Návod: Jak z Chromu exportovat hesla? A jak je do něj importovat?

Chcete přejít na jiný prohlížeč či pokročilejšího správce hesel? Rádi byste hromadně upravili přihlašovací údaje? V Chromu to funguje takhle…

0
Google Chrome
Google Chrome

Googler François Beaufort upozornil na zajímavou funkci, která je již dostupná ve vývojářské (Dev) verzi Chromu. Prohlížeč konečně dostane podporu importu a exportu hesel. Pokud nechcete čekat na ostré sestavení Chromu 66, které tuto novinku nabídne, pomůže vám následující trik.

V Chromu běžte do experimentálního nastavení chrome://flags, kde vyhledejte položky Password import a Password export. U obou v rozbalovacím menu vyberte Enabled místo Default. Pak už jen restartujte prohlížeč.

Import a Export hesel musíte nejdříve ručně zapnout
Import a Export hesel musíte nejdříve ručně zapnout

Export hesel z Chromu

Správce hesel (chrome://settings/passwords) nově nad seznamem uložených záznamů obsahuje nabídku s importem a exportem hesel. Stačí vybrat, kterým směrem chcete hesla přesunout.

Klikněte na tři tečky a objeví se nabídka s importem/exportem
Klikněte na tři tečky a objeví se nabídka s importem/exportem

U exportu bude zpravidla nutné zadat uživatelské jméno a heslo k systému (nikoliv Google účtu). Pak se vám vytvoří soubor formátu CSV, ve kterém jsou v čitelné formě uvedeny přihlašovací údaje. V řádku najdete čárkami uložené údaje: název stránky, url, přihlašovací jméno a heslo.

S tímto souborem můžete dále pracovat, například importovat do jiného účtu v Chromu (či jiného prohlížeče s patřičnou podporou), externího správce hesel či jen soubor převedete v Excelu a spol. do čitelnější tabulky. Nebo jej jen pohodlně upravíte v Notepadu (vymažete nechtěné řádky, přidáte nové záznamy…)

Import hesel do Chromu

A jak v Chromu funguje import? Jednoduše, ale účelně.

  • Pokud v něm žádná hesla nemáte, natáhnou se všechna nová.
  • Pokud už nějaká uložená máte, Chrome nevytvoří duplicitní záznamy, ale doplní jen nové položky.
  • Pokud se položky liší v jménu stránky, url, uživatelském jménu nebo heslu, vždy se přidá nový záznam.
  • Importem se nikdy nepřepíšou ani nesmažou staré záznamy.

Chrome se pochopitelně nemůže rovnat specializovaným správcům hesel, které vám hlídají kvalitu hesel, umožní generovat nová bezpečná, samy vyhledávají duplicity, dokážou třídit záznam do složek apod. Díky exportu ale můžete jeho jednoduché řešení nahradit něčím komplexnějším. I když je pravda, že LastPass, Enpass nebo český Sticky Password umí hesla z nejrozšířenějších prohlížečů včetně Chromu importovat rovnou.

Návod: Jak z Chromu exportovat hesla? A jak je do něj importovat?
Ohodnoťte tento článek!
2.4 (48.24%) 17 hlasů