Naučte prohlížeč mluvit. Klidně i česky

0

Chrome: SpeakIt!

Hlasová komunikace s počítačem pořád patří spíše do kategorie science fiction. Je fakt, že telefony jsou o kousek napřed a postupně se učí naší řeči rozumět. Naposledy to dokázal iPhone se Siri. Předčítání textu ale přeci jen není tak nemožné, třeba Amazon Kindle vám může číst nahlas knihy a kupodivu nezní příliš jako robot. Syntéza lidské řeči patří k poměrně zvládnutým oborům, což dokazují doplňky pro webové prohlížeče.

Ušli jsme poměrně dlouhou cestu a ještě ujdeme, již v dnešních dnech však můžeme syntézu řeči považovat za docela všední věc. Když už lze naučit mluvit prohlížeč, nejde o nic výjimečného a nedostupného. SpeakIt! si mohou stáhnout a nainstalovat všichni majitelé Chromu.

SpeakIt!

Internetový obchod Chrome paradoxně nabízí ponejvíce zboží zdarma dostupné, což platí také pro náš doplněk. Prvně jste se s ním mohli setkat letos na jaře, jeho současná podoba vás ale jistě uspokojí víc nežli ta starší. Instalace probíhá klasicky, musíte ji potvrdit, a protože jsme ve Chrome, restart prohlížeče není vůbec třeba absolvovat. A protože instalujeme neobyčejné rozšíření s nadstandardní funkcionalitou, autor restart přeci jen doporučuje.

Manipulace s doplňkem jednodušší být ani nemůže. Chytrý systém logicky předčítá označený text. Takže si nejprve nezapomeňte kus článku vybrat, protože SpeakIt! vám určitě nebude číst celou stránku. Do nástrojové lišty přidá tlačítko, které celou přednášku spustí.

Klepnutím na tlačítko se spustí syntéza řeči. Že k něčemu skutečně dojde, poznáte podle efektní otočky, kterou symbol reproduktoru udělá. V ikoně se rovnou ukáže i počet vět k přečtení. Během čtení číslo klesá, jak se virtuální řečník přibližuje na konec svého proslovu.

Design nabídky rozbalené po klepnutí na ikonu je docela hezký, ovládání hlasitosti bych právě proto neoznačil jako nejkomfortnější. Obrovské kulaté tlačítko přednes kdykoliv pozastaví, ale honit zeleného hada, který čudlík obepíná a má na svědomí hlasitost, je někdy docela umění. Úroveň hladiny zvuku lze naštěstí předem určit v nastavení doplňku.

„Václav Klaus je borec“

Pokud vám nevyhovuje ikona, předčítání můžete zahájit klávesovou zkratkou, ve výchozím stavu jde o Ctrl+Shift+S. Doplněk má občas tendenci nefungovat úplně na sto procent. Ovládání přes ikonu mi třeba někdy nefungovalo, zato se z reproduktorů začal linou příjemný ženský hlas až po stisknutí oné klávesové zkratky. Jde o drobné zaváhání, které se navíc u vás nemusí projevit.

Ve výchozí sadě najdete příjemný ženský hlas, takže nejspíš nebudete mít moc důvodů jej měnit za jiný. Ani nemáte moc na výběr, v Obchodě se nachází hlasů jako šafránu.

V nastavení si můžete možnosti nabízené hlasové syntézy pořádně prozkoušet. Do políčka zadejte libovolný text a Chrome vám jej přečte. Jakmile dojde na neanglický jazyk, v našem případě půjde zřejmě nejčastěji o češtinu, všimnete si nedokonalého projevu. Angličtina podle mých zkušenostní vůbec nezní špatně. Čeština naneštěstí patří k nejsložitějším jazykům vůbec, v delších větách si sami všimnete problémů provázejících hlasový projev počítače. Pauzy dělá v místech, kde být nemají, nejhorší ze všeho je pak intonace.

V jiných případech vás až zarazí, jak to ten počítač pěkně hovoří česky.

Hodně muziky zadarmo

Určitě bystě si mohli dovolit přijít s řadou pochybností, kdyby se snad SpeakIt! tvářil jako placený projekt. Ale takhle žije na planetě Chrome, kde za něj nemusíte platit. Svého údělu se zhostil schopně a ostudu nedělá. Ovládání tvůrce vyřešil jednoduše, předčítá se pouze zvolený text. Doplněk navíc zatím neopustil betatest, takže se předpokládá, že na nějakou tu chybičku občas narazíte.

K syntéze textu se používá Google Network Text-to-Speech. Podporuje stejné jazyky jako Chrome. V současnosti má SpeakIt! Problém se čtením na zabezpečených stránkách (protokol HTTPS).

Firefox: FoxVox

Firefox má FoxVox

Abyste si hned nemysleli, že Firefox je nějak pozadu, také pro něj existuje řešení. Pravda, možná není tak pokročilé jako jeho kolega, přesto se FoxVox snaží docela pěkně. Najdete jej na portálu addons.mozilla.org.

Naštěstí nepatří ke starým a zanedbaným doplňkům, takže relativně spolehlivě pracuje také nejnovější řadě ohnivé lišky. Trochu netradičně budete muset nejdříve odsouhlasit smlouvu s koncovým uživatelem. Produkt zadarmo smíte používat pouze nekomerčně, jinak vás nemine poplatek za verzi Pro.

Sedm stažených megabajtů zní na poměry rozšíření neuvěřitelně, ale v tomto případě objem takto narostl oprávněně.

Jinak zjistíte, že pracuje na podobném principu jako jeho kolega pro Chrome. Musíte vždy označit text, který má být přetlumočen. Akci zahájíte buď klávesovou zkratkou, nebo třeba kontextovou nabídkou. Jak si sami můžete všimnout, nabídka je docela košatá, funkcemi FoxVox jednoznačně přebíjí SpeakIt. Dovolí vám text zkonvertovat do zvukového souboru, takže si jej můžete poslechnout třeba ve vašem MP3 přehrávači.

Složitější instalace češtiny

Při prvním předčítání na vás vyskočí upozornění, které popisuje, jak to celé zastavíte. Na samém začátku na vlastní boltce uslyšíte, že tudy cesta nepovede. Protentokrát mužský hlas si s češtinou nerozumí a čte ji jako angličtinu. Vůbec byste tka nepoznali, že se snaží o český jazyk.

Projekt by nám byl v této formě k ničemu, naštěstí si lze stáhnout podporu pro jiné jazyky, ani čeština nechybí. V kontextové nabídce vybraného textu zvolte FoxVox → Install Voices/Languages → Instructions.

Budete přesměrováni na stránku, kde autoři popisují stažení a instalaci hlasových modulů. Bohužel proces není zautomatizován, takže si musíte ručně stáhnout archiv. Jestli si vyberete mužský nebo ženský hlas, je na vás. Zdá se ale, že ten ženský nefunguje, takže raději sáhněte ihned po pánské verzi.

Kam stažený archiv rozbalit? Když v kontextové nabídce vybraného textu (opět FoxVox → Install Voices/Languages) zvolíte položku Show Voices Folder, FoxVox vám prozradí, kam přesně máte data umístit:

Umístění tedy zkopírujte, v Průzkumníku Windows jej vložte do adresního řádku a přejděte. V adresáři spatříte jednu složku, konkrétně s původním anglickým hlasem. Z archivu se přetáhněte složku s českým hlasem a pak zrestartujte Firefox.

Z nějakého důvodu se mi stalo, že se po opětovném spuštění doplněk tvářil jako nekompatibilní. Pokud se to stane i vám, aktualizujte jej, problém se vyřeší. Nakonec zbývá přepnout z angličtiny na češtinu, takže jdete do nabídky FoxVox → Voices a vyberte zde požadovaný jazyk.

Kvalita syntézy nijak neohromí, spíše naopak. V tomto Chrome svého soka hravě překonává. O zbytečně komplikované instalaci ani nemluvím.

Kde je Internet Explorer?

Jestli mi nic neuniká, rozumné a funkční řešení pro tento prohlížeč zkrátka neexistuje. Zapomněl jsem dodat bezplatné. Řadu podezřelých sharewarových pokusů na internetu najdete mraky, ale řeč zkrátka ovládají dva prohlížeče – Chrome a Firefox. A z toho jeden citelně převažuje nad tím druhým. Chcete-li si nechat častěji předčítat webové stránky, sáhněte po prohlížeči od Googlu a rozšíření SpeakIt.

Ohodnoťte tento článek!