Nefunguje vám nový Ryzen kvůli BIOSu desky? AMD na update zdarma posílá starší CPU

9
AMD Ryzen 3 Ryzen 5 2000

Desktopové procesory s grafikou AMD Ryzen 5 2400G a Ryzen 3 2200G, vydané minulý týden, sice fungují na stávajících deskách platformy AM4, ale potřebují aktualizovaný BIOS. Je to trošku problém, protože starší zásoby desek mohou mít ještě nevyhovující verzi a s novým procesorem vám nenaběhnou. Situaci sice mají pomáhat loga na těch deskách, které připravené jsou, ale pravděpodobně se velkému množství lidí nepodaří takovou desku najít, nebo na nekompatibilitu přijdou až doma. AMD jim ovšem vyšlo vstříc. Vyhlásilo, že bude pro přechod poskytovat tzv. „boot kit“, pomocí kterého lze nová APU v desce se starým BIOSem rozběhat.

Na stránce, kde se nacházejí pokyny pro řešení problémů s instalací APU Ryzenů, firma doporučuje zkusit kvůli updatu BIOSu (přesněji řečeno UEFI) kontaktovat obchod, kde byla koupena, nebo použít starší fungující procesor, je-li k němu přístup. Ovšem pokud tyto možnosti nejsou dostupné, nabízí alternativu v rámci svého vlastního záručního programu: bezplatný „boot kit“. O ten si lze zažádat prostřednictvím kontaktu na podporu na webu firmy, kde v kolonce Problem Description zadáte „Boot kit Required“ (bez uvozovek).

amd-ryzen-apu-raven-ridge-stitek-1600Boot kit

Přístup k boot kitu není úplně automatický, musíte vyplnit kontaktní údaje a detaily o procesoru, s kterým máte problémy, včetně OPN a sériového čísla. Pokud údaje sedí, měly by vám dorazit instrukce a boot kit je zaslán poštou. Co však tento boot kit vlastně představuje? Zdá se, že vysvětlení je úplně jednoduché: AMD touto cestou půjčuje regulérní procesor starší generace, který vám dorazí poštou, vy ho nainstalujete, podle instrukcí s ním provede update BIOSu na verzi, se kterou už Raven Ridge šlape, a po ověření, že vše úspěšně naběhne s vaším koupeným novým APU, toto půjčené zase pošlete zpátky. Boot kit je totiž poskytován zdarma, ale z celkem pochopitelných důvodů si ho nemůžete nechat. Zaslání zpět by mělo být předplacené (v USA u FedEx, jak je to řešeno v Evropě, úplně nevíme).

amd-boot-kit-pro-apu-ryzen
Informace o zapůjčení boot kitu na webu AMD

Uživatelé na Redditu, kteří zaslání boot kitu vyzkoušeli, potvrdili, že v balíčku přijde kompletní balení procesoru A6-9500, tedy lowendové dvoujádrové APU Bristol Ridge. Jde o 28nm čip s architekturou Excavator, který nabootuje v každé desce platformy AM4 a má integrované GPU, takže by měl problém vždy vyřešit. Další uživatel na Redditu uvádí, že ve Španělsku (tedy v EU) dostal zásilku během pěti dní. Toto by ale mohlo záviset na tom, zda zájemci distribuci nyní, když se informace roznesla v médiích, příliš nezahltí. Podle některých zpráv instrukce uvádějí, že boxovaný chladič není nutné posílat zpět. Možná proto, že použitím se znehodnotí předem připravená pasta a tudíž ho stejně nelze vrátit do retailového balení a prodávat normálně.

Boot kit není nic jiného než kompletní procesor A6-9500
Boot kit není nic jiného než kompletní procesor A6-9500 (Zdroj: Quikmix, Reddit)

Že AMD takto půjčuje procesory ze skladových zásob (byť jde o méně atraktivní staré výrobky), je poměrně překvapivé, jelikož podobnou službu zatím nepamatujeme. Nekompatibilita nových procesorů se staršími deskami, v nichž ještě není dostatečně aktuální BIOS, přitom není žádná specialita AMD a těchto konkrétních Ryzenů. Naopak nastává vždy, když CPU vyjde až delší dobu po vydání desek. U Intelu to byl třeba případ Broadwellů-E na platformě X99 nebo Kaby Lake na stovkových čipsetech. Tento servis asi stojí nezanedbatelné peníze na poštovném a na určitém znehodnocení skladových zásob. Motivace AMD je tu zřejmě udělat si vstřícným přístupem u spotřebitelů dobrou pověst, protože jak už bylo řečeno, toto nikdy nebyl standardní servis.

Pokud tedy ztroskotáte na nemožnosti spustit nový procesor v koupené desce, máte nyní po ruce i toto řešení. Vzhledem k času, který cesta procesoru zabere a nutnosti pak řešit zaslání zpět bych ho asi viděl jako krabičku poslední záchrany. Praktičtější asi je najít v okolí nějakého známého, od kterého si lze procesor půjčit rychle a neformálně, nebo u něj desku aktualizovat, či využít služby obchodu, pokud je dostatečně vstřícný. Ideální je pochopitelně pokusit se předem sehnat desku, která nese logo potvrzující připravenost na Ryzen 2000, čímž si potíže ušetříte kompletně.

Nefunguje vám nový Ryzen kvůli BIOSu desky? AMD na update zdarma posílá starší CPU
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

9 KOMENTÁŘE

  • Tak výrobci BIOS mají na tom co právě prodávají, ale jsou desky, který jsou už v obchodech a hlavně už v počítačích u lidí doma. To jako mají výrobci „svolávat“ desky na úpravu BIOSu? To je trochu mimo, nemyslíš?

  • Ano chytraku. Pokud nekdo kupuje RR APU spolecne s deskou ktera ma nekompatibilni BIOS tak to mohli naridit. Stejne tak u desek ktere timto APU hodlali uzivatele osadit. Stacil jednoduchy dotaz pri hozeni zbozi do kosiku. Stejne tak jak to delaji kdyz cpou k necemu rozsireni zaruky.
   Stejne se jim 1/2 tech nefunkcnich kombinaci vrati a musi to resit.

   • Otázka je, jestli na to mají vůbec páky. A pak jestli se nebojí, že si to u prodejců rozhází a neodradí je od toho, aby ta APU tlačili (když prodej = opruz pro prodejce, tak by mohli mít motivaci prosazovat konkurenci).

    • Hlavně v první řadě AMD není výrobce desek. Už vidím jak příjde AMD za Asusem a řekne: Všchny vaše desky co sou v distribuci se musí prodat jen a pouze s nejnovějším biosem, jinak……………………….. wtf

   • Ano pane chytrolíne, AMD vyrábí hodně základních desek, zě by si mohla diktovat kdo a jak je může prodávat. Už vidím ty tlaky na prodejce. LOL zamysli se, a pak si ten blábol ještě znova obhajuj.