Návrat ošklivého videa. YouTube testuje rozlišení 144p

0

Přestože už na YouTubu můžete přehrávat superdetailní videa v rozlišení 4K, Google zprovoznil i další extrém – kvalitu 144p. Doteď bylo nejnižším vertikálním rozlišením 240p, novinka je ještě o řád slabší. Kvalita 144p byla zatím dostupná jen na mobilech, a to v kontejneru 3GP a formátu MPEG-4 SP. Na desktopu však bylo minimem 240p, novinka je tak o řád slabší. Videa navíc využívají jiné formáty: kontejner MP4 a obraz v H.264.

Rozlišení 144p na YouTube (HTML5) Rozlišení 144p na YouTube (Flash Player)
Rozlišení 144p na YouTube (vlevo HTML5, vpravo Flash Player)

Aktuální novinka nenajdete u všech videí, jen vybraných klipů a hitů. Martin Brinkmann z Ghacks se domnívá, že to možná souvisí s tím, jak je o daná videa zájem na mobilech nebo u uživatelů s horším připojením. Rozlišení 144p jsme objevili i u několika českých videí. Zvláštní je, že ve flashovém přehrávači nefunguje zvuk (možná je ve formátu Ogg Vorbis, který Flash Player nezvládne), zatímco verze v HTML5 jede bez problémů.

Google zatím o novince nikde oficiálně nemluví. Možná souvisí s rozšiřováním YouTubu do zemí třetího světa, kde se počítá každý ušetřený kilobajt nehledě na výslednou kvalitu. V západním světě je 144p krokem asi deset let nazpět.

 

Zdroj: Ghacks, Wikipedia

Ohodnoťte tento článek!