NAS pro tři disky, to tu ještě nebylo. Proč to QNAP dělá?

5

Síťová úložiště se od nepaměti vyrábějí pro dva nebo čtyři disky, ty profesionálnější pak i pro pět a více disků a existují i levné NASy pro jeden pevný disk. QNAP nyní představil úplně poprvé NAS pro trojici pevných disků.

Podle počtu disků lze zvolit pole RAID a právě od tří disků výše už můžete použít RAID5, jehož výsledná kapacita se rovná kapacitě dvou disků (předpokládejme disky stejné velikosti). Vedle toho u pole RAID1 (typicky pro dvoudiskové NASy) je výsledná kapacita poloviční.

ts-328_right-angle-of-elevation

U čtyř stejných pevných disků je obdobná kapacita rovna kapacitě tří disků a je tedy výhodnější. Jenže pevné disky s velkou kapacitou jsou drahé a zřejmě to bude i důvod, proč QNAP přišel s modelem TS-328.

Každý čtyřdiskový NAS funguje i jako třídiskový, jenom bývají dražší

QNAP uvádí, že pole RAID5 preferuje 30 % jejich zákazníků. Pevné disky v poli RAID5 jsou výhodnější, nabízí totiž vyšší poměr „bezpečné“ kapacity vůči celkové kapacitě všech disků. Teoreticky je ale bezpečnější RAID1, disk z takového pole lze přečíst v počítači jednodušeji.

ts-328_hot-swappable
Vnitřní uspořádání NASu

Ovšem i z běžných čtyřdiskových NASů uděláte třídiskový s polem RAID5 prostě jen tak, že jeden disk neosadíte. Výhodou zůstává spíše jen cena. Nejlevnější čtyřdiskový NAS od QNAPu i od Synology pořídíte shodně za cenu od 8190 Kč. Třídiskový TS-328 stojí okolo 6900 Kč. Pokud zůstaneme u nejsilnější trojice výrobců NASů, tak za obdobnou cenu seženete i čtyřdiskový Asustor, i když se slabším hardwarem.

ts-328_back
2× gigabit LAN, USB, reproduktor

QNAP TS-328 obsahuje čtyřjádrový procesor Realtek RTD1296 na frekvenci 1,4 GHz a dva gigabajty paměti. Dokáže hardwarově akcelerovat video v H.265. Kromě běžných dvou gigabitových portů a tří USB má i vestavěný reproduktor. Vzhledem k ceně disků i obdobných čtyřdiskových NASů je zajímavou alternativou.

NAS pro tři disky, to tu ještě nebylo. Proč to QNAP dělá?
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96.67%) 6 hlasů

5 KOMENTÁŘE

  1. Teorie jednoduššího čtení Raid1 disku je chybná! Kvůli metadatům a ID oddílu je stejně nutno použít linux a mdraid, stejně jako u Raid5. Jediný rozdíl je, že pro přečtení obsahu postačí připojit jeden disk, kdežto u Raid5 musí být připojeny alespoň dva.

    Osobně nevidím zásadní výhodu kupovat třídiskový NAS. Raid5 je opravdu zajímavý až od více disků (4 a více), naopak 3-diskový NAS nezvládá Raid6 (který v případě dnešních vysokokapacitních disků je to nejmenší, do čeho bych šel)

  2. pri raid5 a 3x4TB je kapacita 8TB a moze sa pokazit 1 disk. Cena je (wd red) 371€. Pri 2x8TB mirror je kapacita 8TB a moze sa pokazit 1 disk, cena je 509€ => 138€. Spotreba je cca +5W = +44kWh rocne = +7€ rocne, cize logiku to ma, oplati sa to… Napr. R6 pri 4x4TB mam tiez 8TB a mozu sa pokazit 2 disky…