Wikipedia po útokem, během víkendu byla nedostupná

0

Devátý nejnavštěvovanější web světa již několik dní řeší velké problémy. Wikipedia byla či ještě je v některých zemích nedostupná. Nadace Wikimedia na svém blogu potvrdila, že čelí internetovým útokům, ale situaci již dostává pod kontrolu. Německá mutace Wikipedie pak na Twitteru upřesnila, že došlo k rozsáhlému DDoS útoku a kromě encyklopedie byly mimo provoz i sesterské wiki- projekty.

Odkud útoky přišly nebo jaký byl jejich motiv, zatím není známo. Wikimedia ale problém vyšetřuje a věří, že nasbírané zkušenosti ji pomůžou při případných budoucích atacích. DDoS je forma distribuovaného útoku, kdy velké množství počítačů zahltí servery různými požadavky. Servery je pak nestíhají odbavovat a kvůli vytížení jsou nedostupné.

Wikipedia byla opakovaně nedostupná od soboty 7. září. Podle monitoru DownDetector se výpadky týkaly zejména Evropy. Ani v Česku se nedařilo připojit k serverům encyklopedie, avšak v době psaní článku (pondělí ráno) již Wikipedia opět funguje.

Wikipedia je v záříá 2019 nedostupná na řadě míst Evropy (foto: DownDetector)

Poslední velký výpadek měla Wikipedia letos na jaře, šlo ale o plánovanou odstávku na protest proti reformě autorského práva v Evropské unii. Konkrétně proti dvěma zahrnutým bodům, které na provozovatele stránek přenášejí zodpovědnost za pirátský obsah a vyhledávačům znemožňuje agregovat obsah cizích stránek.

Zdroj: Wikimedia via TechCrunch

Wikipedia po útokem, během víkendu byla nedostupná
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů