Navzdory krizi PC měl Microsoft dobré výsledky hlavně díky Windows

0

Ve stejný den jako Google ohlásil finanční výsledky také rival z Redmondu. I ten naplnil očekávání analytiků, když za třetí čtvrtletí kvartálního roku 2013 (první kalendářní čtvrtletí) utržil 20,5 miliardy amerických dolarů (18% meziroční nárůst) a skončil s čistým ziskem ve výši 6 miliard dolarů (19% nárůst).

Růst tržeb i provozních zisků zaznamenaly všechny divize. V červených číslech je tradičně jen online divize (Bing a reklama), i zde však došlo k poklesu ztráty na mínus 262 milionů. Dařilo se také zábavní divizi (Xbox a napojené služby). Ještě loni skončila se ztrátou přes 200 milionů, teď je 342 milionů v plusu. Negativně se na hospodaření projevila pokuta 733 milionů dolarů, kterou musel Microsoft zaplatit Evropské komisi kvůli zneužívání dominantního postavení (ignorování ballot screenu).

 

Překvapivě dobré výsledky hlásí oddělení Windows. Tržby vyrostly vyrostly o 23 % na 5,7 miliardy a zisk o 16 % na 3,5 miliady. Trhy s osobními počítači se přitom v minulém kvartálu propadl o 14 %. Microsoft tak zřejmě stále dobře prodává upgrady Windows 8 a zvyšuje objemy nákupů ve Windows Storu.

Firmu po 11 letech opustí finanční ředitel Peter Klein, který firemní peníze řídil po čtyři roky. Společnost oznámí nového ředitele běhěm několika týdnů. V posledním roce se jedná o druhý odchod významného šéfa. Loni firmu opustil Steven Sinofsky, šéf divize Windows. Většina médií přitom stále spekulovala, kdy ze svého křesla odejde generální ředitel Steve Ballmer.

Kompletní finanční výsledky najdete na webu Microsoftu.

Ohodnoťte tento článek!