Napište e-mail: Adresáta si najde sám

0

Skupina vědců, vedená profesorem Michaelem Geneserethem, testuje u zhruba 6000 lidí novou metodu e-mailové komunikace: Není třeba zadávat adresy příjemců, ty nalezne systém sám. „Chceme posílat zprávy lidem, ne skupině nějakých znaků.“, komentuje profesor.

Nová metoda sémanticky analyzuje vazby mezi slovy a následně určí příjemce. Na základě popisu osoby (či skupiny osob) v e-mailu, ve spolupráci s databází se naleznou adresáti zprávy, aniž by odesílatel musel znát jejich přesnou mailovou adresu.

To s sebou bohužel nese riziko zneužití ke spamu: Spammeři jednoduše pošlou cílené reklamy těm, co by o inzerovaný předmět/službu mohli mít zájem, namísto rozesílání reklamních bomb. Dle slov autorů bude však situace takřka stejná, jako s klasickým e-mailem: Pomocí blacklistu známých rozesílačů nevyžádaných reklam se nechtěné zprávy automaticky odfiltrují.

Pokud se sémantický e-mail dostane přes fáze testování, může (hlavně z počátku) najít využití ve firmách. Tam umožní vedení podniku snadno adresovat určitou skupinu zaměstnanců, či naopak zaměstnanci mohou poslat e-mail vedení firmy.

Zdroj: smh.com.au

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Já bych to tolik nehrotil – zabezpečení, stejně jako plná kontrola nad systémem, by měla být z co největší míry v rukou uživatele.
    Pokud bude někdo chtít nekompromisní ochranu přístupu k systémovým nastavení a souborům, stejně poravděpodobně nasadí nějaký pakl obsahující AV+FW+proaktivní ochranu nabízející totéž. na sítích pak problém nebude, protože tam je nastavování takového chování v rukou administrátora.

    A mě se takový přístup líbí – na produktech M$ mi vždy nejvíce vadila snaha “myslet za uživatele protože program ví lépe, co vlastně chce” – třeba automatické opravy ve Wordu nebo úžasná prediktivní správa paměti/precache ve Vistách. Teď od toho zjevně alespoň trochu upouštějí – což je jedině dobře.

  2. Mne docela překvapilo, že po vypnutí UAC nefungují gadgets. Než jsem na to přišel, udělal jsem třikrát System restore, protože jsem si myslel, že gadgets nefungují kvůli nějaké nainstalované aplikaci… Naštěstí lze zapnout v registrech, aby gadgets fungovaly i s vypnutým UAC.