Nehalem: výkon na úkor spotřeby?

0

Před pár dny unikl z Intelu snímek z marketingové prezentace, znázorňující výkonový náskok Xeonů DP s jádrem Gainestown (což je vlastně identický čip jako známější desktopový Bloomfield) nad konkurenčními Opterony s jádrem Shanghai. Původně jsem tomu nevěnoval příliš velkou pozornost, ale s novými zprávami už je důležité se o tom zmínit. V materiálech Intelu aby se čuně vyznalo, a tak George Ou ze ZDNetu sestavil následující graf (jak ale sám připomíná, něco musel odhadovat, a tak údaje nejsou zcela přesné):

Data z Intelu by se rozhodně dala označit za silácké řeči. Dovedu si představit, že výrobce procesorů své projekce trochu přikrášlil, na druhou stranu, Nehalem se papírově tváří jako velmi výkonný hardware. Jako každá mince, i Nehalem má dvě strany, a ona druhá strana u Nehalemu je prý spotřeba. Samotný čip bude údajně větší, než Opteron Shanghai (který bude také vyráběn 45nm postupem). Fudzilla přidává ještě jednu zaručeně neověřenou zprávu, a to že prý se Nehalem potýká s nějakými problémy, kvůli kterým budou CPU vydána až počátkem příštího roku.

Spotřeba trápí Intel v serverovém segmentu už delší dobu. I když procesory architektury Core dokáží být samy o sobě úspornější než Opterony od AMD, v neprospěch Intelu hrají paměti typu FB-DIMM a jejich vysoká spotřeba i v nečinnosti. Xeon Gainestown bude používat druhou generaci FB-DIMM, kde je jistá naděje na nižší odběr energie – nejen kvůli přechodu na DDR3, které pracují s nižším napětím než DDR2. Prostor pro zlepšení mají zejména Advanced Memory Buffer čipy na modulech.

Už jsem nakousl Shanghai, chystané 45nm čtyřjádro od AMD. Tomuto a dalším 45nm procesorům z dílny AMD se často přezdívá „K10.5“, jelikož oproti stávajícím 65nm CPU architektury K10 přinesou jistá vylepšení. Shanghai by tedy měla být na stejném taktu o 10-20% výkonnější, než Barcelona. To by mělo stačit na důstojný souboj se čtyřjádry architektury Core, příchod Nehalemu záhy poté ale bude znamenat opětovné převzetí výkonového prvenství Intelem.

Zdroj: Fudzilla

Ohodnoťte tento článek!