NASA pošle na ISS po 30 letech nový vylepšený záchod. Inspirovali se u Rusů

0

Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici ISS se můžou těšit na nové vybavení. NASA jim pošle nový záchod. Vyvíjí jej kvůli návratu na měsíc a poté i cestě na Mars, přičemž ISS dobře poslouží k jeho otestování.

Současná toaleta pochází z devadesátých let a je navržena ještě podle modelů z raketoplánů. A není dokonalá, astronauti se stěžovali například na nutnost dobře dosednout na „prkýnko“. Což někdy prý vedlo ke znečištění okolí. Ztížené používání pak hlásily astronautky.

NASA provedla několik změn. Například upravila tvar sedátka, vyměnila zařízení na kompresi odpadu a celkově snížila hmotnost. Jedna z úprav se inspirovala i ruským záchodem, jež se nachází na opačné straně ISS. Ta spočívá v zaháknutí chodidel místo stehen.

Zařízení, jež NASA vyvíjí od roku 2015, se oficiálně jmenuje Universal Waste Management System (UWMS) a raketa s tímto nákladem bude startovat nejdříve na podzim. Záchod UWMS má na ISS zůstat až do konce životnosti stanice.

Nový UWMS záchod NASA
Nový UWMS záchod NASA

V seriálu The Big Bang Theory vyvíjel pro NASA vesmírný záchod Howard Wolowitz pod názvem Zero-Gravity Waste Disposal System již v roce 2009. Je tedy jasné, kdo se u koho inspiroval.

Druhý model pak podle plánů NASA použije při návratu k Měsíci a letu na Mars. Pro tyto delší cesty je prý také důležité zvýši kapacitu zařízení až na 270 kg fekálií. Tento typ odpadů je plný mikrobů a NASA by nerada nějak kontaminovala Mars. V případě přistávání na Měsíci se totiž odpadky nechávaly na místě, později se do záchodu přidávalo dřevěné uhlí a odpad se vozil sebou. V plánu je proto vysušení až do stavu zcela bez mikrobů a možná i znovupoužití takto získané vody.

zdroj: Space, NASA

NASA pošle na ISS po 30 letech nový vylepšený záchod. Inspirovali se u Rusů
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (98.33%) 12 hlasů