NASA ukázala video z přistávání Curiosity i první barevnou fotku Marsu

0

Včera časně ráno úspěšně přistála planetární sonda Curiosity v Galeově kráteru na Marsu a poslušně se ohlásila prvními fotografiemi a dalšími neveřejnými informacemi. V článku jste na videu mohli vidět i simulaci náročného přistávání modulu. Dnes americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku zveřejnil reálné záběry z přístávání.

Video zachycuje poslední dvě a půl minuty z přistávacího manévru, který trval přibližně sedm minut. Klip je složen z 297 statických snímků v nízkém rozlišení. I přes špatnou kvalitu je ale vidět rychlé přistávání a dosednutí na povrch (na konci si všimněte stínu, který vozítko vrhlo na zem).

Curiosity: první barevná fotografie

Curiosity: první barevná fotografie, foto: NASA/JPL-Caltech/Malin Space Science Systems

Kromě toho NASA zveřejnila i první barevnou fotografii z povrchu Marsu, kterou vozítko Curiosity pořídilo den po přistání. Na záběru je vidět severní strana Galeova kráteru. Fotografie také není kvalitní, je totiž focena skrz prachový filtr, který bude krýt objektiv ještě minimálně týden. Poté už budeme moci sbírat kvalitnější snímky stejně jako ze sondy Opportunity či Spirit. Mimochodem: fotoaparát MAHLI dokáže zaostřit na detaily od 2,1 cm až do nekonečna.

 

Zdroj: NASA

Ohodnoťte tento článek!