Napětí stupňuje. Spojené státy úřadům zakázaly používat ruský software

3
usa orel
Ilustrační foto (autor: Christoph / Pixabay)

Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS) včera vydalo příkaz, že všechny federální úřady se musí zbavit bezpečnostních produktů od ruské společnosti Kaspersky Lab. Úřad musí do 30 dní zjistit, jaký software se na jejich počítačích nachází, a do dalších 60 dní jej odstranit a nahradit jiným.

Spojené státy se obávají možného napojení Kasperského na ruskou rozvědku a jiné tamní agentury. V Rusku navíc nově platí zákon, který tajné službě umožňuje vyžádat si od místních firem data nebo sledovat síťovou komunikaci firmy a klientů. A DHS si myslí, že by Kaspersky mohl dobrovolně nebo nedobrovolně vynést informace z amerických úřadů. Antiviry zasahují hluboko do systému a mají přístup ke všem souborům.

Kaspersky západním médiím řekl, že nespolupracuje a nikdy nespolupracoval s žádnou vládní agenturou na kyberšpionáži. Neexistuje prý jediný důkaz, který by tvrdil opak. Firma se prý stala obětí geopolitického boje, přičemž žádnému z 400 milionů uživatelů nehrozí riziko prozrazení soukromých dat.

Americké ministerstvo už sice příkaz k odstavení produktů Kasperského zveřejnilo, ale zároveň dalo ruské straně prostor k obhajobě a zažehnání obav z možného napojení na domovské tajné služby.

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

  1. „Úřad musí do 30 dní zjistit, jaký software se na jejich počítačích nachází“. Myslíte TEN Federální úřad? To tam mají takový bordel že neví co se nachází na jejich počítačích za software? No potěš klobas 😀