Nedostupnost hardwaru podle analytiků potrvá až do příštího roku, celý průmysl masivně nestíhá

24

Všichni byste asi rádi věděli, kdy se zase bude dát normálně koupit hardware. Bohužel máme špatné zprávy, problémy s nestíhající výrobou čipů se prý nevyřeší dříve než za rok, průmysl teď prý nestíhá poptávku až o nějakých 30 % a jen tak brzo dech nepopadne.

Nedostupnost hardwaru začíná délkou svého trvání a rozsahem být hodně špatná. Bohužel zatím nemáme moc dobré zprávy o tom, že by toto mělo nějak brzo skončit. Naopak momentálně všechno hovoří pro to, že zle bude v hardwarovém světě ještě pěkně dlouho – celý letošní rok s tím, že by problémy mohly přetéct ještě i do toho příštího.

Pro připomenutí: to, že se dnes dají špatně koupit procesory a grafické karty, není izolovaný problém jejich výrobců nebo kryptotěžby. Ve skutečnosti je postižený prakticky celý počítačový průmysl. Na jedné straně nemají výrobci CPU a GPU jako je Nvidia a AMD dost výrobních kapacit, ale to je spíš viditelná špička ledovce. Nedostatečné kapacity jsou v oblasti pouzdření a testování těchto čipů, v dodávkách surových křemíkových waferů pro výrobu, ale zejména také ve výrobě mnoha dalších komponent jakou jsou součástky pro VRM a PCB, které pak zase znemožňují vyrábět složitější komponenty jakou jsou grafické karty. Problémy s nedostatkem čipů má tak například i automobilový průmysl.

Podle analytiků je krize hluboká a bude proto asi trvat dlouho. Například podle analytika J. P. Morgan Harlana Sura dnes výroba různých čipů či počítačových komponent a služeb pro jejich výrobu zaostává o 10 až 30 % za poptávkou, průmysl tedy vyrábí jen nějakých 70–90 % toho, co trh požaduje a co by bylo třeba k obnovení rovnováhy. Je jasné, že tím do budoucna narůstá čím dál větší deficit, než se podaří navýšit kapacity a manko dohnat.

Výroba testovacího čipu v továrně Intelu (Zdroj: Intel)

Normální situace bude nejdřív v roce 2022

Toto údajně znamená, že výroba čipů a další odvětví budou údajně potřebovat 3–4 kvartály (9 až 12 měsíců) jen na to, aby postupně zvedli výrobu na úroveň, kdy bude odpovídat poptávce. Což ale bude jen začátek, protože součástí problému je, že se vyčerpala rezerva skladových zásob, které by normálně nečekané nárůsty spotřeby vykrývaly a jsou třeba pro hladký chod celého výrobního řetězce. Než se zvýšenou výrobou podaří pokrýt i tuto potřebu a opět vytvořit přirozené rezervy, potrvá údajně další jedno nebo dvě čtvrtletí. Což znamená, že přirozený stav, kdy jsou věci běžně ke koupení na skladech a za běžné ceny, může nastat až za rok nebo rok a půl ode dneška.

Stejný výhled nabízí například firma Silicon Motion (vyrábějící mimo jiné řadiče pro SSD a prezentující pohled do okruhu firem vyrábějících NAND a úložiště), kterou cituje DigiTimes. Podle této firmy se dokonce problémy očekávají „skrz rok 2022“.

Problém není jak už bylo řečeno jen s nejmodernějšími výrobními procesy, kde se dá čekat nedostatek kapacit vzhledem k boji výrobců mobilních SoC, výrobců GPU (plus AMD, které potřebuje 7nm proces pro procesory) a navíc k tomu ještě výrobců čipů pro těžení Bitcoinu. Nedostává se ani kapacit ve starších továrnách vyrábějících na 200mm waferech, které bývají používány pro MOSFETy a podobné součástky.

Právě MOSFETů pro VRM je prý velký nedostatek. Jejich výrobci prý v nadcházejících měsících budou zvyšovat jejich ceny, což zvýší náklady na výrobu základních desek a grafických karet.

Samsung 5nm továrna obr1
Továrna na čipy Samsungu s 5nm výrobní linkou (Zdroj: Samsung)

Situaci zhoršují i nahodilé faktory

Navíc se problémy skutečně množí ze všech stran, jako by nestačily strukturální příčiny. Nedávno jsme psali o odstavení továren na čipy v Texasu vinou zhroucení elektráren kvůli nečekané zimě (na kterou nebyly připravené větrné ani tepelné elektrárny).

Na Tchajwanu jsou teď zase hlášené problémy se suchem, kdy se tenčí zásoby vody v rezervoárech. Výrobci jako TSMC vody potřebují značné množství a údajně si teď rychle vytvářejí zásoby, tak snad budou připravení na případné odříznuté dodávky.

Také podle analytiků Susquehanna International Group a Stifel to pro rok 2021 vypadá mizerně. Zakládají to na očekávání nárůstu poptávky během roku, zejména v jeho druhé polovině, až se začnou otevírat ekonomiky díky očkování proti COVIDu. Ač se tedy asi výrobci čipů a dalších komponent snaží postupně výrobu navyšovat, obnovená poptávka jim asi zase zvedne laťku a odsune čas, kdy se jim podaří dohnat předchozí skluz.

Výrobci čipů jako TSMC a GlobalFoundries mají ohlášené zvyšování kapacit a údajně by na tom měli pracovat i firmy provádějíc pouzdření a další nutné kroky při výrobě čipů, ale takové navyšování kapacity trvá určitou dobu a firmy ho také nesmí přehnat, aby za rok neskončily s neobsazenými továrnami, které si na sebe nevydělají.

PCB pro custom karty Nvidia GeForce RTX 3090 s konektorem NVLink
PCB karty Nvidia GeForce RTX 3090. Kromě GPU a pamětí potřebuje grafická karta velké množství dalších součástek, zejména pro napájecí kaskádu (Zdroj: Bykski)

Toto uvedené neznamená, že když budete potřebovat nějaký hardware, nebude vůbec možné ho koupit. Výroba dál probíhá (oněch 70–90 % toho co je třeba, v průměru). Ale kvůli nedostatku se setkáte s dlouhou čekací dobou nebo zvýšenou cenou. Pokud tedy budete potřebovat něco koupit, snažte se to mít rozmyšlené dopředu, abyste mohli objednat ve velkém předstihu – samozřejmě za předpokladu, že se to případně dá nějak stornovat.

Galerie: Výroba čipů v cleanroomu polovodičové továrny Intel

Zdroj: Tom’s Hardware, DigiTimes (1, 2)

Nedostupnost hardwaru podle analytiků potrvá až do příštího roku, celý průmysl masivně nestíhá
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 24 hlasů

24 KOMENTÁŘE

 1. Všichni se pořád posmívají, že za totáče nebyl jeden čas toaletní papír – když vyhořela největší papírna v Harmanci – ale koukám, že kapitalismus lepší nebude.

  TSMC a další výrobci si rychle budují své vlastní přehrady? Nebo kde si hodlají shromáždit zásoby vody? Pár cisteren to nevytrhne – a jakmile je začnou skupovat, bude jich také nedostatek…

      • Má-li to být herní počítač, tak ten opravdu člověk nepotřebuje.
       Jak kapitalismus může za to, že přišla pandemie, nebo že nepřišel tajfun?

      • Počítače se daly za komunismu sehnat úplně skvěle, že? Asi proto se pašovaly a mělo je pár šťastných lidí.

      • Ja prodal pred dvema tydny herni pocitac za skvele penize a na hrani mam geforce now, bezi to v pohode, az casem trh najede do normalu, muzu koupit novy a nejspise i vykonnejsi

      • Tak si počkám. Pro mne je důležité, že když si potřebuji koupit běžné věci, ať už jídlo, nebo jiný spotřebák, vím, že stačí zajít do obchodu v podstatě v kteroukoliv dobu a ne v určité dny a do fronty, případně za úplatek něco z podpultu.

  • „Všichni se pořád posmívají, že za totáče nebyl jeden čas toaletní papír – když vyhořela největší papírna v Harmanci – ale koukám, že kapitalismus lepší nebude.“

   Za komančů toho nebylo trošku a víc a trošku častěj, IMHO…

   • Inu, podle dnešních vykladačů tehdejší doby tenkrát vlastně nebylo nic. Divím se, že žijeme. Fakt je, že v té době, kdy nebyl toaleťák, nebyly k sehnání ani procesory, ani grafické karty. Takže vlastně nic nového… 🙂

    • No já nevím, nakolik jste to zažil, ale já si i celkem pamatuju takový ty podivně prázdný obchody. Když chtěl člověk auto, čekal několik let v pořadníku. Neměli jsme až do devadesátých let telefon (taky pitnou vodu, ale to bylo asi polohou domu), takže když jsme chtěli slyšet babičku na Slovensku, tak se muselo jít na poštu, vystála se fronta na telefon…
     Máma by vám třeba vzkázala, že co taky nebylo, byly dětský šaty. Nebo obecně pěkný šaty. Proto se tak strašně moc šilo doma, protože co lidem zbývalo.

     • Smutne je na tom to, ze my se ted vlastne mame uplne skvele. Zadne valky, ktere by se nas dotykaly, zbozi mame prakticky vsechno na co si vzpomeneme, kriminality je tu minimum (ve srovnani treba s USA, nebo Ruskem), vzdelani prakticky zadarmo, nezname slovo „hladomor“, zdravotnictvi na spickove urovni a take prakticky zadarmo (kdo neveri, bezte si treba zlomit nohu a propichnout plici do USA).
      Holt dnesni mladez ma standard asi nekde jinde, a kdyz nemaji posledni RTX 3090 tak placou a dupou jak male deti.

    • Já jsem v tehdejší době prožil část života, a ty vůbec nemáš tušení co to bylo za hroznou dobu. Sorry jako, ale absolutně nevíš co mluvíš. Koneckonců, a teď se vůbec nechci dotknout osudu těch lidí, a nerad to používám jako příměr, protože nikdo z nás si to nedokáže ani představit, ale – představ si, že někteří lidé přežili i koncentrační tábory II. války. Asi taky nechápeš co? Nejde jen o to, že něco nebylo. Ale to, že jsi se v práci, ve škole neustále bál co komu můžeš říct, komu ne, před kým nemluvit vůbec atd…. Buď rád, žes to nezažil.

    • Tovítežebylovšechno, akorát nikdy ne ve stejnou dobu a na více místech. Zato oceli a lokomotiv na hlavu bylo, to byla ta správná známka blahobytu. Ale aspoň se jelo na pětiletky, to bylo rozumné – vždy, když jsme potřebovali do nějakého vývoje součástky z dovozu (které v RVHP ani smrt nebrala), měli jsme jistotu, že do těch pěti let ze zahraničí přijdou – než to prošlo všemi schvalovacími kolečky, proč je potřeba utrácet nedostatkové devizy 😉

 2. Kdo potrebuje PC na praci, ma momentalne moznost cca 21 novych dostupnych produktu ve skale od 1500,- do 12000,- bez nutnosti GPU, protoze tu ma CPU integrovanou. Co se tyka GPU, tak nove prakticky nejsou, ale bazary jsou plne RX 480 / 580, 1080 (Ti), moznosti jsou i starsi generace konzoli (Xone, PS4). Spousta dostupnych (desitky az stovky) modelu MB a RAM. Cca 300 modelu dostupnych notebooku. Ja myslim, ze tohle asi prezijeme 😉
  Navic nam zacina jaro, treba uz mit pozasazovano a dozasazovat zbytek. Vyrazit ven za slunickem.

 3. tak to mohli radsej zabalit na ten rok. lebo kym sa tie kapacity dostanu na hodnoty aby dokazali pokryt trh, tak to uz mohli venovat tie kapacity alebo znacnu ich cast pokroku, na ktorom mozno teraz ti vyrobcovia pracuju, takto sa posunie aj etablovanie novych technologii na trh.

  • Pokroku? Jak souvisí vývoj nového HW s tím co se aktuálně vyrábí? Jako že ti inženýři co navrhují čipy po jeho návrhu klušou do fabrik a obsluhují tam mašíny? A co takové SW vývojáři? Ti až mají něco naprogramované taky mají běžet do fabriky a pomáhat? A do které fabriky by vlastně měli naklusat?

   Vzhledem k finanční závěrce a tržbám, které dosáhla NV, nebo i ke statistikám z Mindfactory jasně vidíme že se toho herního HW prodává výrazně více. V tom německém krámě asi o 20% více grafik/týdně než před rokem (myšleno v kategorii 400€+), NVIDIA navýšila zisk z herních karet ještě více.

   Pokud se ten HW nevyrábí, co ty krámy prodávají a kde se berou ty obří tržby? Problém je že i při rekordní výrobě ta výroba hrubě nestačí pokrývat nabídku.

   Sešlo se několik faktorů, covid který zvýšil poptávku po hw, mezigenerační posun motivující lidi k upgrade a když to přišlo do krůmů tak vyskočil bitcoin tak vysoko že se v pohodě vyplatí těžit kryptoměny na grafických kartách, takže mineři tak dokáží vykoupit vše na co přijdou.