Nález v ovladači: AMD má na příští rok dvě nová GPU, vedle Vega 10 i Vega 11

0

V ovladačích GPU je toho někdy víc, než se zdá, a v minulosti jsme se již touto cestou párkrát dozvěděli o připravovaných grafických čipech. Podobný objev se nyní podařil v OpenCL ovladači AMD, a to Kolumbům z webu fóra 3DCenter.org. V tomto balíku se v souborech dll objevily řetězce s názvy některých GPU od AMD, a mezi nimi již vytupuje i připravovaná Vega. A překvapivě ne jen v jednom exempláři, ale hned ve dvou.

 

Vega 11

Níže vidíte seznam nalezených řetězců, pořízený uživatelem fóra 3DCenter. Zajímavé jsou pro nás ale hlavně poslední dva řádky, mezi nimiž je 14nm Polaris nyní přicházející na trh, a následující architektura Vega, která přijde příští rok a přinese highendová GPU. Pozoruhodné je, že zde mám jak již potvrzené GPU Vega 10, tak ještě čip Vega 11. V této generaci by tedy měla existovat opět dvě GPU zřejmě s dvěma různými výkonnostními úrovněmi. Doposud jsme naopak počítali s tím, že Vega 10 je přeznačený Greenland (GPU údajně používající HBM2 a obsahující 4096 stream procesorů) a že asi bude solitérní, jelikož kdysi uniklá jména čipů generace Arctic Island již čtvrtého 14nm příslušníka neobsahovala.

Stopy GPU Vega 11 v ovladačích AMD (Zdroj: 3DCenter)
Stopy GPU Vega 11 v ovladačích AMD (Zdroj: 3DCenter)

Jenže Greenland tento soubor uvádí jako samostatný, odlišný čip (snad) patřící do generace Vega. Co to znamená, ale nevíme. Mohlo by jít o to, že původní Greenland byl zrušen a přepracován, čímž teprve vznikla Vega 10, a což je důvod, proč přijde až řadu měsíců po čipech Polaris. Nebo byl Greenland vždycky jiným GPU, možná určeným pro výpočetní nasazení. O tomto čipu se totiž mluvilo jako o komponentně pro vysoce výkoná APU určená pro sektor HPC. Teoreticky by proto mohlo jít o specifický čip, podobně jako má Nvidia čistě výpočetní (alespoň zatím) Pascal GP100. Možné je ovšem i to, že soubor prostě obsahuje jak starší, tak novější řetězec pro jinak identické GPU, aniž by to mělo nějaké reálné opodstatnění.

Stopy GPU Vega 11 v ovladačích AMD (Zdroj: VideoCardz)
Stopy GPU Vega 11 v ovladačích AMD (Zdroj: VideoCardz)

Je zajímavé, že se nám u architektury Vega potvrzují dvě diskrétní GPU, ačkoliv jsme očekávali jen jedno. Uvidíme také, zda budou obě GPU používat paměti HBM2, nebo zda bude vyhrazená jen tomu nejdražšímu. Dvě GPU VEga by mohla znamenat, že AMD bude mít příští rok zajímavější nabídku, než jsme doufali, ale zatím bych byl přesto opatrný. Můžete vidět, že ve výčtu výše některá GPU chybí (Polaris 11/Baffin) a naopak obsahuje mnoho takových, která asi byla zrušena nebo přinejmenším nejsou veřejně dostupná. Tím pádem nevíme jistě, zda Vega 11 skutečně přijde na svět a také náhodou neskončí v koši.

Architektura Vega má být údajně highendová
Architektura Vega má být údajně highendová a používat paměti HBM2

 

Raven Ridge

Hned vedle obou GPU Vega je v ovladači ještě jedna zajímavá položka. Nemůžeme to sice vědět jak se říká „na beton“, ale označení Raven1X by s velkou pravděpodobností mohlo patřit integrované grafice z 14nm APU s procesorovými jádry Zen, chystaného na příští rok. Kódové označení je totiž Raven Ridge. Jeho GPU má údajně nést poněkud překvapivý počet 704 stream procesorů, což by možná mohlo souviset se změnou architektury, pokud je toto GPU také z generace Vega – což ale jistě nevíme, umístění řetězce v binárce znamená pramálo.

 

Amur, Derecho?

V souboru se nachází také mnoho „neznámých“ jmen, která jsme zatím nikde neviděli (a některá možná byla dávno zrušena), jsou vůbec zajímavá. Kryptos by podle některých indicií měl být označením pro APU z Xboxu One a některé z dalších jmen možná platí zase pro Playstation 4 (Milos, Nevis, Pennar?). Zajímavé je, že se objevuje i APU Amur, které jsme považovali za zrušené a mělo původně vzniknout na 20nm procesu.

Nové jméno je také „Derecho“, které je v binárce vklíněno mezi Ellesmere a Greenland. To by mohlo být opět konzolové APU – AMD by totiž mělo zřejmě chystat čipy pro Xbox One ScorpioPlaystation 4 Neo. Které z nich to však bude, to těžko říct. Ono také nikde není řečeno, že mezi těmito názvy musí být všechno.

Zdroje: VideoCardz, 3DCenter.org

Nález v ovladači: AMD má na příští rok dvě nová GPU, vedle Vega 10 i Vega 11

Ohodnoťte tento článek!