Ne, Vodafone opravdu neruší datové limity, ani nemá neomezené balíčky

7

Vodafone Group oznámila, že ode dneška ve všech 36 regionálních pobočkách včetně té české zahajuje novou strategii. Ta dosavadní z roku 2009 se nesla v duchu hesla „Power to you“.

Nová se jmenuje „Budoucnost je úžasná. Ready?“ Ready zůstává anglicky, první věta bude na trzích lokalizovaná. Vodafone také změnil logo. Jak velí moderní trendy, je zcela ploché. Rebranding ale není tak důležitý jako novinky v tarifech. Ty dnes český operátor rovněž představil.

Passy máte?

Budoucnost je datování bez počítání,“ říká Vodafone. Představil nové balíčky Vodafone Pass, kterými můžete doplnit stávající datové tarify. K dispozici jsou Social Pass a Chat Pass. Každý z nich stojí 99 Kč.

Pokud si je koupíte, data spotřebovaná v předem známých službách se nebudou strhávat z běžného datového limitu. U Social Passu bude mimo limity postaven Facebook, Twitter, Instagram a Pinterest. U Chat Passu pak FB Messenger, WhatsApp, Viber, Telegram a Vodafone Messages+.

Balíčky lze koupit k paušálům i předplacenkám, u firemních i rezidentních tarifů. U rodinných tarifů Red+ se sdílenými daty stačí Pass koupit jen jednou.

Nové logo Vodafonu pro rok 2017
Nové logo Vodafonu pro rok 2017

Social Pass je momentálně zdarma. Účtovat se bude až od 1. 12. Chat Pass je placený již nyní. Později přibydou též Video Pass a Music Pass. Služby a aplikace, které v nich budou započítané, zatím operátor tají. Spuštění je plánováno na 15. listopadu.

Oživeno: V Německu již Video Pass a Music Pass fungují. Operátor mimo limity postavil Amazon Prime, Netflix, Deezer, Spotify, Tidal a Soundcloud. Mimo hru je Apple Music, Google Music, YouTube, Vimeo. Španělský Vodafone má nabídku ještě jinou. Ve Video Pass má YouTube, Netflix, HBO, Vimeo, DailyMotion a Twitch. Na dalších trzích se nabídka zase liší. V Česku může být všechno jinak.

Podmínky a omezení

Passy budou fungovat bez příplatků i v rámci EU. Do limitů se nepočítají data přenesená přes oficiální aplikace (nikoliv přes web) pro Android, iOS a Windows Phone/Mobile. Externí obsah, na kterých odkazují (linky na sociálních sítích, vložená videa z YouTubu), se už ovšem budou odečítat z běžného datového balíčku. Přes Pass nefungují ani audio- či videohovory, jen textové zprávy nebo zasílání příloh (včetně videa, zvuku, obrázků).

Když vyčerpáte data z běžného datového balíčku, Pass přestane fungovat. Na to pozor.

Vodafone také začne aplikovat FUP, pokud zjistí nadměrné využívání Passů. Kdyby ve třech po sobě jdoucích dnech činila spotřeba dat přes Pass 90 % provozu, zatímco na zbytek surfování by přibylo jen 10 %, Vodafone může datové služby zpomalit nebo úplně vypnout.

Není možné žít jen z Passů. Jakmile budou představeny i ty pro video a audio, kde budou provoz násobně větší, bude to dost podstatné omezení. Video navíc nepoběží v plné kvalitě, ale u všech Passů bude snižovat datový tok a rozlišení omezí na 480p.

Partnerem nabízející služby přes Pass, se může stát kdokoliv. Tím se Vodafone jistí, aby služba neporušovala nařízení Evropské komise o síťové neutralitě (zero ratingu). Kvůli stejným pravidlům muselo několika českých operátorů zrušit datové tarify specializované na Facebook nebo jiné sítě bez možnosti doplnění dalších.

Budoucnost je datování bez počítání. Ale takovou budoucnost Vodafone nenabídl. S těmi všemi podmínkami se sakra napočítáte.

Ohodnoťte tento článek!

7 KOMENTÁŘE

  1. spíš než passy by měl vodafone upravit nabídku běžných datových tarifů.

    z malých tarifů se ještě dá vybrat, ale z velkých nabízel akorát 4GB a 20GB, který teď ještě zrušil a místo toho zavedl dražší 30GB

  2. Jako dobrý vtip, obávám se, že dokud ČTÚ nezačne rozdávat miliardové pokuty za kartelové dohody, tak se normálních cen nedočkáme.
    Ty jejich pussy porušují síťovou neutralitu, je jen otázkou času, než za to dostanou pokutu… Nedostanou, protože to uplacený.

  3. Tak toto považuji spíš za debilní vtip. Jasně já se tak budu při všech těch jejich debilních podmínkách ještě patlat v nějaký zas*aných passech a hledat, kde co kam odkazuje a já nevím co ještě. Takový s*ačky si vážně můžou nechat.