Navštivte české virtuální muzeum počítačů, 30 let historie na jednom místě

0

Letos uplyne 30 let od uvedení prvního počítače třídy IBM PC. Jako první je uvedla v srpnu 1981 společnost IBM. Nedlouho po tom si osobní počítače oblíbilo monho běžných uživatelů. Není divu, že tento koncept začaly kopírovat společnosti jako Compaq nebo Dell. Tyto klony se pak nazývaly IBM PC kompatibilní.

Společnost Lenovo, která v roce 2005 odkoupila od IBM divizi osobních počítačů a notebooků, připravila k této této příležitosti První české virtuální PC muzeum, ve kterém si můžete prohlédnout vývoj prvních počítačů od roku 1981 do současnosti. Mezi jednotlivými roky můžete procházet pomocí šipek na klávesnici.

PC muzeum

Srdcem prvního modelu IBM 5150 byl 5MHz procesor společnosti Intel 8088 doplněný o 64 kB operační paměti. Neobsahoval pevný disk (ten měl až PC XT z roku 1983) a tak v něm jako úložiště sloužila dvojice 5.25″ disketových mechanik. Zatímco v první mechanice byla disketa s operačním systémem MS-DOS, na druhou jste mohli ukládat svá data.

„Posledních 30 let přineslo řadu fascinujících inovací v oblasti techniky. To, co je pro nás dnes běžné, bylo před několika lety nepředstavitelné,“ říká Robert Janásek, marketingový manažer ze společnosti Lenovo.

Nechybí několik důležitých milníků jako vznik disku CD-ROM, legendární střílečka DOOM, vývoj prvního notebooku ThinkPad, první „modrá obrazovka smrti“ či první virus. Všechny obrázky a videa jsou doplněny krátkým komentářem tak, aby vývoj pochopil i laik.

 Zdroj: TZ Lenovo

Ohodnoťte tento článek!