Ne ve všem je Apple nezastavitelný. Po 5G modemech se mu komplikuje i vývoj vlastního Wi-Fi

3
Acer Swift 3 SF314 57 59PT recenze16 - 1600
Modul Wi-Fi a BT
-
Zdroj: Cnews.cz

Apple chce mít nejen svoje vlastní procesory, ale i další komponenty. V bezdrátových komunikačních čipech mu ale ambice zatím moc nevycházejí.

Před časem se začaly šířit informace, že se firma Apple poté, co si začala sama navrhovat procesory pro svá zařízení a počítače, jako na další cíl vrhla na vývoj bezdrátových komunikačních čipů, což by jí dovolilo zbavit se dalších externích dodavatelů (a absorbovat jejich zisky). Nicméně tento program, zdá se, nejde tak dobře, jak by si společnost přála. Nedávno přišly zprávy o problémech vývoje 5G modemů a teď už se mluví o potížích i u chystaných vlastních Wi-Fi adaptérů Applu.

Uvádí to nyní analytik Ming-Chi Kuo, podle nějž Apple zastavil nebo přinejmenším dočasně přehodnotil vývoj vlastního Wi-Fi čipsetu. Nejspíš proto, že tento čip nebude použitý v nejbližších generacích produktů, jak Apple dřív plánoval, a proto některé přípravy budou pozastaveny do doby, než opět přijde příležitost uvést ho do reálných výrobků.

Vlastní Wi-Fi čip Applu měl za cíl nahradit externí bezdrátové adaptéry v některých jeho produktech. Minimálně v iPhonech generace 15 ale podle tohoto analytika místo toho budou opět čeřit éter Wi-Fi čipy od Broadcomu. Možná tomu může nahrávat i to, že nyní počítačový trh přechází na nové standardy Wi-Fi 6EWi-Fi 7 a pro Apple by bylo riskantní přijít s vlastním čipem v tomto momentu. Zvlášť první uvedená verze vlastního čipsetu by totiž mohla s novou generací sítí podávat horší výkony, což by mu pak vrhalo špatné světlo na celé hotové telefony a další výrobky v jeho portfoliu.

Informace Ming-Chi Kua jsou zčásti i nepřímé, kdy se opírá o zdroje pracující ne v Applu, ale v jiných společnostech poskytujících mu služby, jako jsou pouzdření a výroba čipů, dodávky nástrojů pro vývoj a testování. Pokud jsou ale tyto informace pravdivé, pak se Applu program „nezávislosti“ v bezdrátových technologiích přinejmenším opožďuje a čelí větším komplikacím, než firma čekala. To je zřejmě skutečností v případě týmů, které pracují na 5G modemu, kde asi výsledky nejsou tak dobré, jaké by Apple chtěl, trošku podobně tomu, jak se vyvíjely plány Intelu s 4G LTE a 5G modemy. Jeho divizi modemů ostatně Apple v rámci svého bezdrátového programu koupil a pokračuje tak částečně v jejích šlépějích. Vlastní Wi-Fi je o něco snazší úkol než 5G, ale podle Ming-Chi Kua má nejspíš v Applu také nižší prioritu, protože vlastní 5G modemy jsou strategicky důležitější.

Ve vývoji jsou dva typy bezdrátového adaptéru

Apple údajně má dva směry vývoje Wi-Fi, přičemž aktuální informace o zpoždění či odkladu se týkají vývoje čipu, který měl obsahovat pouze funkcionalitu Wi-Fi. Tento adaptér by nahrazoval čipy Broadcomu v části vyráběných zařízení. Vedle toho ale měly běžet také práce na čipech, které by obsahovaly jak Wi-Fi, tak také funkcionalitu Bluetoothu. Ty by se pak týkaly většího množství zařízení než čipy implementující jen samotné Wi-Fi.

Je zajímavé, že Mark Gurman, další analytik a leaker zabývající se Applem, částečně nesouhlasí s tím, že by Apple měl s Wi-Fi problémy, a uvádí, že vývoj druhé větve bezdrátových adaptérů, která pracuje na vývoji čipu obsahujícího Wi-Fi i Bluetooth, pokračuje dál.

Asus ROG Zephyrus M16 recenze16
Wi-Fi od MediaTeku v notebooku Asus ROG Zephyrus M16. Bezdrátové moduly mohou mít podobu vyměnitelných modulů M.2, ale může jít i o menší čipy napevno osazené na desce například mobilního telefonu (zdroj: Cnews.cz)

Teoreticky by to tedy mohlo být tak, že Apple zrušil vývoj jednoduššího čipu jen proto, že ho rovnou nahradí komboadaptérem s Bluetoothem. Pravděpodobně je to však tak, že čistě Wi-Fi čip měl podle roadmapy vyjít dříve a kombočip na něj navazoval a měl vyjít o něco (třeba o rok) později. Je totiž pravděpodobné, že digitální IP i rádiová část byla mezi oběma sdílená. Nedává příliš smysl, aby Apple vyvíjel dvě různé verze těchto bloků.

Prodlevy nebo to, že výsledky vývoje zatím neodpovídají požadavkům, se tedy nejspíše týkají i druhého designu čipu implementujícího Wi-Fi i Bluetooth. Jeho nasazení ale asi bylo vždy plánováno na o něco pozdější dobu, a proto ještě nemusí být vysledovatelné stopy toho, že se jeho uvedení také třeba odsouvá o jednu či více generací produktů dál.

Zpoždění vývoje by nebylo nic překvapivého

Bezdrátové technologie jsou obecně komplexní a jde o pohybující se cíl, protože přicházejí nové generace a výkon konkurenčních řešení, s kterými bude Apple poměřován, se stále zvyšuje. Současně bezdrátové adaptéry podléhají různým regulacím a schvalováním v různých regionech, což je další břemeno, které nově příchozí výrobce musí řešit.

To, že se Applu nepodaří nějaká revoluce hned v první generaci a uvedení se proti plánu o nějaké roky opozdí, tedy není nic nečekaného a ani nic, co by indikovalo nějakou nekompetentnost. Pokud tedy hovoříme o tom, že vývoj trpí problémy, je to relativní. Rozhodující zde bude, aby celý program měl jen to zpoždění a neselhal úplně jako ony 5G sny Intelu. Může to asi korigovat přehnaná očekávání některých fanoušků, věřících, že firma Apple automaticky převálcuje konkurenci v jakémkoli oboru, do kterého se rozhodne vstoupit.

Zdroje: Ming-Chi Kuo, Mark Gurman

Ne ve všem je Apple nezastavitelný. Po 5G modemech se mu komplikuje i vývoj vlastního Wi-Fi
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88%) 5 hlasů

3 KOMENTÁŘE