Návod pro začátečníky: instalace SSD do notebooku

0

Mnozí méně znalí uživatelé si myslí, že notebook není možné upgradovat – jaký jej koupíte, takový zůstane. Není to ale pravda, vyměnit pevný disk není zpravidla žádný problém. Konkrétní postup si ukážeme v tomto návodu. K celé operaci vám postačí malý křížový šroubovák, šikovné ruce, a samozřejmě onen SSD. Hodí se také nějaká aplikace schopná vytvořit obraz celého pevného disku a přenést jej na jiné médium. Je samozřejmě možné nainstalovat na SSD nový systém, např. Acronis True Image (ale i spousta dalších nástrojů) vám ale snadno přenese funkční systém se všemi nastaveními a aplikacemi na nový disk. Pokud jsou navíc na původním disku nějaké skryté oddíly, které se používají např. pro obnovení systému, program je přenese také.

V návodu budeme pracovat s SSD dodávaným včetně rámečku pro externí připojení, který nám usnadní následný přenos systému a navíc nám umožní po dokončení využít starý disk jako externí úložné zařízení. Celou operaci samozřejmě provádějte s vypnutým notebookem, ideální je i vytáhnout baterii. Nezapomeňte na základní bezpečnostní pravidla při práci s elektronikou: nemějte na sobě žádné oblečení z umělých vláken nebo z vlny, před celou operací se “vybijte” o něco uzemněného, třeba topení (stačí se dotknout), a pokud možno si i navlékněte antistatický náramek. Pamatujte si také pravidlo: Pokud něco nejde nacvaknout, pravděpodobně to máte obráceně.

1. Otevření notebooku

Začněte tím, že notebook otočíte, a na spodní straně lokalizujete krytku disku – bývá označena ikonou tří koleček nad sebou, které symbolizují plotny disku. Často to bývá ta nejrozměrnější, ve výjimečných případech se disk vyměňuje z boční strany nebo jej nelze vyměnit vůbec (tedy alespoň ne bez rozmontování celého notebooku). Šroubky vyšroubujte a schovejte si je nejlépe do nějaké krabičky – rády se ztrácí.

2. Uvolnění disku

Po odstranění krytu uvidíte samotný disk, který bude pravděpodobně opět přišroubovaný a připevněný speciální plechovou konzolou. Vezměte tedy znovu šroubovák a uvolněte i toto uchycení, šroubky opět uschovejte. Disk by měl nyní být připravený k vytažení.

3. Vytažení

Disk je teď uvolněný a drží pouze nacvaknutý na konektoru. Z protější strany by mělo být možné jej podebrat a mírně nadzvednout a následně jemným tahem vytáhnout. Nebojte se použít sílu (samozřejmě přiměřenou), obvykle to nejde úplně lehce. Důležité je pouze táhnout směrem od konektoru, nepokoušejte se jej vyviklat, mohli byste poškodit konektor nebo i základní desku počítače.

4. Vložení SSD

Vezměte SSD, které chcete nainstalovat, a přesně stejným způsobem jej vložte na místo, ze kterého jste předtím odstranili původní pevný disk. Opět by se mělo jednat o táhlý pohyb. Nemusíte se obávat, že jej vložíte opačně, jde to pouze jedním způsobem – pokud se setkáte s odporem, disk otočte. Ujistěte se, že je pořádně nacvaknutý (zde se nemusíte bát pořádně zatlačit), vraťte na místo krytku a zajistěte šroubky. SSD je nyní nainstalován.

5. Vytvoření externího disku

Disk, který jste předtím vyjmuli, vložte do připraveného externího rámečku. Postup je podobný jako u vkládání SSD do notebooku – nacvaknout, zatlačit a zajistit.

6. Dokončení

Rámeček externího disku zajistěte, připojte kabel a zapojte jej do počítače. Z USB nebo CD nabootujte zálohovací program (v BIOSu počítače možná bude nutné nastavit bootování z USB vyšší prioritu, než u pevného disku). Proveďte přenos systému včetně nastavení na SSD z původního pevného disku (nyní v USB rámečku). Případně nainstalujte z dodávaného média čistý operační systém. Počítač restartujte a vraťte pořadí bootu na původní hodnotu. Pokud se vše zdařilo, gratulujeme – rozdílu ve výkonu si nepochybně všimnete okamžitě.


Za zapůjčení upgrade kitu RunCore Pro V děkujeme společnosti Kobe s.r.o.

Návod pro začátečníky: instalace SSD do notebooku
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 2 hlas/ů