento článek!