Nástup procesorů ARM? Do prodeje jde další server s čipy Calxeda

0

Ještě než se s novými Windows 8 objeví PC s procesory ARM, začínají tato CPU typu RISC dobývat pozice na trhu serverů. Už brzo možná budou mnohé internetové stránky hostovány pomocí procesorů, které vám po kapsách tikají v telefonech.

Server Viridis z produkce Britské firmy Boston staví na čtyřjádrových Cortexech-A9. To je konfigurace, která se tento rok dostala do dražších chytrých telefonů, například v čipech Tegra 3 nebo Exynos 4 Quad. Boston však do svého serveru používá procesor specializovaný přímo na servery. Je jím EnergyCore ECX-1000 společnosti Calxeda, které ve svém prototypu Redstone používá například i HP. Spotřeba jednoho čipu při chodu se přitom vejde do 5 W.

Server Boston Viridis s procesory Calxeda EnergyCore ECX-1000 (Zdroj: The Register)

Server Boston Viridis s procesory Calxeda EnergyCore ECX-1000 (Zdroj: The Register)

Server Boston Viridis používá procesorové karty přímo z produkce Calxedy. Na těch se nachází čtveřice čipů ECX-1000 i se sloty pro paměť DDR3 a porty SATA. Dohromady tedy nese jedna karta 16 jader (Viridis je má taktovány na 1,4 GHz). Na čipu je integrována i konektivita (včetně 10 Gigabitového Ethernetu) a propojovací logika, jde tedy o prakticky plnohodnotný uzel, nepočítáme-li úložiště.

Karta s procesory Calxeda EnergyCore ECX-1000 (Zdroj: The Register)

Procesorové karty se pak instalují do propojovací základní desky serveru. První servery budou využívat referenční desku přímo od Calxedy, která do skříně o výšce 2U umožňuje nainstalovat až 12 procesorových karet. To znamená 48 čipů a tedy 192 procesorových jader. Těm je k dispozici až 24 2,5″ pevných disků či SSD úložišť. Jelikož každý čip podporuje jen 4 GB paměti (Cortex-A9 je 32bitový procesor), celková velikost paměti bude při plném osazení 192 GB.

Zákazníci chtiví úsporných serverů nebudou muset dlouho čekat. Na rozdíl od Dellu (který své mikroservery s čipy Marvell zatím do volného prodeje nepouští) totiž Boston server Viridis začne oficiálně prodávat „co nevidět“. Plně obsazen by měl údajně přijít na 50 000 USD. Softwarovou výbavu představuje systém Linux, konkrétně Fedora 17 z produkce Red Hatu a Ubuntu 12.10. Boston připouští, že prozatím je Viridis vzhledem k čerstvosti technologie určen pro zákazníky, kteří si software sami otestují a odladí.

 

Servery s čipy ARM by do budoucna mohly snížit spotřebu datacenter. Díky vysoké hustotě procesorů by také mohly uspořit cenný prostor. Jeden rack by díky tomu mohl zastat více práce, to lze ovšem říci o mikroserverech obecně. Bude zajímavé sledovat, zda se v tomto segmentu prosadí spíše nízkospotřebové varianty „velkých“ procesorů x86, nebo specializovaná řešení jako procesory ARM nebo Intelův Atom.

Zdroje: Boston Limited, The Register

Ohodnoťte tento článek!