Karet GeForce RTX 3080/3090 bude asi v první vlně relativně málo. Výroba nestíhá

25

Po vydání grafik Nvidia GeForce RTX 3080 a v prvních týdnech by asi karet mohl být v obchodech nedostatek. Ale má to naštěstí být jen dočasné, problém není přímo ve výrobě GPU a karet, ale v tom, že začala velmi pozdě.

Příští týden se začnou prodávat nové grafiky Nvidie, GeForce RTX 3080 s architekturou Ampere. Možná jste zaregistrovali zvěsti o tom, že zprvu nemusejí být moc dobře dostupné a mohly by se vyprodat (což také někdy vede k tomu, že je obchody zdraží). Toto mohou zčásti být spekulace založené jen na úvaze, že o Ampere bude vysoký zájem, takže je nutno je brát s rezervou.

Ovšem teď přišla také informace od Igora Walloska z Tom’s Hardware/igor’sLab, podle níž by zde vedle případného zájmu hráčů o novou generaci mohly nedostatek grafik v obchodech způsobit také problémy s výrobou potřebného počtu karet a zásobováním. To by pak mohlo znamenat, že nedostatek a případné zdražení by mohly být závažnější – ovšem pozor, budou jen dočasné, tedy nic fatálního.

Výroba Ampere se rozběhla teprve nedávno

Wallosek nepíše, že by byl problém ve výtěžnosti nebo nedostatečné kapacitě Samsungu nebo něčem podobném. Důvody jsou jiné, a sice to, že výroba začala pozdě. A tímto je logicky omezený počet karet, který bude možné na skladech koncových prodejců nachystat pro den vydání. Tento faktor má údajně platit jak pro karty Founders Edition přímo od Nvidie, tak pro ty od tradičních výrobců.

Dodavatel chlazení pro karty Founders Edition má být firma AVC (známé jméno, její logo jste možná už viděli třeba na ventilátorech box chladičů procesorů AMD). Wallosek uvádí, že podle hned několika zdrojů mohla AVC začít s výrobou až během minulého měsíce. Do 17. září, kdy má vyjít GeForce RTX 3080, tak bylo k dispozici jenom nějakých šest až sedm týdnů pro výrobu, ale poté i distribuci karet po světě. Ta by asi mohla ze začátku probíhat letecky, ale pořád to asi znamená, že během prvních týdnů může být zboží nedostatek.

Nvidia GeForce RTX 3080 05
Nvidia GeForce RTX 3080 Founders Edition přímo od Nvidie (Zdroj: Nvidia)

Ostatní výrobci karet (tj. mimo Nvidii) budou mít svá vlastní chlazení, ale čelí zase jiným věcem, takže pravděpodobně budou mít obdobný problém. Wallosek uvádí, že snad až do konce srpna jim Nvidia nedodala finální BIOS, aby mohl být do karet nahrán (někdy zhruba k 27. 8. měli prý výrobci ještě jen verzi Release Candidate 2, což je skoro finální, ale ještě bez razítka a znamená to, že ještě mohou přibýt nějaké poslední opravy).

Toto také mohlo způsobit zdržení výroby, pokud výrobci karet neriskovali a prostě do vyrobených PCB (respektive flash čipů na nich) nenahráli nefinální verzi BIOSu. Pak by případě updatu ze strany Nvidie zase museli přeflashovávat nebo to nechat na kupujících. Ani partnerští výrobci tedy nebudou mít moc času, možná jen nějaké tři týdny před vydáním, byť až na BIOS už mohli mít hardware vyrobený do zásoby. Navíc ale vedle BIOSu neměli do konce srpna ani ovladače, takže jejich zaměstnanci asi nemohli karty testovat při reálném hraní a hardware ladili v jistém smyslu na slepo.

Gainward GeForce RTX 3090 Phoenix Golden Sample foto 1
Nereferenční GeForce RTX 3090 Phoenix Golden Sample od Gainwardu (Zdroj: VideoCardz)

Celkově to podle nejmenovaného zdroje z okruhu výrobců karet má vypadat tak, že karet bude míň, než by výrobci rádi, a asi mohou být určité těžkosti s alokacemi čipů od Nvidie a  distribucí. Ale podle tohoto zdroje „opravdová nedostupnost/nedostatek vypadá jinak“. Situace tedy nebude ideální, ale nebude ani kritická.

Během pár měsíců by se měla situace uklidnit

Pokud jste nechtěli kartu kupovat hned při uvedení a raději počkat, až bude jasné, zda bude mít nějakou alternativu konkurenční AMD, asi vás tyto zprávy nemusí vůbec vzrušovat. Radeony s architekturou RDNA 2 budou se asi jmenovat RX 6000, soudě podle tohoto) mají zřejmě vyjít až někdy kolem listopadu, tedy asi s dvouměsíčním skluzem.

Popisované faktory by měly být krátkodobé a výrobci karet je do té doby pravděpodobně překonají, takže v onom momentě už by neměl být problém případně GeForce koupit. Pokud jste tedy vyčkávači, asi se nemusíte bát, že vám něco uteče, když promeškáte nákup v prvních minutách po otevření objednávek.

Chtěli jste Ampere/Nvidia GeForce RTX 3000 kupovat hned při vydání?

Kdy budou recenze?

Vedle tohoto máme také informaci o tom, kdy si budete moci přečíst první recenze. Pro první vydaný Ampere, jímž je GeForce RTX 3080, to bude již 14. září, tedy v pondělí. Ovšem v tento den vyjdou ještě jenom testy angažující karty Founders Edition od Nvidie, ta si tedy zajistila určitou exkluzivitu proti partnerům. Recenze na modely těchto ostatních výrobců, které se u nás asi prodávají nejvíc (aspoň myslím?), bude povoleno vydat až 17. září, tedy v den začátku prodeje (data prozradil web VideoCardz).

Galerie: Představení grafik Nvidia GeForce RTX 3090, RTX 3080, RTX 3070 a architektury GPU Ampere

Zdroj: igor’sLab

Karet GeForce RTX 3080/3090 bude asi v první vlně relativně málo. Výroba nestíhá
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 9 hlasů

25 KOMENTÁŘE

 1. Veď to robia aj s benzinom, proste malo ropy a sup ho s 20 dolarov za barel ropy na 100 dolarov, Ale nestretol som sa žeby niekedy kvoli tomu bola benzinka zatvorena 🙂 a Keď nahodou barel ropy zlacnie, to sa na tych par dni či mesiacov neoplati znižovať cenu 😀
  Myslim že najokatejšie to bolo s RTX2080Ti vraj 999 dolarov ale bol jej taky strašny nedostatok že 1600€ ale neviem o tom kto si ju kupil žeby ju nedostal preto že bol nedostatok 😀

  • Tak se zeptej těch co ji prodávají v bazarech, je jich spousta. MindFactory prodávalo téměř 12 set kusů čtvrtletně, to je nějakých 13ks každý kalendářní den. A to je jen jeden prodejce.

   Těch karet bude vážně málo i když bude normální dodávka. 3080 je minimálně stejně velký posun výkonu jakým byla 1080, u představení 1080 ale lidé v takovém množství své karty neprodávali. Upgradovat budou „pascal frineds“ ale také mnoho lidí s turingy. I mě svrbí prsty i když mi 2070S výkonem stačí, tak 3080 by při mých nárocích, tzn 60FPS locked mohla běžet s daleko lepší spotřebou než 2070S a s nějakým pěkným triple fan aftermarket chladičem by mohla běžet pasivně téměř v každé hře. Teď mi gaming x trio běží pasivně 95% času například v Destiny 2. Mít naprosto tichou grafiku při hraní je výborná představa a za těch pár tisíc to stojí (ok, coil whine asi bude, ale menší díky nižší spotřebě).

   Pokud mě nenapadne něco lepšího, tak si asi udělám radost k vánocům s RTX3080

   • Pro doplnění

    spotřeba v Controlu v rozlišení 2560×1080 na RTX 2070 Super, max out rasterizace i RT, DLSS ON

    https://ctrlv.cz/JtEO

    Při 60Hz refresh rate, Vsync ON je spotřeba cca 133W
    Při 75Hz refresh rate, Vsync ON je spotřeba cca 174W
    Při 75Hz refresh rate, VSync OFF je spotřeba 191W

    Dle grafu v keynote RTX 3080 v tom samém nastavení ale 4k při 60FPS bere 126W, v tom 2560×1080 to bude do stovky, to by mohlo grafiku udržet pod 60°C a chladit pasivně.

   • Tady souhlasím, že zájem zejména o 3080 bude obrovský. Turing se přeci jen prodával výrazně hůř než Pascal a velká část lidí zůstala na Pascalu, ti teď budou masivně upgradovat na Ampere.. Však on i Jensen to dobře ví a proto v prezentačce cílil přesně na tyhle lidi https://www.youtube.com/watch?v=E98hC9e__Xs&t=1959
    A to ještě neznáme hash power těch karet… 🙂

    komplik 8.9.2020 at 8:41
    „3080 by při mých nárocích, tzn 60FPS locked mohla běžet s daleko lepší spotřebou než 2070S a s nějakým pěkným triple fan aftermarket chladičem by mohla běžet pasivně téměř v každé hře.“

    Tak pokud hraješ takové oldies hry, jako je Destiny 2, což je hra z roku 2017, která byla HW nenáročná už v době vydání, tak asi jo. To můžu rovnou napsat, že mi jede Dungeon Master pasivně. 😀 Ono jaksi s novou generaci karet se očekává, že na tom bude člověk hrát nové tituly dělané pro novou generaci gpu/konzolí. Až ti na tom poběží pasivně Cyberpunk, tak se ozvi..

   • Ale predstav si že prideš do pekarne a tam ti povie že je nedostatok chleba čo bežne predava po 30Kč preto ho predava po 60Kč proste strašny nedostatok, ktory už trva 3 roky, to už kapanek ma ten nedostatok začina nasierať u GPU.

    • Normální stav. Jak je něčeho nedostatek, tak dochází ke zdražení a to z důvodu přibrždění prodeje. My máme 4 fabriky, kde vyrábíme produkty. A když víme, že je málo suroviny a lepší to nebude, je potřeba zdražit. A to proto, aby se prodej zpomalil, aby bylo možné daný produkt souvisle celý rok prodávat…

  • To by som chapal objednaš a pride neskvor, ale nie oni to tak či tak predaju ale už to stoji dvojnasobok. Keby to trvalo par mesiacov OK ale to už trva cez 3 roky furt nedostatok a ceny skoro dvojnasobne bo nedostatok…
   Nasiera ma to preto lebo realne by ta 3080 mala stať s DPH i maržou cca 700€, ale uvidime ten strašny nedostatok čo už na nas hraju cez 3 roky…

  • Ja s toho nevinim nvidiu ta realne predava po 699 dolatov 3080, ale ja som nasraty na našich obchodnikov, ktory stale predavaju 2070SUPER po 699€ bo je ich strašne malo nedostatkove zboži, ruky nohy si obchodnici šli zodrať kupovali tu 2070S na čiernom trhu o 4 nadranom len aby mi ju zohnali za super nisku cenu 699€ a možem biť rad bo ta 2070S je strašne nedostatkove zboži a zakaznici ju kupuju jak teple rožky 😀 Takymi to sprostosťamy nas krmia vyše 3 roky.
   To nema nič s apple ten je fakt predraženy už od vyroby samotnou firmou.

 2. Ja pockam, asi ne vyslovene na AMD, ale pockam co bude. Pokud bude AMD rychla, treba me jeste stihne, jak cekam a budu je pri nakupu grafiky moci vzit v uvahu. Ted uz to zalezi jen na AMD, aby vydala vykone, levne a energeticky nenarocne grafiky vcas. 🙂