Ne, AMD nezkouší uměle zvednout ceny tím, že by škrtilo výrobu procesorů a grafik. Jde o omyl

33
Procesor Ryzen a 14nm čip Zeppelin, kterým je tvořen
-
Zdroj: Fritzchens Fritz, použito se souhlasem autora - public domain

Sice by to byla senzační zpráva, ale vznikla dezinterpretací a mezitím již byla popřena. Moc to proti jejímu šíření ale nezabírá, tak se pokusíme vysvětlit, proč to nedává smysl.

Tento týden se na webu rozšířily zprávy, podle kterých AMD údajně zkouší uměle zvyšovat ceny svých procesorů a grafik tím, že schválně prodává méně, než by se po něm chtělo. Původně jsme o tom nechtěli psát, ale zdá se, že se to hodně rozšířilo. Tato zpráva je prakticky jistě hloupost a vznikla chybnou interpretací (možná kvůli horšímu ekonomickému povědomí). Vyšlo k tomu už i oficiální popření, nesmysl se ale vesele šíří, takže je asi namístě to trošku vyvážit.

„Undershipping“

O co v této příhodě jde? Zdrojem této zprávy se staly formulace, které řekli přímo zástupci AMD v konferenčním hovoru k výsledkům za poslední kvartál roku 2022. AMD uvádí, že firma během Q3, Q4 (a částečně to očekává i v Q1 2023) prodávala podměrečně – byla použitá formulace „undershipping“, kterou můžete vidět i v novinových titulcích, které z toho vznikly.

“We have been undershipping the sell-through or consumption for the last two quarters […] we undershipped in Q3, we undershipped in Q4. We will undership, to a lesser extent, in Q1.”

Potíž je tu ne ve sdělení, ale v interpretaci. Například PCGamer a PCWorld si z toho vzali, že onen prodej byl pod míru záměrně, tedy že firma schválně dodávala na trh méně procesorů a případně GPU, než by zákazníci chtěli, aby tím uměle nafoukla ceny. Toto přímo v článku zaznělo, nicméně původní sdělení AMD nic takového neobsahuje.

Ve skutečnosti (podle naší interpretace, která nicméně odpovídá tomu, co oficiálně řeklo AMD, jak později uvidíte) se formulace vztahují k situaci na trhu. Jak v Q3, tak v Q4 měla firma výrazně snížené tržby a jako důvod uváděla, že nenadálý příchod ekonomické krize / války ve světě způsobil, že odběratelům, jako jsou distributoři a výrobci PC, najednou zůstaly mnohem vyšší skladové zásoby, než jaké teď mohou normálně prodat, protože v předchozím covidovém období navýšili výrobu. Jediný způsob, jak toto řešit, je nová PC stavět z procesorů, které mají na skladě, místo kupování nových (od AMD, ale totéž je u Intelu), a nevyrábět tolik nových počítačů, aby se prodaly ty ze skladů.

Toto znamená, že dodavatel komponent jako AMD během redukování skladových zásob odběratelů prodává výrazně méně, než byste čekali podle toho, kolik se na druhé straně řetězce prodá počítačů spotřebitelům (nebo samotných procesorů v retailovém trhu – i tento trh může mít své přebytečné zásoby). O tento rozdíl se postupně umenšují ony problémové zásoby na skladech. A přesně o tomto rozdílu byla řeč, když AMD uvádělo, že u něj nastává „undershipping“: firma prodává pod mírou proti tomu, jaké jsou finální prodeje PC koncovým zákazníkům. Firma to explicitně zmiňovala asi proto, že jsou dostupné statistiky prodeje PC, které finanční analytici nevyhnutně budou srovnávat s tím, jaké prodeje hlásí samo AMD.

Šlo tedy asi o to vyhnout se dojmu, že pozice AMD třeba slábne na úkor konkurentů. Ono vyjádření AMD totiž odpovídalo na otázku analytika, kterému se zdálo, že Intel a AMD příliš optimisticky modelují velikost trhu s PC, o který se mohou ucházet, v porovnání s tím, jak moc jim nyní klesají prodeje. AMD tedy chtělo vyjasnit, proč má pokles prodejů takový, jaký má.

Oficiální popření…

AMD také posléze přesně toto PCWorldu sdělilo v oficiálním prohlášení, které bylo do jeho článku přidáno:

Drew Prairie, AMD’s VP of communications, reached out with the following clarification:“ We are shipping below consumption because there is too much inventory in the channel and that partners want to carry lower levels of inventory based on the demand they are seeing and their expectations for their business… the idea we are doing this to keep prices“ elevated” isn’t accurate. Our client ASP was flat year over year, and that is due to mix of CPUs shipped.”

This article originally published with the headline“ AMD is‘ undershipping’ chips to keep CPU, GPU prices elevated” but it has been updated to reflect AMD’s clarification.

Přeloženo: Dodáváme na trh pod úrovní spotřeby [tedy oněch koncových prodejů], protože distribuční kanály mají příliš velké skladové zásoby a naši partneři chtějí skladové zásoby zredukovat vzhledem k poptávce, kterou aktuálně vidí, a vzhledem ke svým očekáváním toho, jak se byznys bude vyvíjet… Myšlenka, že toto děláme, abychom udrželi „zvýšené“ ceny, neodpovídá realitě. Naše průměrné ceny procesorů jsou v meziročním srovnání setrvalé, a to kvůli skladbě modelů CPU, které prodáváme [tímto firma patrně myslí, že v mixu byly více zastoupené dražší modely jako Ryzen 7 5800X3D nebo nové Ryzeny 7000, což vyvážilo pokles cen u jiných prodávaných modelů].

Klíčové zde je, že oni dodavatelé dostali tolik procesorů, kolik chtěli, a AMD jim dodávky nijak aktivně neškrtilo. Důvod snížení prodejů byl čistě na straně dodavatelů, kteří svoje nákupy snížili sami.

S tímto vyjasněním se už nikdo moc neobtěžoval, PCWorld sice publikoval text od AMD a trošku změnil nadpis, ale asi se mu nechtělo obětovat základní myšlenku, a tak ponechal znění, ve kterém to celé vychází jako záměrné řízení trhu ze strany AMD (s čímž tedy nesouhlasíme). Na PCGameru, TechPowerUpu nebo TechSpotu zůstala chybná interpretace. VideoCardz článek prostě smazal. Nejspíš se tak ona dezinterpretace přisuzující firmě nekalé záměry bude dál držet a k většině čtenářů původních článků už se asi následné rozporování nedostane. Podobně jako v případě (nezáměrného) hoaxu o tom, že aktualizace ovladače AMD způsobila zničení desítek Radeonů RX 6800 XT a 6900 XT (realita byla, že tyto karty patrně pocházely od jednoho těžaře kryptoměn, jenže ten je zřejmě poškodil špatným skladováním, těžbou či neodborným čištěním, než je prodal dalším obětem). Holt zase jednou problém nedokonalé informovanosti…

Teorie o umělém zvyšování cen moc nesedí s aktuálním stavem trhu

Je namístě přijmout vysvětlení, které k věci dodalo AMD, oproti interpretaci, s kterou na začátku přišel PCWorld? Máme za to, že ano a PCWord se skutečně ve svém čtení pletl. V tomto případě se nám zdá prakticky nemyslitelné, aby se jednalo o nějaké úmyslné omezování dodávek, ať už za cílem zvýšení cen (tzv. price-fixing), nebo že by AMD chtělo určovat skladové zásoby svým odběratelům (což tak nějak evokuje upravená verze článku PCWorldu). Podle našeho názoru má vyjádření AMD pravdu, když tvrdí, že nešlo o záměr, ale o realitu, kterou vytváří poptávka na straně odběratelů.

Meziroční propad tržeb procesorů Ryzen byl v Q4 2022 o závratných 51 % (tedy na méně než poloviční úroveň proti Q4 2021) a GPU Radeon také klesla o neupřesněná procenta. V takové situaci se moc nezdá, že by si firma chtěla prodeje ještě dál zhoršovat sama.

Hypotetická snaha zvýšit ceny umělou nouzí o produkt vyžaduje na trhu podmínky. A to aby byl o produkt velký zájem a případný nedostatek nebyl nikdo schopný nahradit vlastním produktem. Takovouto praktiku firmy mohly zkusit například během horečky kolem kryptoměn. Není úplně jasné, zda to třeba nezkoušely; v tehdejší situaci čipové krize však byla současně nouze o výrobní kapacity a součástky, takže to asi není až tak pravděpodobné.

Procesory Core i9-11900K, Ryzen 9 5900X a Core i9-10900K
AMD není na trhu samo ani dominantní, takže diktovat ceny není tak snadné, jak si můžeme myslet (foto: Ľubomír Samák)

V dnešní situaci makroekonomické krize a války je ale na trhu poptávka výrazně zredukovaná. Nejen AMD, ale i Intel trpí tím, že se počítačů prodává málo, a výrobci mají navíc vysoké skladové zásoby, kterých se nejdřív musí zbavit. AMD je tady navíc coby menší hráč v nevýhodě, protože Intel má na odběratele lepší páky, a v této situaci prý dokonce jejich pomocí zkouší výrobce PC přesvědčit, aby od něj odebírali víc procesorů, což musí logicky jít na úkor AMD. Je otázka, zda tomu věřit – tvrdí to nicméně firma Bernstein Research s poměrně zkušeným analytikem Stacy Rasgonem.

Pokud by se AMD za takovéto situace snažilo tvářit, že nemá procesorů dost, aby za ně zákazníci byli dotlačeni zaplatit víc, nemá to nejspíš šanci. Intel totiž prahne po možnosti vzít AMD tržní podíl a trošku omezit svůj vlastní problém s mizernou poptávkou a zhoršenými prodeji. Tudíž takovýto krok od AMD by neměl na cenu efekt a to, co by AMD nechtělo dodat, by zákazníci obratem koupili u Intelu. Jednoduše řečeno – v době, kdy je slabá poptávka, jsou pány situace zákazníci a diktovat vysoké ceny se jim dá jen velmi špatně.

Zdroj: PCWorld, AMD (via Insider Monkey)

Ne, AMD nezkouší uměle zvednout ceny tím, že by škrtilo výrobu procesorů a grafik. Jde o omyl
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (83.08%) 26 hlasů

33 KOMENTÁŘE

 1. Jeden bulvár napadá druhý bulvár za vydávání vylhaných zpráv? Vždyť děláte to samé. Vezmete malý střípek nějaké informace (často ani ne oficiální, ale jen nějaký pochybný tweet) a vyblijete na jeho základě celý článek domněnek.

    • Nikoliv Holecek, zase vedle jako tradicne. Jen mne fascinuje Vase hloupoust, kdy se uplne zbytecne navazite do redaktora. Pritom Vam vubec nedochazi, ze pokud nebudou psat o ruznych ‚rumors a spol‘, tak 9 mesicu z 12 nebudou mit psat o cem. Ale tak jim muzete zasponozrovat vyplaty a provoz redakci. Oni Vam za to zaodmenu budou pretiskovat tiskovky od AMD (aby jste zase nemel problem s Intelem). Nemluve o tom, ze je spousta lidi, kteri nejsou bigotni jako Vy a odobnje informace a analyzy radi ctou.
     Hezky vecer

     • Fakt si myslíte, že není o čem jiném (konkrétním/podloženém/ověřitelném) psát? Osobně si to nemyslím, ale na druhou stranu pochopím, že obsah tohoto druhu patrně více vychází vstříc potřebám/úrovni průměrného návštěvníka.

      • Tak muzete psat treba o novych sluchatkach Apple..nebo treba o ruzovem vydani notebooku nekde v Asii..
       Spis mi xkustr vysvetlit, proc maji jedinci jako je Holecek neustaly ptoblem, kdyz se mluvi o necem co neni ‚overena‘ informace? To jako chcete mit vsude nalinkovane clanky marketingovych oddeleni danych firem? Nebo si myslite, ze Vam tu bude nekdo testovat serverova reseni, ktera nota bene zajimaji malou cast lidi?
       Tim ze treba sleduji kanaly jako je rgt nebo mlid, tak clovek i postupne treba chape to, jakym zpusobem se ptodukty vydavaji, apod.
       Mne tady taky nezajimaji urcite clanky, vidite snad, ze bych pod ne psal, ze je nemaji vydavat?
       Co mne nebere, preskakuji, problem vyresen.

      • Nic ve zlém ale proboha proč máte potřebu někomu diktovat co má nebo nemá psát. Tu dobu kdy někdo toto diktoval přece máme dávno za sebou. Když Vám tyhle články nesedí tak je prostě nečtěte. Máme demokracii a máme svobodu projevu i svobodu čtení.

       PS: Já také tyhle články čtu rád a velice by mne mrzelo kdyby zmizely.

      • Nikomu jsem nediktoval o čem má psát, pouze mne zajimalo zda tombomino vidí toto jako nejzajímavější z možných témat.

       Klidně si přečtu cizí příspěvek dvakrát, pokud napoprvé nepochopím jeho smysl. Vřele doporučuji.

      • Tenhle způsob uvažování mi je cizí. Proč se ptát jestli není možné psát o něčem když to je osobní věc těch co píší? Navíc se takto ptáte Tombomino který správně usadil Holečka. Pro mne je to co jste předvedl nepochopitelné jednání.

       Ok Komunikace se dá pochopit různými směry a zrovna Vám opravdu věřím, že jste to tak nemyslel.

 2. Uvést opravu, která původní článek uvádí na pravou míru, dle nově zjištěných faktů, tak by měla novinařina vypadat, umět uznat chybu a pokusit se o nápravu, klobouk dolů před redakcí, to se totiž dnes už moc nedělá. Udržují si tím totiž úroveň. Jen tak dále, i když koukám v diskuzi, že i tohle někomu vadí, nenechte se otrávit 🙂

   • Mate pocit, ze ma JO kontakty u vyrobcu treba CPU?
    Myslite si, ze kdyz Vam nekdo 2x rekne stejnou blbost, ze to pak je pravda, i presto, ze je ze 2 zdroju?
    Teorie jsou hezke, ale jaou to porad teorie.
    Staci se podivat, jake ‚zaruce zpravy‘ pousti nase media nebo jakakoliv jina media.
    Pokud mne to nezajima, nectu. Respektuji, ze jsou tady jini, ktere to bavi i presto, ze mne ne.

    • To, že ostatní snížili svou laťku kvality pro jimi vypouštěné zprávy má být omluvou, aby tak činili i ostatní? Je to právě ochota konzumovat takovéto „zprávy“, která umožňuje jejich další vznik. Redakce jsou obrazem svých čtenářů a naopak.

     • Ja Vam to zjednosusim… nezajimaji Vas podobne clanky, nectete je. Problem vyresen 🙂
      Ja osobne bych naopak uvital treba vic „spekulativniho“ infa, nez tady pousti JO, ktery je v tom podle mne jeste hodne zdrzenlivy.

   • To je hodně veliké zjednodušení novinařiny. Když vezmu našeho nepravdomluvného ještě presidenta. On zveřejnil hodně sdělení která byla na míle vzdálená pravdě. Já novinař jeho slova zveřejním a je pravdou že onen pán tohle řekl. Pak se ukáže to co řekl byla lež. Uvedou informace na pravou míru. Podotýkám nelhal novinař ale politik. Tady Vaše „ověření si faktů ze dvou nezávislých zdrojů“ je k …

    Olšan tedy nelhal a je zde zbytečně napadán. Vy se lidí co napadají Olšana tímhle výkladem novinařiny zastáváte.

     • ..spekulace jde nekdy overit z nezavisleho zdroje? Jak vite ze ten zdroj je ‚nezavisly‘? Myslite se, ze lidi co pousteji do obehu interni rodmapu, ktere jsou treba na urovni tajnych internich materialu nebo ryznych NDA (pokud se jedna treba o vyrobce motherboardu, grafik, atd) tak se Vam budou chlubit, jestli jsou ‚nezavisly‘ a jak k tem materialum prisli? Nemeli by rovnou nechat vizitku, ktera by se pak pripichla k tem clankum a obratem by dostali padaka, mozna zalobu? (pardon za ten sarkasmus)

     • Ale no tak.

      Například. Zeman prohlásil na tiskovce že Peroutka napsal článek Hitler je Gerntleman. Mám k tomu tisíce svědků že Zeman toto řekl a informaci zveřejním OK. Vy tady ale tvrdíte, že Zemanovu spekulaci mám ověřit z nezávislého zdroje. To je pro mne špatně a při tomhle přístupu by bylo zakázáno o tom informovat.

      Podotýkám že pan Olšan je ve stejní situaci jako novináři co zveřejnili Zemanova slova a proto tento případ uvádím.

  • Grafické karty generace RDNA3 byly pro neočekávanou chybu v hardwaru zrušeny bez náhrady!

   Zůstaly pouze už vydané karty RX 7900XTX a RX 7900XT.

   Situace ale není zcela jasná, AMD totiž bylo ve vyjádření nejednoznačné a tak víme, že zrušena byla řada Navi 31 a 33, ale nevíme, co bude s řadou Navi 32 (předpokládané grafiky RX 7800 a RX 7700). Nejprve totiž měla být tato řada opožděna a opravena, ale pak AMD řeklo, že nemá smysl na opravě pracovat, že je lepší vývojáře uvolnit ve prospěch přípravy RDNA4. Z té věty ale není jasné, zda se jednalo o uvolnění vývojářů pracujících na opravě Navi 31 a 33 nebo úplně všech teda i těch, kteří dělají na opravě Navi 32.

   Předpokládej teda nejhorší variantu a teda, že grafiky AMD budou až RDNA 4 s předpokládaným termínem vydání léto až podzim 2024!!!

 3. Jinak teda koukám na CZC, že nový PC na AM4 versus na AM5 by ten na nové platformě byl o 7.000 Kč dražší. To je jako docela moc.
  Navíc DDR5, pokud tam nedáte modul aspoň 6000MHz s CL36, tak jsou pomalejší než současné levné DDR4. A k tomu by DDR5 mělo optimálně běžet na 1,1V, ale běží na 1,35V. Potenciálně hrozí nižší životnost. Kompromisní zvednutí napětí na 1,25V jsou levnější jen 5600MHz nebo si připlatíte skoro dvojnásobek peněz.

  Podobné je to s deskama, v podstatě samej odpad se slabým VRM, se zastaralým audio čipem, prostě děs. První slušná deska MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI za rovných 6.000 Kč. Jsem zvyklý kupovat desky se střední výbavou jako má tato mezi 3 až 4 tisíci korun. Na nové platformě bych si teda musel 2 tisíce připlatit.

  Co se týká procesorů, tak ceny naprosto v pohodě, naopak jsou levnější než byly Zen 3 v podobné době po vydání.

 4. „… a tak ponechal znění, ve kterém to celé vychází jako záměrné řízení trhu ze strany AMD (s čímž tedy nesouhlasíme).“

  Dobře máte to mít: Jste nejlepší a vaše spekulace jsou nejpravdivější. Měli byste ostatním schvalovat jak mají upřesňovat své zprávy.
  /irony off