Nano Server bude pohánět cloudové aplikace. Jedná se o nenáročný systém

0

Normálně se věnujeme spotřebitelským záležitostem, ale v podcastu jsme se určitě párkrát zmínili, že se Microsoftu v poslední době daří hlavně ve věcech orientovaných na firemní zákazníky a na cloudové služby. Důkazem budiž úplně nový produkt, byť postavený na základech stávajícího.

Microsoft vytvořil něco, čemu říká Nano Server a myslím, že název v tomto případě vystihuje dostatečně dobře podstatu. Tento systém je očesaný na kost a jeho cílem je pohánět cloudové aplikace. Ačkoli se jedná o odnož Windows Serveru, firma tvrdí, že překopala mnohé. Výsledkem by měly být minimální nároky na hardware.

 

Oproti plnohodnotným Windows Server zabere virtuální instalace Nano Serveru o 93 % méně místa na disku. Cílem je, aby byl systém rychlý a současně stabilní. Protože se jedná o osekaný produkt, měl by dostávat o 92 % méně kritických aktualizací, což nevyhnutelně znamená snížení počtu restartů. Podle Microsoftu se počet snížil dokonce o 80 %.

O řezech už zmínka padla, tak buďme konkrétnější. Nano Server budete spravovat vzdáleně. Jiná možnost ani nebude. Pryč šlo grafické uživatelské rozhraní, vzdálená plocha nebo lokální podpora pro přihlášení. K dalším obětem patří např. podpora 32bitových aplikací (WOW64). Z výše uvedeného důvodu nicméně bude částečně zachována kompatibilita, pokud jde o API. Mimochodem, všimli jste si, že Microsoft novému produktu neříká Windows Nano Server?

Zdroj: Windows Server Blog via Windows Central

Ohodnoťte tento článek!