Večer koukněte na oblohu. Delší úplné zatmění Měsíce nezažijete

0
Zatmění měsíce
Ilustrační foto (zdroj: Free-Photos / Pixabay)

Astronomy i laiky dnes večer čeká velká podívaná. Během noci z pátku 27. července na sobotu 28. července proběhne téměř nejdelší možné úplné zatmění Měsíce. Náš jediný přirozený satelit je totiž v nejdelší vzdálenosti od Země (406 222 km) a zároveň jej planeta zastíní svým geometrickým středem, takže bude clonit déle a v maximální fázi bude Měsíc ještě tmavší než u jiných zatmění.

Částečné zatmění začíná v 20:24 a končí 19 minut po půlnoci. V nejvýchodnější části republiky právě v tolik začne Měsíc vycházet, na nejzápadnější to bude asi o půl hodiny později. Fázi úplného zatmění ale při dobrém počasí stihnout všichni. Začíná ve 21:30, vrchol bude ve 22:21 a končí v 23:13. Měsíc tak bude v zemském stínu zahalen hodinu a 43 minut. Delší zatmění nás čeká až v červnu 2123.

Mimochodem: Protože je Měsíc momentálně nejdále od Země, proběhne tzv. mikroúplněk. Oproti superúplňku, kdy je Měsíc nejblíže planetě (například letos 2. ledna ve vzdálenosti 356 656 km), je jeho úhlová velikost o 14 % menší. Rozdíl je ale pozorovatelný jen při fotografickém srovnání.

Superúplněk a mikroúplněk
Superúplněk a mikroúplněk (zdroj: Petr Horálek)
Večer koukněte na oblohu. Delší úplné zatmění Měsíce nezažijete
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 7 hlasů