Nástupce LTE se bude jmenovat prostě jen 5G. Standard ještě hotový není, logo už ano

1
Logo 5G
Logo 5G (zdroj: 3GPP)

Standardizační organizace 3GPP tento týden představila logo pro nástupce LTE. Je plastické, trochu jako z 80. nebo 90. let. Cílem ale bylo navázat na předchozí grafiku. Nový standard už neponese název „LTE něco“, ale bude se jmenovat jen 5G. Z log LTE si ale vypůjčil tři vlnky z poslední nadstavby Advanced Pro i zelenou barvu.

LTE, LTE Advanced, LTE Advanced Pro a 5G
LTE, LTE Advanced, LTE Advanced Pro a 5G

Přední telco společnosti zatím sítě nové generace připravují. Testují nové technologie. Standard je ale ještě dost vzdálený. 3GPP své standardy vydává jako tzv. Releases. V roce 2008 přišel Release 8, který poprvé definoval LTE. Release 10 z roku 2011 přinesl LTE Advanced, loňský Release 13 pak i aktuální LTE Advanced Pro.

Letos přijde Release 14, který uvede nové funkce pro lokalizační služby, přenos videa, veřejné výstražné systémy nebo internet věcí. 5G je záležitostí až dalších vydání. První hlavní funkce budou definovány v druhé polovině 2018, kdy vyjde Release 15. Další specifikace doplňující 5G vyjdou v roce 2020 (Release 16).

5G sítě by měly přinést rychlosti až 10 Gb/s a latence v jednotkách milisekund. Zvýší se pokrytí i kapacita sítí, zlepší efektivita (vyšší propustnost na Hz). 5G by měly propojit nejen mobily, ale i počítače a IoT produkty. Počítá se také s využitím další spekter (v řádu desítek GHz).

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář