Nehalem nepůjde taktovat?

0

Už před několika týdny vypustila Fudzilla do světa zprávu, že Intel zamezí možnosti taktování na všech procesorech architektury Nehalem s výjimkou nejdražších modelů do Socketu B (LGA1366). Tenkrát jsem tomu nevěnoval pozornost, ale nyní Fudzilla toto tvrzení podložila nějakými informacemi, takže by na něm přeci jen mohlo být něco pravdy. Roadmapu procesorů do LGA1366 a LGA1160 si můžete přečíst zde a odteď budu automaticky předpokládat, že jste seznámeni s kódovými jmény, o kterých bude řeč.

Ochrana proti přetaktování je prý realizována tak, že nejen procesory (Lynnfield/Havendale) budou mít svůj vlastní generátor taktu, další bude ještě v „čipsetu“ Ibexpeak a tyto dva se budou navzájem kontrolovat.

Důvody pro zamezení taktování jsou logické, ale přiznám se, že příliš nevěřím tomu, že by se Intel takto připravil o zákazníky. Nesmíme totiž zapomínat, že je tu stále AMD a jeho Black Edition, a kromě toho se ještě dlouho budou prodávat CPU architektury Core, které se nechají přetaktovat jedna radost.

Stejný zdroj také přinesl nějaké střípky o vlajkové lodi rodiny Nehalem, čtyřjádru Bloomfield. Aristokracie, která bude obývat LGA1366, se oproti ostatním procesorům pochlubí tříkanálovým řadičem DDR3 pamětí. To s sebou ovšem nese možná více problémů, než užitku. Kvůli většímu počtu spojů bude potřeba osmivrstvý plošný spoj, přičemž dnes je standardem šest vrstev u dražších desek a čtyři vrstvy u levnějších modelů. Můžete tedy počítat s tím, že motherboardy pro Bloomfield se pěkně prodraží. Odměnou budiž teoretická propustnost pamětí až 38,4 GB/s při použití 1600MHz modulů (rychlejší nejsou oficiálně podporovány), ale ruku na srdce – najde se aplikace, která takovou rychlost využije?

Nakonec vám ještě prozradím, jak se bude oficiálně jmenovat čipset pro Bloomfield, zatím označovaný Tylersburg. Intel tentokrát nebyl příliš kreativní, a tak se severní můstek, který bude kombinován s jižním můstkem ICH10, bude jmenovat Intel X58.

Zdroj: Fudzilla 1 | 2

Ohodnoťte tento článek!