Něco na léto: Icy Dock a nový Blizzard – box na disk s pořádným ventilátorem

0

Většina z externích boxů na klasické desktopové disky nemá příliš dobře řešené chlazení (má-li jej vůbec nějak řešené). Nový MB080U3S-1SB od Icy Box má velmi nezvyklý design, u kterého byl velký důraz kladený právě na chlazení.

 

Na čele boxu je na poměry diskových boxů velký 80mm ventilátor otočený o 45 °. Kvůli němu je box širší než obvykle – na šířku má 126 mm, hloubka boxu je 237,5  a výška 146 mm.

Výrobce umístil ventilátor kolmo na disk hned ze dvou důvodů – tím prvním je, že chladí zároveň obě strany disku, druhým to, že spolu s mřížkou tvoří snadno odnímatelné čelo pro jednoduchou výměnu disku (i bez použití nářadí, čelo se uvolní stiskem tlačítek po stranách).

U ventilátoru se ještě zastavíme, má několik méně obvyklých prvků. Předně je to podsvícení pomocí barevných LED, které v závislosti na teplotě disku mění barvu z modré na červenou při dosažení teploty 50 °C. Kde a jak přesně box měří, teplotu výrobce bohužel neuvádí. 

Icy Dock Blizzard Icy Dock Blizzard Icy Dock Blizzard

Pokud máte k barevným LED averzi, intenzitu osvětlení lze ztlumit kolečkem na zadní straně. Nad ním je přepínač pro ovládání ventilátoru. Ten lze provozovat hned ve třech režimech – vysoký výkon, nízký výkon a v automatickém režimu, kdy se otáčky regulují v závislosti na teplotě. 

Práci disku signalizuje oranžová LED, aktivní napájení zelená.

Icy Dock Blizzard Icy Dock Blizzard

Disk lze připojit přes rozhraní eSATA s maximální rychlostí 3 Gb/s nebo přes USB 3.0 s rychlosti „až“ 5 Gb/s. Podpora pouze pro starší SATA 3 Gb/s je možná nepochopitelná, když by pro rychlejší komunikaci přes SATA 6 Gb/s podstatě stačilo použít krátkou prodlužku, na ale může být řadič, který je v boxu kvůli podpoře hot swap.

Icy Dock Blizzard Icy Dock Blizzard

A konečně ještě jedna v dnešní době zase pomalu aktuální věc – šuplík podporuje i disky s kapacitou nad 3 TB. Cenu pro koncové uživatele ani termín dostupnosti výrobce neuvádí, některé eshopy už jej ale nabízí za 80 USD (v přepočtu necelé dva tisíce korun s daní)

Zdroj: Icy Dock

Ohodnoťte tento článek!