Nedostatek GPU bude pokračovat: Nvidia vrátí na trh GeForce RTX 2060, ale s 12GB pamětí

23

Další kuriózní projev blázince, který vládne díky kryptoměnám na trhu GPU: Nvidia teď kvůli nedostatku čipů Ampere vrátí do výroby 12nm GPU Turing. A co víc, vydá s nimi úplně nový model karty, RTX 2060 s dvojnásobnou 12GB pamětí.

Z oblasti grafických karet přichází hodně divoká zpráva, zároveň také ukazující bídu, která panuje kvůli kryptoměnové bublině. Ač už brzo uplyne rok od vydání nové generace grafik, Nvidia zřejmě pořád nebude mít dost těchto čipů. Došlo to tak daleko, že vrátí do výroby starý model GeForce RTX 2060 generace Turing, aby díru na trhu pomohl zaplnit. Ale zvětší této kartě kritizovanou 6GB paměť, takže to současně bude i novinka.

Zvěsti o tom, že by Nvidia mohla na trhu oživit grafiku GeForce RTX 2060 (s čipem TU106, původní vydání bylo v lednu 2019), se objevily už na začátku tohoto roku. Nebylo úplně jasné, zda by to byl vyložený návrat karty na trh, nebo jenom prodloužení její výroby po delší dobu, než bylo plánováno. V té době totiž ještě nebyl vydán náhradní model odvozený již od nové generace GPU, tedy GeForce RTX 3060. Teď to ale vypadá, že se tento základní model generace RTX 2000/Turing opravdu podruhé narodí.

RTX 2060 s 12GB pamětí

Web VideoCardz, který mívá o grafikách většinou hodně dobré informace, teď totiž přišel se zprávou, že dle jeho zdrojů teď Nvidia plánuje vydání úplně nových karet GeForce RTX 2060 s touto starší generací GPU. Tyto nové grafiky mají interní označení PG161 a budou se docela významně odlišovat, protože ponesou 12 GB paměti GDDR6, zatímco původní model měl jen 6 GB.

Tato zvětšená paměť by mohla zlepšit výkon výkon karty ve hrách, kterým původní 6GB paměť nestačila, nicméně zůstane zřejmě 192bitová sběrnice, snižující dostupnou propustnost. Karta pravděpodobně pořád bude osazena jen šesti čipy GDDR6, jen to budou čipy s kapacitou 2 GB. Nvidia by teoreticky mohla zvýšit jejich frekvenci ze 14,0 GHz efektivně, na níž je provozoval původní model RTX 2060.

Podle VideoCardz bude GPU osazeno ve verzi TU106-300-KX, zatímco původní karta má čip značený TU106-300. Jde tedy o mírně odlišnou edici, ale patrně bude pořád ořezaná na jen 1920 shaderů (30 bloků SM). Nevíme, zda se třeba nezvýší frekvence, ty zatím stejně jako TDP (které bylo u původního 6GB modelu 160 W) nejsou známé.

Schéma čipu TU106 (Zdroj: Nvidia)

Vydání v prosinci nebo lednu?

Podle VideoCardz Nvidia už o tomto modelu informovala výrobce karet a sdělila jim, že by vydání mělo být buď ke konci letošního roku, nebo na začátku roku 2022 v lednu – což by ironicky bylo ve třetí výročí vydání původní GeForce RTX 2060.

Nové karty GeForce RTX 2060 by skutečně mohly pomoci se současným nedostatkem grafik. GPU Turing totiž Nvidia vyrábí na odlišném procesu a v odlišných továrnách – zatímco GeForce RTX 3000 vznikají na 8nm procesu v továrnách Samsungu, čipy Turing vyrábí TSMC. A co je důležitější, je to na starším 12nm procesu (jenž je vyladěnou formou 16nm technologie). Na tom by teď asi mohlo být k dispozici více kapacit než na novějších procesech, protože běží na odlišných linkách.

Nvidia GeForce RTX 2060 Founders Edition (Zdroj: Nvidia)

Větší celkový počet grafik pro nenasycený trh

Tím, že bude najednou prodávat jak nové čipy Ampere od Samsungu, tak čipy Turing vyráběné na starším procesu TSMC, by Nvidia měla být schopná navýšit celkové množství GPU, které bude schopná vrhnout na trh. Měla by díky tomu snáz pokrýt současný převis poptávky nad nabídkou a dost možná také získat tržní podíl na úkor AMD, které asi zdaleka není schopné zvýšit výrobu svých GPU takto výrazně – kromě staré generace Radeon RX 570/580/590 (14nm/12nm čipy GlobalFoundries) totiž všechna současná GPU vyrábí na moderním 7nm procesu TSMC.

Bohužel větší množství GPU asi nebude stačit na to, aby se ceny vrátily na normální úroveň (na doporučené částky). Je tak docela dobře možné, že tato nová GeForce RTX 2060 bude stát o dost více, než necelých deset tisíc, za které se začala prodávat před třemi lety.

Galerie: Výkon GeForce RTX 2060 Super ve světových recenzích

Zdroj: VideoCardz

Nedostatek GPU bude pokračovat: Nvidia vrátí na trh GeForce RTX 2060, ale s 12GB pamětí
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 7 hlasů

23 KOMENTÁŘE

 1. v lowendu-nižším mainstreamu má AMD prohlubující se problém, chvíli to mohli ignorovat ale konkurence si cestičku nachází. Už dlouho jsem neviděl herní kartu Radeon za 8 tisíc a méně. Když se sporadicky objeví RX 5500XT tak za směšné ceny že to koupí jen zoufalci. NV má pokryté mezi 7-8 tisíci GTX 1650 4GB a na nějakých 11-12 tisíc bude tato RTX 2060 12GB. Pokud se v AMD nevzpamatují tak je Huang brutálně vydrtí a vyšší modely to nezachrání ani náhodou.

     • tak proč brečíš, že zavírají automobilky? Je to osobní?

      ..taky pointa Sarumanovic příspěvku je někde úplně jinde, než v brečení, že nejsou karty … to sis jen potřeboval kopnout? Kde on brečí, že nejsou karty ve smyslu, že nemá na čem hrát? Jediné o čem píše je, že to AMD nezvládá a asi ani zvládat nebude a že možná za nějakou dobu budou na trhu jen dva výrobci dedikovaných grafik, AMD mezi nimi nebude …

      • ad automobilky – bol to priklad
       AMD nezvlada? ved ide robit kryptokarty, asi to zvlada velmi dobre + vsetky karty ktore vyrobila pre hracov, sa predali.

       poslednych 9 mesiacov v diskusiach vidim plakat len ludi, ktori si po 3-4 minulorocnych mesiacoch zvysovania cien grafickych kariet su vyplieskani z toho, ze ceny tych kariet su stale vysoke.

       „za nějakou dobu budou na trhu jen dva výrobci dedikovaných grafik, AMD mezi nimi nebude …“
       snivaj dalej, ze intel bude bezne dostupny, a vobec vyhladavany hracmi. Ja si myslim, ze to bude hrozna graficka karta pre hry ale dobra karta pre tazbu.

      • Felix Jaeger: Na podzim tady bude měnová reforma, to se teprve z cen grafických karet posadíš na zadek.

 2. 2060ky su na 1080p výborné grafiky a vdaka DLSS/FSR bude ich životnosť riadne predĺžená 👍
  Len škoda, že nevzali rovno SUPER verziu s výkonom 2070ky. Tam by, ale museli použiť 16GB VRAM kvoli 256b radicu. A to by asi vyzeralo už dosť divne 😂 Na druhej strane pôvodných 8GB by v pohode stačilo, takto tých 12GB zbytočné nafúkne cenu …

  • A to zas já budu tvrdit opak, podle mě je to ubohost. Když se podíváš na tisícovkou řadu, mainstream byl 1070 a highend 1080 a dneska se to vůbec neopakuje. Takže kdyby vydali RTX3060 jako low end, tak OK, ale 2060 ??? Jedině že někde objevili zapomenutej kontejner s již osvícenejma waframa, jinak to nedává smysl.

  • Tohle mě taky napadlo. 16GB by možná ani nemuselo být třeba – tahle karta má asi přidáno, protože měla jen 6GB, což už je podle Nvidie málo (proto má RTX 3060 už taky 12 GB). Ale RTX 2060 Super byla tuším už 8GB, takže by se jí ani přidávat nemuselo.

   Napadá mě, že je možné, že RTX 2060 Super se bude dál vyrábět/respektive znovu vyrábět taky – akorát že to budou pořád původní karty, protože kvůli paměti nemusel vznikat další model, tudíž to není tak nápadné, jako v tomto případě?

   Uvidíme asi podle toho, co se bude objevovat v obchodech…

   • Áno, tie ceny na bazároch sú od niektorých neuveriteľne optimistické. Chlapci prišli nato, že soľ neni nad zlato a každý by chcel za niekoľko rokov starý lowend 200 EUR. Len zabudli nato, že sa na takej grafike nedá ani ťažiť, ani poriadne hrať. Ľutujem každého cvoka, kto im to kúpi…