Návod na stavbu tichého a výkonného HTPC

0

Volba skříně a její úprava

Jednou z velkých výhod námi navrhovaného HTPC je jeho variabilita.
Základní deska Zotac GeForce 9300-ITX WiFi má již sama o sobě velmi
dobrou výbavu (dostatek USB portů, 2× SATA, Wi-Fi síťovka…), kterou lze
ještě rozšířit o libovolný procesor do slotu LGA 775 a grafickou kartu.
Tím se vám otevírají dveře k vysokému výkonu v malém balení, který bude
na hony vzdálen kombinaci Atomu s integrovanou grafikou. Jak záhy navíc
zjistíte, postavit takové pěkné a tiché HTPC není vůbec složitá
operace.

Alfou i omegou stavby tichého, malého a přitom dostatečně výkonného
HTPC je výběr skříně. My jsme po několikadenním hledání zvolili
EuroCase Wi-02C s čtečkou paměťových karet a čelními porty. Součástí
skříně je i 200W zdroj. A to vše navíc za vynikající cenu 1385 Kč (CZC). Na trhu je samozřejmě celá škála skříní vhodných pro HTPC v různých cenových hladinách, nicméně Eurocase nás oslovil díky své nízké ceně, integrovanému výkonému zdroji, čtečce karet a čelním konektorům a v neposlední řadě i také díky zvědavosti. Nevýhodou mohou být u tohoto modelu pro někoho trochu větší rozměry (hlavně při srovnání s továrními HTPC Prestigio ION apod), které činí 265 × 90 × 270 mm.

Skříň Eurocase Wi-02C nemá na svědomí přímo výrobce Partis (dříve Eurocase), ale čínská společnost Winsis. Tento fakt sám o sobě důvěry příliš nepřidal, nicméně musím konstatovat, že po vybalení byly jakékoli pochybnosti ihned rozprášeny. Skříň má poměrně dobře promyšlenou a pevnou konstrukci, tenčí plechy při takto malých rozměrech příliš nevadí a na pevný disk s optickou mechanikou je určený jednoduše vyjímatelný koš s bezšroubovým uchycením.

 

Uvnitř skříně se uhnízdil 200W zdroj. Zatímco vnější vzhled se dá vykoukat z fotografií na internetu, otázka zdroje a jeho větráku byla velkou neznámou. Ihned po otevření skříně byla cítit velká úleva – 8cm větrák ve zdroji byl nad naše očekávání. Celkový výkon 200 W s 96 W na 12V větvi by měl také stačit na provozování i výkonnějšího procesoru s přídavnou grafickou kartou.Mezi konektory pak najdete jeden molex, 24pinový hlavní napájecí konektor, 4pinový pro procesor, jeden SATA a jeden konektor pro disketovou mechaniku. Z molexu samozřejmě není problém pomocí redukce vykouzlit druhý napájecí konektor pro SATA zařízení.

 

Samozřejmě mi to nedalo a hned jsem vyzkoušel hlučnost větráku ve zdroji. Bohužel musím konstatovat, že není nejnižší a tak musel dojít na řadu servisní zásah. Původní radost z 8cm větráku ve zdroji trochu opadla, když jsem zjistil, že má větrák místo standardních 25 mm na výšku jen 20 mm. Bohužel sehnat větrák takovýchto rozměrů není zrovna jednoduché a standardní 25mm větrák do zdroje osadit nelze. Naráží totiž na velké hliníkové pasivy.

Ke slovu tak přišla improvizace. Větrák je do zdroje připojen pomocí 2pinového konektoru, takže jej nebylo těžké vyvést společně s ostatními kabely ven ze zdroje. Napojení na manuální regulátor pak již bylo dílem okamžiku. Ve výsledku se mi povedlo větrák ztišit na téměř neslyšitelnou úroveň. Stabilní otáčky generované manuálním regulátorem pak zajistily trvalý (i když pomalejší) výfuk teplého vzduchu ven ze skříně.

Osazení pevného disku a mechaniky

Pevný disk a případně i optická mechanika se vkládají do speciálního koše, který poměrně jednoduše vyjmete ze skříně.Stačí povolit jeden ruční šroubek a pojistku na pravé straně a celý koš vyjmete mimo šasi.

 

Jako pevný disk jsem zvolil 640GB model WD Caviar Green. V HTPC totiž nejsou kladeny vysoké nároky na rychlost, ale naopak na tichý chod. Z tohoto pohledu je zelená série WD dobrou volbou. Samozřejmě není problém do této skříně osadit jakýkoli jiný 3,5″ pevný disk se SATA rozhraním.

 

 

Pevný disk i optická mechanika (slim) se vkládají do speciálního koše, do nějž se snadno upevní pomocí jednoduché západky. Disk ale není nijak odhlučněn, takže doporučuji volit mezi modely, které málo vibrují.

Základní deska a chlazení

Vzhledem k velikosti skříně bylo nutné hledat základní desku mezi
modely formátu mini ITX. Volba padla na desku Zotac GeForce 9300-ITX
WiFi, která je postavena na čipové sadě Nvidia GeForce 9300, tedy
stejné, jakou najdete v továrních HTPC s čipsetem ION. Tato deska umožňuje osadit
libovolný procesor Intel do patice LGA 775, což vám oproti IONu s
Atomem přináší nekonečnou variabilitu. Deska se nebojí ani
čtyřjádrových procesorů.

Do desky je navíc možné osadit i přídavnou
grafickou kartu, protože jako jediná na našem trhu obsahuje i volný PCIe ×16
slot. Ve výsledku tak můžete mít nakonec velmi výkonnou herní mašinu
miniaturních rozměrů. Vzhledem ke zvolené skříni je ale nutné případně volit grafiku mezi low-profile modely, kde není výběr zas tak pestrý. Na výkonnostní špici se v tomto segmentu řadí modely GeForce 9600 GT (Galaxy) nebo Radeon HD 4550. Pokud byste zvolili jinou skříň, můžete samozřejmě osadit i plnotučné grafiky.

Co se týče procesoru, padla volba na Core 2 Duo E7200, které má pracovní frekvenci 2,53 GHz s FSB 1066 MHz. Do desky je samozřejmě možné osadit libovolný procesor. Zajímavou alternativou by bylo jistě Pentium DualCore E5200, které by dokázalo snížit celkovou spotřebu, a přitom by mělo stačit i na přehrávání HD obsahu, který by nezvládla akcelerovat čipová sada.

Aby nedocházelo ke kolizi mezi chladičem a paměťovými moduly, padla volba na nízkoprofilové moduly Kingston DDR2-800 s celkovou kapacitou 2 GB. Pro HTPC je tato volba zcela dostatečná, zvláště když víme, jaké má problémy s propustností pamětí čipset Nvidie. Výkon rychlejších modulů by tak přišel naprosto vniveč.

 

Procesor je třeba něčím chladit, takže zde přišel ke slovu nízký
chladič Nexus Low 7000, který má jen 7 cm na výšku. Chladič má poctivou měděnou základnu, z níž je teplo odváděno do rozměrného pasivu na němž trůní 12cm větrák. Cena tohoto chladiče lehce převyšuje 1000 Kč, nicméně investice do něj se určitě vyplatí. Na minimální otáčky totiž budete moci chladit i výkonnější procesory.

První pokus osadit základní desku do skříně jsem zkusil s originálním chladičem větrákem Nexus, což se ale nesetkalo s obecným úspěchem. Bohužel bočnice nešla dovřít a chladič o přibližně 2 mm přesahoval skříň. Proto jsem přistoupil k jeho demontáži a nahradil jej nízkoprofilovým 12cm větrákem Scythe Kaze-Jyuni Slim L s 1200
ot./min. Ty jsem nakonec ještě zreguloval na přibližnš 800 ot./min, takže větrák nebyl ani z bezprostřední blízkosti téměř slyšet.

Finální montáž a verdikt

Základní deska osazená obrovským nízkoprofilovým chladičem vypadá na první pohled velmi pěkně. O teploty jednotlivých komponent nemusíte mít díky perforaci bočnice a 12cm větráku strach. Při osazování chladiče jsem mimo jiné zjistil, že by do desky šly osadit i moduly standardních rozměrů s nízkým rozvaděčem tepla. Musíte je ale osadit ještě před osazením chladiče, protože jinak je již do desky nedostanete.

Jakmile budete mít koš s pevným diskem a základní desku kompletně
osazené, můžete přistoupit k montáži dovnitř skříně. Výsledek by měl
vypadat podobně, jako na tomto obrázku. Po drobných úpravách původních komponent tak
získáte velmi tiché a přitom výkonné HTPC, které nebude mít problémy ani
s teplotami. Tichý chod je pak zaručen regulátory otáček. Řízení otáček můžete nechat buďto na samotné základní desce (v BIOSu je i několik profilů), nebo na manuálních redukcích a regulátorech. U HTPC se spíše kloním ke druhé variantě, protože první může při sledování filmu znenadání prožitek narušit odfouknutím větráku.

Na závěr ještě uvedu tabulku s náklady na stavbu HTPC. Tu ale berte s rezervou, protože výslednou cenu lze hodně ovlivnit volbou komponent. Při menším disku a pomalejším procesoru ji můžete stlačit i pod 9000 Kč, což již plně konkuruje továrním HTPC v podobě Asrock ION 330 či Acer Aspire Revo. Výkon a možnosti rozšiřování jsou však někde zcela jinde. Do ceny není zahrnut operační systém, protože pro HTPC může stejně dobře posloužit Windows 7, stejně jako vhodně zvolená Linuxová distribuce. Obojí je v současnosti dostupné zdarma.

Doufám, že ještě během tohoto týdne vám přinesu výkonnostní srovnání mezi již zde otestovanými HTPC a námi vytvořeným kouskem. Sami pak budete moci posoudit, zda je lepší vsadit na tovární koně, nebo se do něčeho podobného pustit svépomocí.

Plusy a mínusy

+ libovolný procesor do LGA 775
+ volný PCIe ×16 slot
+ 3,5“ pevný disk
+ Wi-Fi na základní desce
+ tichý chod
+ výkon GeForce 9300

– nutný zásah do zdroje (vyvedení větráku)
– větší rozměry proti továrním HTPC


Za zapůjčení komponent na stavbu HTPC děkujeme společnostem:

OK ComputersZotac GeForce 9300-ITX WiFi

 

Partis – EuroCase Wi-02C, mini ITX, 200 W

 

Abacus Computer – Nexus Low-7000

 

Czech ComputerScythe KAZE-JYUNI Slim L

Ohodnoťte tento článek!