NEC MultiSync EA232WMi: atraktivní e-IPS LED za 7500 Kč

0

Pamatujete si ještě na recenzi NEC MultiSync EA231WMi? Na sklonku podzimu ohlášená novinka EA232WMi jakoby svému předchůdci z oka vypadala, rozdíl je především v podsvícení. Trubice CCFL byly nahrazeny bílými LED a uvidíme, co to udělá z tehdy dvěma slabinami monitoru: rovnoměrností podsvícení a jeho prosvítáním. NEC dodal monitor do redakce k testu takže brzy uvidíme.

Proč se ale o EA232WMi zajímat? Jedná se o 23″ LCD monitor s rozlišením 1920 × 1080 px a matricí e-IPS. Tedy nikoli E-IPS, jak na jiném magazínu lehce mystifikovali (AS-IPS v dnešní době a na levném monitoru opravdu ne), ale i tak není těchto monitorů do 8000 Kč mnoho. Díky LED podsvícení se snížil také příkon, maximální je někde kolem 39 W, v Eco režimu pak 17 W. Při pohledu na wattmetr tu se zapnutým Eco vidím 15 W. Doufejme, že LED budou dobře rozmístěny a jejich světlo dobře rozptylováno, aby rovnoměrnost byla alespoň trochu lepší než u předchozího EA231WMi.

To bude v podstatě hlavní náplň testu, protože spoustu dalších věcí jste už mohli vidět v recenzi . Ještě jedna perlička: když se podíváte na ilustrační obrázek EA231WMi od NECu (až na 2 místo 1 je obrázek EA232 naprosto totožný), všimnete si modravého nádechu/přechodu na monitoru. Jenže ten obrázek je pro NEC možná přesný až moc; právě tak nějak totiž vypadá tmavá plocha na EA232WMi při pohledu z úhlu. Podobné modrání známe třeba z Dell UltraSharp U2311H, který je mimochodem jedním ze soupeřů tohoto nového NECu. Stojí asi o 1000 Kč méně (6600 Kč, EA232WMi je v levnějších shopech kolem 7500 Kč), sází na klasické CCFL podsvícení, nemá reproduktory a také senzor s jednotkou upravující automaticky jas. Modrání je na EA232WMi dobře patrné, ale zase musím říci, že je to takový pozvolnější a mírnější přechod než sytě modrofialové (či trochu do stříbrna) rohy u U2311H.

Tím, že se jedná o e-IPS, je dán také max. kontrast 1000:1, pokrytí barevného prostoru sRGB a doufejme, že si monitor udrží velmi dobré tovární přednastavení, co se barev týče. To pro jistotu ověřím ještě další sondou s novým softwarem (Spyder 3), kterou mi NEC pro test také zprostředkoval. Nejsem si totiž úplně jist výsledky naší sondy a software pro panely s podsvícením LED. O polohování (pivot, otáčení skoro o 360 stupňů na podstavci), správě kabelů, či menu s joystickem se už nechci v aktualitě rozepisovat, ať mi něco zbude do recenze. Koneckonců společného toho má EA232WMi s předchozím EA231WMi opravdu hodně, a tak jste velkou část už možná stejně viděli.

Na cestu z Alfa Computeru do redakce se podle reportu kurýrní služby vydal už také další velmi slibný monitor: Fujitsu P27-T6 (27″ IPS s rozlišením 2560 × 1440 px za 15 860 Kč) a někdy příští týden bude Asus posílat svůj 24″ p-IPS se zajímavými funkcemi: PA246Q.  Časy recenzí vám neslíbím, budu se snažit naměřit co nejvíce před CeBITem a jak to jen čas a práce na dalších článcích dovolí, postupně zveřejňovat.

Ohodnoťte tento článek!