Nechte prsty odpočinout: redakční tipy na myši a klávesnice

0

Když navštívíte libovolný eshop, zjistíte, že nabídka myší a klávesnic je skutečně velmi pestrá. Od položek za pár desítek korun až po několikatisícová monstra. A to ještě nemluvím o celých desktopech, chcete-li sadách myší s klávesnicí. Není nutné zrovna vyhazovat za kvalitní kus hardwaru peníze oknem, i když nutno říct, že i ty nejdražší modely mají něco do sebe.

Drát, či nedrát?

Ač se může drát zdát nemoderní, v řadě případů má své opodstatnění. Tím nejpádnějším argumentem je spolehlivost. Drátové myši nebo klávesnici nedojdou baterky, neztratí signál, ani je neodložíte na neznámé místo. Proto jsou přivázané periférie stále v kurzu nejen v kancelářích, ale také u hráčů, kteří navíc ocení i rychlost přenosu dat. Zde totiž ne sekundy, ale milisekundy rozhodují o bytí či nebytí v rychlé hře.

MAD CATZ S.T.R.I.K.E. 7

V případě bezdrátového připojení již naštěstí infračervené připojení patří do říše muzeálních kousků, nyní se můžete setkat buďto s levnějším a rozšířenějším rádiovým přenosem nebo dražším Bluetooth. Rozdíl poznáte nejen v ceně, ale také způsobu připojení. Zatímco rádiové modely nemusíte pracně párovat přes zadávání kódu, u Bluetooth vás tato kratochvíle nemine. Na druhou stranu u notebooků nebo tabletů nemusíte nikam strkat malý USB přijímač, protože většina těchto zařízení má již Bluetooth v sobě integrováno.

Myši, krysy a další havěť

Bez myši jsme si do příchodu Windows 8 nedovedli fungování počítače příliš představit. Nyní se situace díky dotykovým displejům trochu mění, nicméně i tak patří myš k nejpotřebnějším perifériím. Když pomineme různé druhy připojení, měli byste se před koupí myši zaměřit na několik faktorů.

Prvními jsou velikost a účel použití. Oba spolu totiž úzce souvisí. Když kupujete myš k notebooku, těžko budete volit velkou myš s volitelným závažím pro hráče. Hráč naopak nebude kupovat malou jednoduchou Bluetooth krysu, ale sáhne po dražší, rychlé přesné a nejčastěji drátové variantě.

Genius GX Gaming DEATH TAKER
Genius GX Gaming DEATH TAKER

Neměli byste také zapomínat na rozmístění ovládacích prvků. Základní dvoutlačítkové myši s rolovacím kolečkem se dnes již příliš nevidí a také nebyly nejpraktičtější. Když pořizujete novou myš, měla by mít minimálně tlačítko pro vrácení se zpět, ideálně i tlačítko vpřed (oceníte zejména při brouzdání na internetu).

Speciální myši s dotekovou plochou nemusí vyhovovat každému, stejně tak jako jiné další „vymoženosti“. U myši více než u čehokoli jiného platí, že byste si ji měli ideálně nejdříve vyzkoušet. Zásadní při koupi je, aby vám myš dobře padla do ruky a měla všechny ovládací prvky dobře dostupné, třeba i pro vaše kratší prsty.

Myši s citem pro věc

Na citlivost lze u myší pohlížet ze dvou úhlů. První je citlivost na povrch. Zatímco kuličkovým myším bylo v podstatě jedno, po jaké podložce jezdí (problémy způsoboval prach zanášející vnitřek myši) u optických myší se situace rázem změnila. Pokud jste měli na stole položenou skleněnou desku, ani jste si neškrtli. Stejně tak lesklé podložky nedělají optickým myším zrovna dobře a kurzor v takovém případě po obrazovce náhodně poskakuje.

Přítrž těmto neduhům se pokusily udělat až myši s laserovým snímačem. Ne všechny modely jsou schopné jezdit po čemkoli, nicméně pro ty lepší nepředstavuje žádnou překážku ani čiré sklo.

Druhým úhlem pohledu na citlivost je DPI (počet bodů na palec), který je myš schopná svým senzorem rozeznat. Asi nemá cenu říkat, že čím více, tím lépe, chcete-li čím více, tím přesnější a citlivější myš bude. Hráčské myši pak mají často možnost DPI přepínat přímo na myši, což se hodí zejména při nejrůznějších střílečkách.

Klávesnice

Obdobně jako u myší i zde platí, že klávesnici byste si měli před koupí ideálně vyzkoušet. Každému totiž vyhovuje jiný zdvih, dohmat, celková konstrukce a v neposlední řadě také hlučnost při psaní. Na trhu je nepřeberné množství typů, které mají ambice uspokojit každého psavce. Od miniaturních klávesnic k HTPC přes obyčejné kancelářské až po herní specialitky s integrovaným tabletem. Vše je pouze o osobních preferencích budoucího majitele a těžko radit, která z konstrukcí je nejlepší. Každá má svá pro i proti, jen jedno je jisté – naprostý ideál zkrátka neexistuje. Vždy se najde situace, kdy vám i vaše nejoblíbenější klávesnice nebude vyhovovat.

Na co si ale při výběru dát pozor můžete, je rozložení. Zvláště, pokud pracujete (nebo hrajete) na více místech současně. Není moc otravnějších věcí, než když místo kláves, které znáte po slepu, mačkáte zcela jiné a výsledek svého snažení musíte donekonečna opravovat. Dejte si proto při výběru velký pozor na rozložení kláves Home, End, Delete, Insert, PgUp a PgDown, stejně jako na umístění zpětného lomítka, velikost Shiftu nebo netradiční podoby Enteru. Zajímavé okamžiky zažijete také při přecházení mezi dvěma klávesnicemi s jinak rozdělenými skupinami funkčních kláves F1 až F12.

Desktopy

Samotnou kapitolou jsou pak desktopy, neboli sety klávesnice a myši. Nabízí je v podstatě každý výrobce, přičemž ne každému se povede skloubit dva vhodné produkty k sobě. Najdou se ale samozřejmě čestné výjimky, kterým není téměř co vytknout. V drtivé většině případů se ale jedná o bezdrátové sety, kde přiměřeně dobrou klávesnici výrobce přidusí zcela nevhodnou myší. Vybíravějším jedincům pak stejně nezbude nic jiného, než si koupit každou periférii zvlášť. Ale teď již ke konkrétním modelům.

Trocha teorie a užitečné tipy

Redakční tipy na myši, klávesnice a desktopy

Logitech M705 – 899 Kč

Začneme na první pohled trochu usedle, nicméně svými kvalitami si vás tato myš ihned podmaní. Velmi dobře padne do ruky, její pogumovaný povrh je velmi příjemný na dotek a nechybí ji ani tlačítka vpřed, vzad a další dvě, všechna plně programovatelná. Výhodou je i miniaturní přijímač Logitech unifying. Provoz zajišťují dvě tužkové baterie, které jsou schopny myš napájet až tři roky. Díky laserovému senzoru myš nezklame na žádném povrchu.

Logitech M705
Logitech M705

A4tech XL-747H Gaming – 499 Kč

Značku A4 tech není třeba představovat zejména hráčům. Její myši mají vynikající poměr cena / výkon, kdy již za několik málo stokorun (v tomto případě pět) přináší možnosti a hlavně parametry podstatně dražších modelů. Laserový snímač zvládá práci v režimech 400, 800, 1200, 1600, 2000, nebo 3600 DPI, nechybí ani sada závaží s maximální hmotností 19,5 g. Specialitou je paměť na makra, které jsou navíc přenosná mezi počítači. K počítači se připojuje přes klasické USB rozhraní.

A4tech XL-747H Gaming
A4tech XL-747H Gaming
 

Genius GX Gaming Death Taker – 949 Kč

Genius patřil po dlouho dobu mezi myšmi a klávesnicemi k takovému low-endu, který na zákazníka často útočil řadou nedotažených funkcí a hlavně neodolatelnou cenou. Této nálepky se snaží Genius mimo jiné i modelem GX Gaming Death Taker vehementně zbavit a nutno přiznat, že se mu to daří. Tato drátová myš nabízí neodolatelný úchop, přepínatelné rozlišení 100 až 5700 DPI, devět tlačíte, z nichž je pět plně programovatelných nebo až šest 4,6g závaží. Specialitou je regulovatelné podsvícení, které můžete nastavit do libovolného odstínu.

Genius GX Gaming DEATH TAKER
Genius GX Gaming DEATH TAKER

Genius GX Gaming DEATH TAKER Genius GX Gaming DEATH TAKER Genius GX Gaming DEATH TAKER

Logitech G700 Gaming mouse – 1 699 Kč

Tipy na myši by nemohly být kompletní bez profesionálního hráčského modelu od Logitechu. Tato myš zvládá bezdrátově to, co doposud dokázali jen drátové myši. Laserový snímač dokáže pracovat s rozlišením 200 až 5700 DPI a na těle myši najdete celkem 13 programovatelných tlačítek. Specialitou je snímač, který zvládá zpracovat obraz s rozlišením 12 Mpx /s a problém mu nedělá ani akcelerace až do 30 G. Když by vám náhodou došla energie v integrovaném akumulátoru, stačí připojit kabel a pokračovat v práci (hraní her).

Logitech G700 Gaming mouse
Logitech G700 Gaming mouse

Logitech G700 Gaming mouse Logitech G700 Gaming mouse

Logitech Wireless Touch Keyboard K400 – 799 Kč

Hledáte-li ideální doplněk ke svému HTPC, zkuste se podívat po Logitech Wireless Touch Keyboard K400. Tato kompaktní klávesnice nabízí také touchpad, který vám na televizní obrazovce dokáže velmi elegantně honit kurzor. Pozor ale na netradiční rozložení, které není na dlouhé psaní zrovna ideální. Na vyplnění přihlašovacích údajů nebo zadání webové adresy ale stačí bez problémů.

Logitech Wireless Touch Keyboard K400
Logitech Wireless Touch Keyboard K400

  Logitech Wireless Touch Keyboard K400 Logitech Wireless Touch Keyboard K400

MAD CATZ S.T.R.I.K.E. 7 – 7 990 Kč

O tom, že klávesnice není jen o tlačítkách, se vás pokusí přesvědčit model MAD CATZ S.T.R.I.K.E. 7. Této klávesnici za nekřesťanské peníze nechybí řídící modul s dotykovým LCD displejem na němž můžete ovládat nejen hlasitost, ale i funkce TeamSpeak. Klávesnice má pak vyměnitelné klávesy, oddělitelný numpad nebo programátor maker. Součástí klávesnice je i USB rozbočovač. Chcete-li pro hraní her to nejlepší na trhu, nemusíte již hledat dále. Abyste si udělali obrázek o možné modularitě, prohlédněte si následující video.

 MAD CATZ S.T.R.I.K.E. 7 MAD CATZ S.T.R.I.K.E. 7

Gigabyte Aivia Osmium – 3 170 Kč

Za nezničitelnou herní klávesnici lze považovat model Gigabyte Aivia Osmium. Ta totiž používá Cherry red mechanická tlačítka, tedy to nejkvalitnější, co si mezi klávesami můžete dopřát. K tomu přidává zlacené kontakty a USB 3.0 rozbočovač. Klávesám nechybí ani modré podsvícení a příjemný 2mm zdvih. Hráče pak jistě osloví pět makro kláves nebo kolečko pro ovládání hlasitosti či intenzity podsvícení.

GIGABYTE Aivia Osmium.jpg
GIGABYTE Aivia Osmium.jpg

GIGABYTE Aivia Osmium GIGABYTE Aivia Osmium.jpg

Razer Nostromo – 1 499 Kč

Někde na pomezí myši a klávesnice lze zařadit herní zařízení Razer Nostromo. Pokud si tuto „rukavici“ navléknete, budete mít k dispozici 16 plně programovatelných kláves, osmisměrný pad a rolovací kolečko. Uložit si můžete až 20 herních profilů a neomezenou délku maker. Klávesy mají decentní podsvícení a ideální rozmístění.

Razer Nostromo
Razer Nostromo

Microsoft Wireless Desktop 3000 BlueTrack CZ – 999 Kč

Pokud nechcete zanechat po svátcích v rozpočtu příliš velkou díru a počítač používáte primárně na práci, mohla by vás zaujmout kombinace Microsoft Wireless Desktop 3000 BlueTrack CZ. Elegantní a přitom jednoduchá klávesnice s optickou myší padne dobře do ruky, má tichý chod a standardní rozložení. Myš pak nepostrádá kvalitní zpracování, jistotu na nejrůznějších površích nebo praktické programovatelné tlačítko.

Microsoft Wireless Desktop 3000 BlueTrack
Microsoft Wireless Desktop 3000 BlueTrack

Microsoft Wireless Desktop 3000 BlueTrack Microsoft Wireless Desktop 3000 BlueTrack Microsoft Wireless Desktop 3000 BlueTrack 

Logitech Wireless Desktop MK710 CZ – 2 899 Kč

Stálici mezi desktopy, kterou není možné ani po několika letech nedoporučit, je Logitech Wireless Desktop MK710 CZ. Kvalitní zpracování, tichý chod a excelentní gelová podložka zdobí klávesnici, dlouhá životnost na baterie, jistý chod a několik programovatelných tlačítek zase myš. Výhodou je i miniaturní přijímač Logitech unifying.

Logitech Wireless Desktop MK710
Logitech Wireless Desktop MK710

 

Další kategorie Vánočních tipů

Pokud jste si náhodou ten pravý dárek nevybrali v této kategorii, můžete zkusit štěstí v těch následujích.V každé kategorii najdete námi poctivě odzkoušené zástupce, většinou i s odkazy na jejich recenze. A pokud byste si ani tak nevybrali, najdete v každém článku spolehlivého průvodce, který vám s výběrem toho pravého dárku zaručeně pomůže.

HTPC Reproduktory Fotoaparáty a kamery
     
All-In-One počítače
 Hardware  Software
     
 Myši a klávesnice  LCD televize Mobilní telefony
     
Notebooky Čtečky knih Příslušenství k notebookům
 Tablety  Tiskárny Monitory

 

.

Ohodnoťte tento článek!