NEC EX231Wp: živé barvy s matricí PVA a pivot k tomu

0

Nástup „ne-TN“ monitorů s LED podsvícením byl dlouhé měsíce, ne-li roky, snem mnoha zákazníků. Zlom přišel díky levným monitorům BenQ s A-MVA matricemi (24″ okolo 5000 Kč) až koncem minulého roku. A začátkem letošního roku začali vystrkovat růžky i ostatní výrobci.

Kromě A-MVA matric od AU Optronics se na trhu začínají objevovat i e-IPS matrice od LG. Obě technologie jsou sice lepší než TN, ale je důležité uvědomit si, že plnohodnotnému S-PVA II (věrné podání barev, vysoký kontrast) nebo H-IPS A-TW (rychlost) konkurovat nemohou. Levnější alternativy totiž nedosahují tak vysokých kontrastních poměrů, nízké odezvy a v ostrých úhlech může, podobně jako u TN, dojít k inverzi barev. Pořídíte je však levněji než „profi modely“.

NEC MultiSync EX231Wp NEC MultiSync EX231Wp

Pokud byste si přáli „šťavnatější“ barvy (ale nemusí být dokonalé) a jste ochotni si připlatit (ale ne moc) a nevadí vám pomalejší odezva 25 ms GtG (= šedá-šedá), zkuste se příští měsíc podívat do nabídky společnosti NEC. Ta v v těchto dnech rozšířila portfolio 23″ monitorů z řady MultiSync o nový model. Ke stávajícímu e-IPS panelu EA232WMi a TN EX231W zařadil NEC PVA MultiSync EX231Wp.

Ptáte se, co mají všechny panely společné? Je to úsporné podsvícení (typická spotřeba 27 W) z bílýpokch LED umístěných okolo panelu (LED edge). Spolu s použitím „ekologičtějších“ materiálů se tak panel řadí mezi držitele certifikátu EPEAT Gold. Pokud jde o přesný typ PVA panelu, výrobce jej neuvádí. Osobně si však myslím, že jde o A-MVA od AU Optronics nebo Chi Mei Optoelectronics. Nikdo jiný totiž do VA (vertical alignment) technologie s led podsvícením neinvestoval v posledních letech více prostředků.

NEC slíbil, že LCD panel předvede na veletrhu InfoComm 2011, který se bude konat 15.–17. června / júna na Floridě. Protože se jedná o PVA panel, mohou se návštěvníci výstavy pokochat širokými pozorovacími úhly 178°/178° a kontrastním poměrem 3000:1 (dynamický kontrast je dokonce 25 000:1) při maximálním jasu 250 cd/m². A ve velkém pavilonu prý vynikne jeho minimalistický design. Rámeček panelu je totiž široký pouhých 14,6 mm a tlustý 14,2 mm. Nutno však poznamenat, že na stojanu, který umožňuje bohaté možnosti polohování včetně pivotu, zasahuje do hloubky 21,5 mm. Co se vstupů týče, naleznete na zadní straně klasický analogový D-Sub a dvojici digitálních DVI-I a DisplayPort. Výstupy reprezentuje jeden průchozí port USB 2.0.

NEC MultiSync EX231Wp NEC MultiSync EX231Wp NEC MultiSync EX231Wp

Koncovou cenu NEC stanovil na 319 dolarů bez DPH, což je v přepočtu 5400 Kč neboli 225 €. Pokud jde o peněženky, tato vyšší investice se má vrátit – v pravém okraji se vedle ovládacích tlačítek nachází světelný senzor, který má za úkol automaticky snížit jas panelu, pokud pracujete v noci. Zkrátka a dobře, investice do úsporného panelu s nadprůměrným obrazem a možnostmi polohování se má prý za mírně vyšší cenu vyplatit.

Zdroj: NEC

NEC EX231Wp: živé barvy s matricí PVA a pivot k tomu

Ohodnoťte tento článek!