Nejdražší kostičky na světě. Microsoft kupuje tvůrce Minecraftu za 2,5 miliardy dolarů

0

O čem se minulý týden jen štěbetalo, to už je teď oficiální. Microsoft oznámil akvizici švédského herního studio Mojang v hodnotě 2,5 miliardy dolarů. Obchod by měl být dokončen ještě letos. Mojang se pak zařadí do divize Microsoft Studios, které už vlastní například týmy 343 Industries (Halo), Trun 10 (Forza Motorsport), Black Tusk (Gears of War) nebo Lionhead (Fable).

Minecraft je více než jen skvělá herní značka, je to otevřený svět poháněný živou komunitou, na které nám záleží nejvíce,“ říká k akvizici Satya Nadella, generální ředitel Microsoftu. Firma zároveň slíbila, že Minecraft rozhodně neuzavře a kromě verze pro Windows a Xbox 360 bude i nadále vyvíjet také edice pro PlayStationy, iOS a Android.

S detaily ale šetří, dokud obchod nebude dokončen. Minulý týden se spekulovalo, že chce Microsoft začít točit filmy a prodávat hračky s tematikou Minecraftu. Ale všichni moc dobře víme, že podobné plány měl i s Halo a dosud žádný film nevznikl.

 

Samotný Mojang byl sdílnější. Potvrzuje, že určitě neukončí vývoj Minecraftu na platformách nepatřících Microsoftu. Sami ale netuší, co bude s ostatními projekty, na kterých dělali. Všem je jasné, že Redmondští šli hlavně po kostičkách, které si jen na PC stáhlo sto milionů lidí. K tomu také dodávají, že nadále budou podporovat tvorbu videí, modů a jiných doplňků, díky kterým se Minecraft sám rozvíjí do netušených směrů.

A proč vlastně firmu prodávají? Oficiálním důvodem je, že Markus „Notch“ Persson, který Mojang založil a který Minecraft vyvíjí od samého počátku, už nechtěl být zodpovědný za tak velký, vlivný a náročný projekt. Bylo toho na něj moc. Kupcem mohla být jen velká firma s dostatkem zdrojů, která by mohla Minecraft nadále posílit. S Microsoftem přitom Mojang spolupracuje už od roku 2012, kdy společně vyvíjely Minecraft pro Xbox.

Smutnou zprávou ale je, že z firmy odejdou klíčoví lidé. Je to právě otec Minecraftu a majoritní akcionář Mojangu Markus Persson, ale také další spoluzakladatelé Carl Manneh (šéf Mojangu) a Jakob „JahKob“ Porser (game designer). Teď se budou věnovat jiným projektům nesouvisejícím s Minecraftem.

Sám Markus prozradil, že dělal hry pro zábavu. Ne proto, aby se z nich stal hity a měnily svět. To je to, o co se bude snažit Microsoft. Sám teď bude dělat menší webové věci. A pokud se z nich opět stanou hity, tak se jich znovu zbaví.

Zdroj: Microsoft, Mojang

Ohodnoťte tento článek!