Ne, formát MP3 není mrtvý a ani nikam neodchází

2
Ilustrační foto (zdroj: bykst / Pixabay)
Ilustrační foto (zdroj: bykst / Pixabay)

Frauenhoferův institut vydal zprávu, že skončil licenční program pro zvukový formát MP3. Institut ani společnost Technicolor již nemají co licencovat, protože vypršela platnost jejich patentů. V EU již platnost všech relevantních patentů k MP3 skončila v roce 2012, v USA se tak stalo 16. dubna 2017.

MP3 tady s námi bylo od začátku 90. let, popularitu si ale získal až ve druhé polovině devadesátek. V roce 1997 přišel přehrávač Winamp, o rok později pak první kompatibilní kapesní přehrávač. A v roce 1999 vznikl Napster, hlavní pirátské doupě s hudbou. MP3 tehdy byl ideálním prostředkem, neboť dokázal zkomprimovat audio CD na desetinovou velikost, aniž by tím výrazně utrpěla kvalita.

Institut ve zprávě uvádí, že formát MP3 už je překonaný. Moderní AAC dokáže stejnou kvalitu nabídnout při nižší velikosti, nebo naopak při stejné velikosti poskytne vyšší kvalitu. Jako náhradu do budoucna institut zmiňuje také MPEG-H, na jehož vývoji se Fraunhofer také podílí.

Zahraničí média si zprávu vyložila tak, že empétrojky jsou definitivně mrtvé. Nejsou. Je to sice zastaralý formát, který už má efektivnější náhrady, ale právě fakt, že už není licenčně nijak svázán, mu život spíš prodlouží.

Fraunhofer by se jej pochopitelně rád zbavil, aby mohl vydělávat na jiných formátech. I proto ve zprávě nezmiňuje svobodné kompresní formáty Vorbis nebo Opus, které nabídnou lepší kvalitu než MP3 a srovnatelnou či lepší než AAC.

Ne, formát MP3 není mrtvý a ani nikam neodchází
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 1 hlas

2 KOMENTÁŘE

  1. MP4, OCG, WMA… všechno formáty které vždy byly lepší než MP3, ale jaksi je nikdo nepřijal a navíc ruku na srdce, blbě se shání, kdež to MP3 existuje na všechno včetně blbostí z youtube…

  2. AAC není nijak špatné ale má zásadní vady:
    má hodne konců souborů: .aac, .m4a, .m4b, .m4p, .m4v, .m4r, .3gp, .mp4
    má hodně věcí co v tom kontejneru mohou být: MPEG, 3GP, MKV, MOV, AVI
    Kodéru je asi 5.
    U MP3 je 1 koncovka, 1 formát a asi 2-3 kodéry, to je ten důvod proč je to tak úspěšné do teď a ještě dlouho bude…