Navigační systém Galileo již pátý den nefunguje. Problém prý není v satelitech

3

Globální satelitní navigační systém Galileo je od čtvrtka 11. července nedostupný. Evropská civilní alternativa pro americký GPS se bez udání důvodů odmlčela. Provozovatelé z GSA pouze oznámili výpadek a na oficiálním webu u všech satelitů uvedli, že nejsou použitelné.

Specializovaný magazín Inside GNSS o víkendu přinesl zprávu, že problém není s družicemi, ale pozemními systémy. To včera potvrdila i agentura GSA. Nespecifikovaný technický problém je na pozemní stanici Precise Timing Facility v italském Fucinu a týká se synchronizace atomových hodin. V Itálii je centrum přesného času, který je pro geolokaci klíčový. Právě na základě rozdílu času, kdy byl signál z družice odeslaný a kdy jej přijal přijímač, lze vypočíst přesnou vzdálenost. A při použití více satelitů pak i přesnou polohu v řádu centimetrů.

GSA slibuje, že experti problémy co nejdříve vyřeší. Výpadek by neměl dopravní ani jinou infrastrukturu nijak významně postihnout, neboť v době míru je pro civilní použití možné použít i satelity GPS, Glonass či Beidou. Podle GSA navíc nefunguje jen běžná lokalizace, ale záchranný systém Search and Rescue využívaný pro vyhledávání osob na mořích, horách nebo pouštích je nadále dostupný.

Z dlouhodobého hlediska má Galileo jiné problémy. Z 28 vynesených satelitů jich plně funguje jen 22. Z šesti nedostupných šlo o dva původní testovací (už jsou v důchodu), dva byly vyneseny na špatnou oběžnou dráhu (27 978 místo 29 600 km, časem zřejmě dojde ke korekci signálu), jeden má nefunkční napájecí systém a u posledního zatím příčinu neznáme. Evropská kosmická agentura navíc před dvěma lety přiznala, že na tehdejších 18 satelitech přestalo fungovat již 9 atomových hodin. Na každé družici jsou čtyři, ale nikdy prý nevypadly více než dvoje hodiny, takže všude jsou ještě minimálně jedny záložní.

Plná konstelace Galilea má čítat 30 satelitů (24 aktivních a 6 záložních), v současnosti tedy ještě nezaručuje plné globální pokrytí. Poslední družice se na orbitu dostaly před rokem, letos žádný start naplánovaný není. Příští rok by ale měla nová raketa Ariane 6 vynést dvě nové družice, v roce 2021 jsou v plánu ještě dvě další.

Zdroj: GSA

Navigační systém Galileo již pátý den nefunguje. Problém prý není v satelitech
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

3 KOMENTÁŘE

  1. Aneb jak málo stačí k vyřazení celého systému který nám měl přinést nezávislost na americkém GPS. Stačí vyřadit z provozu jednu pozemní boudu. Pěkná černá díra na peníze, nebo že by rovnou pěkný tunýlek?