NAS Synology DS212: špičkový multimediální server

0

Přístup k oboum diskům (RAID1) s podporou hotswap je ze přední části, kde kromě zapínání najdete také jeden USB port a slot pro SD kartu. Stačí sundat přední lesklý kryt, pod kterým se již nacházejí plastové šuplíky pro pevné disky. Ty jsou v šuplících upevněny čtyřmi šrouby, manipulace s nimi je snadná a nikde nic nevibruje. Přes redukci můžete dokonce osadit i 2,5″ disky.

Přední kryt je tak jen na ozdobu, aby nikdo (třeba děti) nevytáhnul disk omylem. Přední USB 2.0 slouží k občasnému připojení flashky a zkopírování jejího obsahu na NAS prostřednictvím tlačítka pro synchronizaci – jeho chování jde nastavit. Vypínací tlačítko je sice hned vedle, ale je třeba jej držet déle, což zabrání nechtěnému vypnutí. Slot pro SD kartu je u NASů neobvyklý, ale vhodný třeba pro kopírování fotek z paměťové karty fotoaparátu.

Vzadu je gigabitová síť, zámek kensington a dva rychlé porty USB 3.0. Přes ně lze rozšířit počet připojených disků a získat tak vyšší kapacitu nebo vyšší typ pole RAID. Vhodnější ale budou k občasnému připojení externích rychlých disků. Napájení zajišťuje externí adaptér, což sice znamená další zesložitění změti kabelů, ale vestavěný zdroj nenabízí v této kategorii nikdo.

Rychlost více než dobrá

Synology po zapnutí nastartuje již za 100 sekund, navíc v administraci lze nastavit podrobný denní plán, tedy v kolik hodin se bude každý den NAS zapínat a vypínat. Můžete jej samozřejmě nechat pracovat nonstop, nebo nastavit uspávání disků, ale noční vypínání je pravděpodobně nejlepší varianta.

Naměřené hodnoty
Kopírování z NASu 88 MB/s
Kopírování na NAS 46 MB/s
Spotřeba 19 W

Operační systém DSM 3.2 připomíná Windows – má totiž normální plochu s ikonami. Rychlost se nejen díky 1,6GHz procesoru již vyrovná lokálnímu disku. Přes gigabitovou síť dosáhnete na běžném počítači stahování až 88 MB/s a nahrávání 46 MB/s a ani menší soubory nejsou o moc pomalejší.

Multimédia budete chtít používat

Multimediální a doplňkové funkce má Synology na vysoké úrovni, momentálně ve verzi 5. Audiostation pro přehrávání hudebních souborů a internetových rádií funguje perfektně a protože je díky vzdálenému přístupu dosažitelná odkudkoliv, vyrovná se Google Music. Samozřejmě je vhodné mít dostatečně stabilní internetové připojení, na druhou stranu nejste prakticky omezeni kapacitou. Audiostation zatím bohužel nemá přístup přes vlastní port a vždy tak musíte do administrace.

Nová Photo Station je vzhledově také pěkná, ovšem rychlost indexace stále trochu pokulhává. Hlavně pokud nahrajete na NAS fotografie větších rozměrů, bude trvat třeba i hodinu, než si s nimi poradí. Poté jsou ale dostupné v pěkném prostředí, kde je lze komentovat, nasdílet přátelům, poslat odkaz na Twitter – a opět nejste omezeni kapacitou ani rozlišením. Fotografie můžete také editovat ve vestavěných nástrojích picnic a pixlr.

Stahovací nástroj

Také Download Station od poslední verze hodně pokročila a kromě obligátního BitTorrentu umožňuje stahování ze serverů jako je Rapidshare, Hotfile, Megaupload a mnoha dalších. A to včetně free účtů. Kdyby nechyběly české czshare nebo ulož.to, již by to šlo používat jako primární stahovací nástroj.

Vyzkoušel jsem zkopírovat do schránky současně několik url adres se seriály a vložit je do stahovacího okna. Okamžitě začalo jejich stahování a během chvilky byl seriál doma. Přímo na NASu jej můžete rovnou i rozbalit, pokud byl v archivu. Správce souborů je dostupný i přes vlastní port jako samostatná aplikace. Umožňuje běžné kopírování, přesouvání i rozbalování souborů a zvládá i připojení ISO obrazu.

Sledujte zloděje i z dovolené

Synology podporuje IP kamery různých značek, kterým tak dopřeje možnost spravovat je přímo z prostředí administrace. Připojit jich můžete po dokoupení licence více, nabízí detekci pohybu, takže pokud by tato funkcionalita chyběla kameře, zvládne to za ni NAS. Celé ovládání a sledování záznamů probíhá v aplikaci Surveilance station 5.

Plusy / mínusy
  vysoký výkon
  rychlý start
  multimédia
  podpora stahování
  cena

Stále širší je také podpora pro mobilní telefony s Androidem a iOS. Momentálně je dostupných šest aplikací pro sledování stavu serveru, vzdálený přístup k souborům nebo poslech hudby uložené na NASu přes internet kdekoliv na světě. Takto můžete sledovat také záznam z IP kamery. Mezi další funkce patří poštovní server s podporou IMAP a SSL, firewall, blokování IP adres a webserver.

Spotřeba se dvěma běžnými disky je 19 W. Synology NASy umí a pokud vás odrazuje cena, tak vězte, že i levnější modely nabídnou většinu funkcí, jen budou o něco pomalejší. Celá administrace je kompletně v češtině. Synology v poslední verzi DSM 3.2 udělal obrovský krok ve funkčnosti a těžko se hledají chyby. Občas jde o nepřesný překlad do češtiny, v prohlížeči Opera se na ploše z nějakého důvodu zobrazují tři tečky, ale celkově jde již o velice pokročilý server.

 

Konstrukce

Vzadu najdete rychlé porty USB 3.0 Přední kryt Disk je upevněn v plastovém šuplíku Přes redukci jdou osadit i 2,5" disky

Prostředí administrace

nas synology sw nas synology sw nas synology sw nas synology sw nas synology sw nas synology sw nas synology sw nas synology sw nas synology sw

Parametry
Cena 7 056 Kč včetně DPH
Názor 95 %
Zapůjčil Kobe
Synology DS212
procesor 1,6 GHz
paměť 256 MB RAM DDR3
disky max. 2× 3 TB
síť LAN 1 Gb/s
USB 2× USB 3.0, 1× USB 2.0
další čtečka SD karet
rozměry 108 × 165 × 233 mm
Ohodnoťte tento článek!